Cross-docking — czym jest i jakie pełni funkcje?

Created by Monika Sojka |

Wykorzystujesz potencjał popularnych rozwiązań logistycznych, by utrzymać bezproblemowy i opłacalny łańcuch dostaw? A może szukasz rozwiązania, by usprawnić prace magazynu logistycznego? Poznaj cross-docking. Wyjaśnimy definicję tego pojęcia oraz przedstawimy główne korzyści ze stosowania takiej usługi logistycznej, by podjęcie właściwej decyzji nie sprawiło Ci zbyt wielu trudności.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Zapoznaj się z definicją cross-docking. Sprawdź, czym jest, kiedy warto go stosować i jakie pełni funkcje w magazynach logistycznych.

Co to jest cross docking? Definicja.

Współczesne potrzeby konsumentów są tak duże, że znaczna część przedsiębiorców, którzy zajmują się np. sprzedażą dla klientów indywidualnych, rezygnuje z magazynowania towarów. Czas jest w tym przypadku ważnym czynnikiem. A wykorzystując nowoczesne systemy logistyczne, z łatwością można pominąć tę część logistyki. A więc popularny cross docking, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „bezpośrednie dokowanie”, oznacza metodę, która z klasycznego łańcucha dostaw pomija etap, który ma związek z magazynowaniem produktów. Taką formę określa się często przeładunkiem kompletacyjnym, który polega na segregacji dostarczonych towarów i przekazaniu ich od razu do działu wysyłkowego. W praktyce schemat działania cross dockingu polega na dostarczeniu pod wskazany adres wielu produktów przez firmy transportowe, podzieleniu ich na zestawy lub paczki i dostarczeniu do mniejszych odbiorców w bardzo krótkim czasie.

Magazyn cross-docking — wady i zalety takiego rozwiązania

Oczywiście, cross docking, podobnie jak inne metody logistyczne ma zarówno wady, jak i zalety. Warto je przeanalizować przed podjęciem finalnej decyzji.

Wady cross-dockingu:

  • płynność procesu wysyłki jest zależna od słowności poszczególnych kontrahentów oraz dostępności towarów,
  • zaleca się kontrolę poszczególnych ogniw w łańcuchu dostaw, co wymaga dodatkowych pokładów czasu,
  • jako przedsiębiorca możesz nawigować tylko przyjmowanie zamówień oraz zająć się obsługą klientów, natomiast za pozostałe etapy są odpowiedzialni Twoi kontrahenci.

Zalety cross-dockingu:

  • możliwość zoptymalizowania czasu dostawy zamówionych produktów,
  • minimalizacja liczby pomyłek,
  • zmniejszenie kosztów poprzez wyeliminowanie magazynowania, które w dłuższej perspektywie jest dość kosztowne,
  • niższa cena wysyłki bezpośrednio z obiektów logistycznych,
  • opcjonalnie przedsiębiorca może skorzystać z wysyłki towarów za pośrednikiem podmiotów zewnętrznych,
  • lepsza koordynacja łańcucha dostaw.

Kiedy warto wdrożyć model logistyczny w postaci cross-dockingu?

Cross-docking świetnie rozwiązuje problem braku magazynu. Magazynowanie jest kosztowne bez względu na to, czy zdecydujesz się na dzierżawę obiektu, czy też jego budowę i późniejsze utrzymanie. Pomijając ten etap, redukujesz zakres prac, co pozytywnie wpłynie na jakość świadczonych przez Twoją firmę usług — im mniejszy zakres działań, tym wyższa jakość. Cross-docking sprawdzi się w przypadku towarów szybko rotujących, co oznacza, że są one artykułami popularnymi i rozchodzą się niczym świeże bułeczki.

Podsumowanie: dokonaj właściwego wyboru — zdecyduj się na cross-docking!

Korzystając z przeładunku kompletacyjnego, z pewnością szybko zauważysz, że przy pewnych kontrahentach, Twój biznes będzie szybko się rozwijał. Wystarczy, że zminimalizujesz do absolutnego minimum czynniki, które mogą negatywnie wpływać na Twoje działania, a cross-docking pomoże Ci zredukować koszty i realnie zmniejszy nakład pracy. Zastanów się, czy ta forma prowadzenia firmy jest dla Ciebie i podejmij odpowiednie działania, by dostarczanie towarów do mniejszych odbiorców odbywało się płynnie i terminowo.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu