Rolnictwo i logistyka

Zoptymalizuj procesy magazynowania i przepływu płodów rolnych - od produkcji, aż po finalnych odbiorców.

Rozwiązania dla rolnictwa od bekuplast to sprawdzony sposób na zachowanie świeżości, jakości i zapewniania dostaw “na czas”.

  • łatwe w czyszczeniu
  • wykonane z HDPE (polietylen), tworzywo dopuszczone do kontaktu z żywnością 
  • odporność na pękanie
  • ergonomiczne uchwyty na ręce
  • podlegają w 100% recyklingowi 

Korzyści dla branży rolniczej w zakresie logistyki

Ponad 100 rozwiązań, które dopasujesz do swoich produktów

Lepsze wykorzystanie magazynu - więcej produktów, na tej samej powierzchni

Skuteczna ochrona, dzięki której ograniczysz straty

Optymalizacja procesów - szybsze i sprawniejsze dostawy

Branża rolnicza i produkcyjna - czym się charakteryzuje?

Rolnictwo to bardzo szczególny oraz szeroki sektor, który charakteryzuje się dużym stopniem tzw. rozdrobnienia. Z jednej strony funkcjonują na nim ogromne gospodarstwa – wyspecjalizowane w masowej produkcji artykułów spożywczych. Z drugiej z kolei, nadal obecne są na nim znacznie mniejsze przedsiębiorstwa, których moce produkcyjne są naturalnie ograniczone.

Ich produkty rolne w dużej mierze trafiają do hurtowników oraz sieci, które zajmują się ich dalszą odsprzedażą. Warto jednak pamiętać, że coraz częściej łańcuch ten ulega skróceniu, a co za tym idzie – plony omijają pośredników i są odbierane od razu przez sprzedawców detalicznych, właścicieli hoteli, restauracji oraz wielu innych biznesów.

Jakiego rodzaju wyzwania logistyczne stoją przed branżą rolniczą?

Podobnie, jak inne branże, również ta związana z produkcją rolną, musi mierzyć się z typowymi wyzwaniami związanymi, chociażby z dostosowaniem powierzchni magazynowej czy odpowiedniej technologii przeładunkowej. Jednak kluczowym wyzwaniem w tej materii jest oczywiście czas, a dokładnie mówiąc - terminy przydatności do spożycia konkretnych produktów spożywczych.

Kolejny ważny czynnik stanowią warunki przechowywania oraz transportowania płodów rolnych. Te, w zależności od konkretnych produktów, mogą wymagać składowania w określonych temperaturach, pojemnikach i skrzyniach (spełniających właściwe normy), a także przy zachowaniu właściwego stopnia higieny.

Logistyka w rolnictwie - z jakich procesów korzysta?

Specyfika i wymagania poszczególnych produktów mają również istotny wpływ na kształt procesów logistycznych. Dotyczą one zarówno sposobu działania magazynów, jak i wykorzystywanych w nich technologii.

Jednostki operujące na szerokim asortymencie warzyw, owoców i nie tylko oraz kierujące swą ofertę zwłaszcza do finalnych odbiorców - będą charakteryzowały się manualnym lub półautomatycznym działaniem. Wszystko przez konieczność kompletowania wielu, często bardzo różnorodnych zamówień. W przypadku magazynów jednorodnych (ograniczających swój asortyment do jednego lub maksymalnie kilku produktów) - zdecydowanie lepiej sprawdzają się procesy oparte na automatyzacji.

Na drugim końcu znajdują się aspekty związane z utrzymaniem odpowiednich parametrów. W tej materii warto przytoczyć składowanie oraz transport płodów rolnych we właściwej temperaturze, wilgotności, a nawet – z ograniczonym dostępem do promieni UV czy tlenu.

Rozwiązania dla branży związanej z transportem produktów rolniczych. W co warto zainwestować?

Cała oferta marki Bekuplast została zaprojektowana w taki sposób, aby bez kłopotu zapewnić Ci dostęp do całej gamy rozwiązań pozwalających na sprawne magazynowanie oraz transport produktów rolnych. Z łatwością znajdziesz w niej skrzynie oraz pojemniki, które dopasujesz do rodzajów, rozmiarów oraz specyfiki różnorodnych warzyw, owoców i nie tylko. Na Twoją uwagę zasługują, choćby: