Metody kompletacji zamówień

Created by Monika Sojka |

Zastanawiasz się, na czym polega metoda kompletacji zamówień? Czym różni się od siebie kompletacja jednostopniowa, metoda pick by frame, czy też „towar do człowieka”? Zapoznaj się z naszym artykułem i wybierz metodę, która jest najlepiej dopasowana do profilu prowadzonego przedsiębiorstwa. Dzięki tej wiedzy usprawnisz proces kompletacji towaru i zminimalizujesz ich koszt.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Skorzystaj z gotowych rozwiązań, które możesz dopasować do swojej firmy. Poznaj zasady kompletacji towaru i zacznij je wdrażać, by zwiększyć swoje zyski.

Na czym polega kompletacja zamówień?

Kompletacja zamówień w przedsiębiorstwach lub firmach, które trudzą się magazynowaniem, jest niezwykle ważna i ma wpływ na kolejne etapy w drodze każdej palety przesyłkowej. Dzięki temu, że towar jest odpowiednio zapakowany i zostaje umieszczony najbliżej terminalu wysyłkowego, jak to możliwe, przekazanie palety w ręce firmy transportowej przebiega sprawnie i trwa krótko. Taka organizacja pracy ma wpływ na poprawę efektywności poszczególnych kanałów. Jeśli zależy Ci na tym, by usprawnić proces kompletacji zamówień, warto zadbać o optymalizację działań logistycznych. Ekspresowa wysyłka towaru wpływa na zadowolenie potencjalnych klientów.

Najczęściej stosowane rodzaje kompletacji towarów

Główny podział kompletacji towarów:

  • Poziomy — ten rodzaj kompletacji polega na tym, że produkty są rozłożone na podłogach w magazynach. Do ich ustawiania najczęściej stosuje się palety drewniane. W niektórych firmach wykorzystuje się również palety elektryczne. Zaletą takiego ustawienia jest wysoka dostępność towarów.
  • Pionowy — ten system wykorzystuje regały paletowe, na których układa się towar. Jest on trudniej dostępny i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu do zdejmowania lub układania.

Ponadto w branży logistycznej stosuje się różne kompletacje, które dzielą się pod względem sposobu obsługi towarów. Oto kilka najczęściej wykorzystywanych rodzajów:

  • Ręczna — wykonuje się ją ręcznie bez użycia specjalistycznego sprzętu. Zapewnia swobodny dostęp do pożądanych towarów wszystkim pracownikom magazynu.
  • Półautomatyczna — w tym przypadku oprócz pracy fizycznej ludzi, wykorzystuje się w magazynie proste sprzęty, np. wózki widłowe.
  • Automatyczna — w teorii i w praktyce wykorzystuje w stu procentach maszyny oraz systemy informatyczne, które nawigują roboty w magazynie.

Kolejnym podziałem kompletacji towarów w magazynie jest rozdzielenie jej na jednostopniową i wielostopniową. Ta pierwsza charakteryzuje się układaniem towarów w dokładnie określonej strefie magazynu. Natomiast ta druga, wykorzystuje dokładnie określone stanowiska, co w efekcie jest tańsze i wpływa pozytywnie na wydajność i organizację pracy.

Metody kompletacji towaru a branża logistyczna

Poznaj rodzaje kompletacji towarów i wybierz taki, który najbardziej odpowiada profilowi Twojej firmy:

  • Pick by light — umieszczony na regałach system świetlny ułatwia identyfikację towarów w magazynie.
  • Pick and pack — kompletowanie drobnych artykułów w przesyłki i przetransportowanie ich do działu wysyłkowego. Za element ułatwiający pracę w magazynie uważa się listę produktów niezbędnych do spakowania.
  • Put of light — dzięki wózkom widłowym wyposażonym w specjalne ekrany z systemem świetlnym magazynier z łątwością dokonuje kompletacji towaru.
  • Człowiek do towaru — pracownik jest odpowiedzialny za dostarczenie towaru z magazynu do działu pakującego.
  • Towar do człowieka — dzięki wdrożeniu specjalnych procesów mających na celu automatyzację obsługi magazynu, to maszyna dostarcza właściwy towar do człowieka z działu wysyłkowego.
  • Pick by voice — magazynier obsługujący maszyny stosuje się do poleceń głosowych, a wykonane zlecenia potwierdza za pomocą odczytu znaków we właściwej dla danej paczki lokalizacji.
  • Pick by frame — to siostrzana metoda „pick by light”, choć w praktyce jest nieco tańsza. Główna różnica polega na tym, że sygnalizacyjne lampki magazynier montuje na wózki widłowym, by kompletacja towaru szła sprawniej.

Podsumowanie: dopasuj metody kompletacji zamówień do indywidualnego profilu swojego przedsiębiorstwa

Tylko prawidłowe dopasowanie rodzaju kompletacji towaru w przedsiębiorstwie jest w stanie doprowadzić do zoptymalizowania działań całej firmy, zwiększeniu jej przepustowości oraz zysków. Zadbaj zatem o to, by wszystkie działania, również te, które dotyczą kompletacji artykułów, wynikały z właściwych procesów. Niestety, wbrew temu, co myśli wielu, nie ma tu miejsca na przypadek. Cały proces kompletacji, by był skuteczny i ekonomiczny, powinien być skrupulatnie zaplanowany. Wykorzystaj ofertę Bekuplast, by  uzupełnić swój magazyn w odpowiednie pojemniki transportowe i magazynowe. Wybierz jakość, solidność i bezpieczne tworzywa sztuczne!

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu