Centrum logistyczne. Co to jest, rodzaje i funkcja w logistyce

Created by Monika Sojka |

W jaki sposób wykorzystać potencjał centrum logistycznego w rozwijaniu własnej firmy? Co w ogóle kryje się pod tym pojęciem? I czy jest różnica pomiędzy centrum logistycznym a magazynem logistycznym? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. Zapoznaj się z jego treścią i podejmij trafne decyzje, które pomogą Ci wskoczyć na kolejny poziom w rozwoju przedsiębiorstwa.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Poznaj definicję określenia centrum logistycznego, odkryj rodzaje i jego funkcje w logistyce i transporcie.

Centrum logistyczne — co to jest? Definicja.

We współczesnym świecie duże centra logistyczne, które najczęściej są zlokalizowane przy ważnych i dużych węzłach komunikacyjnych, już nikogo nie dziwią. Ogromne hale ze specjalnymi rampami, które ułatwiają załadunek i rozładunek towarów to widok dość powszedni. Niektóre z nich to właśnie centra logistyczne, które trudzą się głównie sortowaniem towarów lub przesyłek i przekazywaniem ich do pułapów rynku na poziomie krajowym, wojewódzkim lub powiatowym. Oczywiście każde centrum logistyczne wyposażone jest w niezbędną infrastrukturę. Oprócz tej, którą można zobaczyć po zewnętrznej stronie obiektu, jest jeszcze jej wewnętrzna część. Główną funkcją takich obiektów jest odbiór, magazynowanie, rozdzielanie oraz przekazywanie przesyłek do dalszego transportu.

Rodzaje centrów logistycznych

Rodzaje takich obiektów możemy podzielić na:

  • centra logistyczne globalne
  • centra logistyczne regionalne
  • centra logistyczne lokalne.

Zasięg każdego kolejnego obiektu o tej funkcji jest mniejszy, co ma również wpływ na przepustowość konkretnych centrów logistycznych.

Jakie funkcje ma centrum logistyczne?

Oto najważniejsze funkcje centrów logistycznych:

  • magazynowanie
  • transport
  • kompletowanie zamówień
  • realizacja zamówień
  • zarządzanie zapasami

Oczywiście to nie wszystko. Do pobocznych funkcji centrów logistycznych zaliczamy również takie formy współpracy jak działania promocyjne, spedycja, zapewnianie ubezpieczenia, obsługa maszyn, a nawet usługi bankowe i księgowe. Jak widzisz, centra logistyczne świadczą działalność w sposób kompleksowy, co z pewnością zachęca do skorzystania z ich usług. Warto wiedzieć, że liczba centrów logistycznych na terenie naszego kraju bezustanie się zmienia. Oczywiście nie spada, a rośnie. Wynika to przede wszystkim z rosnącego zapotrzebowania na towary i wciąż rozkręcającego się konsumpcjonizmu.

Centrum logistyczne — przykłady

Największe centra logistyczne w Polsce, czy też w Europie znajdują się oczywiście przy głównych węzłach komunikacyjnych. Oczywiście nie są to tylko węzły dróg ekspresowych, ale też szlaki wodne czy też kolejowe. Dzięki temu towary mogą w krótkim czasie przemierzyć drogę od producenta do zamawiającego. Największe centra logistyczne znajdują się między innymi w Chorzowie tuż przy autostradzie A4 - ten obiekt zajmuje 234 848 mkw, w Strykowie, czy też w Parku Błonie. Natomiast do tych, które wyróżniają się na terenie Europy, zaliczyć możemy z pewnością centrum logistyczne w Weronie, które zajmuje 250 hektarów oraz w Brema w Niemczech o powierzchni 472 hektarów. Oczywiście każde z nich różni się nieco specyfiką, przyjętymi systemami oraz wyposażeniem. Jednak takie wyposażenie jak palety z tworzyw sztucznych, pojemniki składane transportowe normy euro, skrzyniopalety plastikowe euro norm znajdują się niemal w każdym centrum logistycznym.

Podsumowanie: wykorzystaj potencjał profesjonalnych centrów logistycznych we własnej firmie

Większość ludzi myli pojęcie centrum logistycznego z magazynem logistycznym. W przypadku tego pierwszego mówimy oczywiście nie tyle o samym obiekcie, ile również o procesach, który w nim zachodzi na podstawie nowoczesnych rozwiązań stosowanych w branży logistycznej. Natomiast magazyn logistyczny to po prostu obiekt, w którym magazynuje się przesyłki, dokonuje się rozładunku i załadunku towarów. Zarówno pierwszy, jak i drugi ma istotne znacznie dla całej branży transportowej oraz np. rynków e-commerce. Jednak bez takiego centrum logistycznego funkcjonowanie małych firm byłoby o wiele trudniejsze. Zadbaj o rozwój własnej firmy i nawiąż współpracę z niezawodnym centrum logistycznym, które przejmie część Twoich obowiązków, a jednocześnie sprawi, że przepustowość Twojej firmy wzrośnie, co jest równoznaczne również ze zwiększeniem zysków.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu