Przygotuj Przesyłkę Sprawniej, czyli zalety kompletacji PPS

Created by Monika Sojka | |   Wiedza bekuplast

Trwający od lat, ale znacznie nasilony od czasu wybuchu pandemii koronawirusa na początku bieżącej dekady boom w handlu elektronicznym stawia przed dostawcami wiele wyzwań związanych m.in. z niedoborem siły roboczej i coraz większymi oczekiwaniami klientów. Ich skutkiem jest stale rosnąca potrzeba optymalizacji i usprawniania procesów realizacji zamówień w celu minimalizacji kosztów i zwiększenia wydajności pracy dostawców.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Jednym z najbardziej skomplikowanych procesów jest kompletacja zamówień produktów, która wymaga zapewnienia optymalnego przepływu materiałów w magazynie. Parallel Picking System to doskonała strategia komisjonowania zamówień w celu usprawnienia operacji magazynowych. Może zwiększyć szybkość, dokładność i wydajność całego procesu wszędzie tam, gdzie standardowe metody kompletacji okazują się zbyt wolne lub ograniczające.

Kompletowanie części zamiast kompletowania zamówień

System kompletowania równoległego wymaga zmiany filozofii i przejścia z kompletowania zamówień na kompletowanie części. W tradycyjnej operacji kompletacji pracownicy przemierzają magazyn, przechodząc od miejsca składowania do miejsca składowania i szukając części niezbędnych do realizacji określonego zamówienia. Kiedy zamówienie jest kompletne, zostaje dostarczone do strefy wysyłkowej, a pracownik kompletujący rozpoczyna kolejne zamówienie, powtarzając swoje wcześniejsze kroki. PPS to system kompletacji, w którym poszczególne zamówienia są realizowane równolegle (choć nadal manualnie). System umożliwia pobieranie tych samych artykułów do wielu zamówień równocześnie, a następnie ich rozdzielanie na poszczególne zamówienia dopiero w module napełniania.

Wygląda to następująco: po rejestracji zamówienie klienta najpierw zostaje podzielone przez system zarządzania magazynem (WMS) pomiędzy kilka stref składowania i przygotowywane jako kilka zamówień częściowych. Następnie każde z takich zamówień zostaje pobrane równolegle w procedurze komisjonowania w oddzielnych strefach kompletacji przez kilku komisjonerów (order-pickerów) zgodnie z listą kompletacji. W nowoczesnych magazynach pracownicy odpowiedzialni za kompletację otrzymują listę o produktach za pośrednictwem przenośnych terminali radiowych połączonych ze skanerami pierścieniowymi, dzięki którym mogą odczytać dane zamówienia bezpośrednio na wyświetlaczu; wykonanie zadania potwierdzają z pomocą terminala radiowego. Aby ułatwić realizację zlecenia, oprócz terminali radiowych zastosować można także inne metody kompletacji, np. Pick by Voice lub Pick by Light (w których pracownicy magazynu prowadzeni są do odpowiednich półek za pośrednictwem – odpowiednio – komend głosowych przekazywanych przez słuchawki lub pojawiających się punktów świetlnych).

Każda pozycja zamówienia jest pobierana przez komisjonera. Z punktu widzenia osoby kompletującej zamówienie realizowane w systemie PPS nie różni się od zwykłego zamówienia. Po przesłaniu skompletowanych artykułów do tzw. strefy konsolidacji następuje ostateczne połączenie ich w ramach jednego zamówienia, po czym można przystąpić do wysyłki.

Zalety i wady

To, co na papierze wygląda jak „oczywista oczywistość”, w praktyce magazynowej jest jednak sporym wyzwaniem. Aby uzyskać maksymalną skuteczność realizacji równoległych zleceń częściowych, system przepływu materiałów musi najpierw obliczyć optymalny czas startu poszczególnych zleceń. Należy przy tym uwzględnić przede wszystkim czasy ich realizacji. Celem optymalizacji jest to, aby wszystkie równoległe zlecenia częściowe zostały wykonane równocześnie i aby w związku z tym nie wystąpiły czasy oczekiwania.

System równoległej kompletacji jest przeznaczony przede wszystkim do produktów szybko rotujących, które ze względu na swój kształt i cechy opakowania nie pozwalają na kompletację automatyczną; lub do produktów średnio i wolno rotujących, których kształt i właściwości pozwalają na kompletację automatyczną, ale są one obsługiwane zbyt rzadko, aby zapewnić opłacalność takich operacji. PPS wspiera i optymalizuje procesy kompletacji i skraca ich czas dzięki podziałowi zadań między kilku order-pickerów; zwiększa produktywność i zapewnia krótki czas realizacji zamówień dzięki wdrożeniu kompletacji zorientowanej na zlecenie i wykonywanej w oddzielnych strefach składowania; a także umożliwia optymalne wykorzystanie metod kompletacji takich jak Pick-to-Light, Voice Picking, Pick-by-Point.

System ten nie jest jednak pozbawiony (potencjalnych) wad. Trzeba pamiętać, że sprawdza się on tylko w dużych magazynach z wieloma strefami składowania (strefami kompletacji) i wieloma SKU; mimo rozdzielenia zamówień klienta na części nie zawsze proces przebiega optymalnie ze względu na strukturę magazynu; zorganizowanie sprawnego systemu wymaga również wysokiego zaawansowania technicznego.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu