System WMS — co to jest i jakie ma wady i zalety?

Created by Monika Sojka |

Skorzystaj z nowoczesnego systemu WMS, którego celem jest usprawnienie zarządzania kompletacji towarów w wielkopowierzchniowych magazynach logistycznych. Dzięki niemu ruch towarów odbywa się płynnie, proces jest sprawny i wymaga mniejszej uważność pracowników. Poznaj definicję systemu WMS i sprawdź, dlaczego jeszcze warto z niego korzystać.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Zadbaj o prawidłowy rozwój swojego przedsiębiorstwa i zacznij wdrażać nowoczesny system WMS. Poznaj klasy tego systemu i dopasuj go do profilu swojej firmy.

System WMS — co to jest? Definicja.

Pod dobrze znanym wśród przedsiębiorstw trudzących się logistyką towarów skrótem WMS, czyli z angielskiego Warehouse Management System, kryje się oprogramowanie wykorzystywane do zarządzania towarami w magazynach wielkopowierzchniowych. W wolnym tłumaczeniu na język polski ten skrót oznacza po prostu magazynowy system informatyczny. Ze względu na różne profile działalności firm logistycznych może być on stosowany jednakowo jako oddzielne narzędzie, ale może on też być połączony z systemem ERP. Aby działanie WMS było skuteczne warto zwrócić uwagę na sprawność wymiany danych pomiędzy programami, jeśli system jest niezależnym narzędziem.

Co zyskuje przedsiębiorstwo, stosując system WMS?

Biorąc pod uwagę, że są różne sposoby komunikacji z systemem WMS, to każda firma, może wybrać optymalne rozwiązania, które pasują najlepiej do profilu prowadzonej działalności. Bez względu na to, czy komunikacja następuje w linii system — użytkownik, czy też system — system, całość będzie funkcjonowała skutecznie. Oczywiście czasem niezbędne jest zaopatrzenie się w dodatkowe systemy, np. Web Service, czy też Enterprise Service Bus. Wówczas komunikacja jest płynna i a przepływ informacji w każdym z kanałów sprawny. Wykorzystując system WMS w swojej firmie bez wątpienia zauważysz znaczną poprawę przepustowości. Odgrywa on bowiem kluczowe znaczenie w ogólnoprzyjętej koordynacji prac, które wykonuje się w wielkopowierzchniowych obiektach przeznaczonych do magazynowania towarów. W połączeniu z wyspecjalizowaną kadrą oraz dobrze wyposażonym magazynem w regały, sprzęty, czy też w skrzynki przegrodowe oraz skrzyniopalety plastikowe euro norm, możliwości każdej firmy szybko poszybują w górę.

Co jeszcze warto wiedzieć o systemie WMS w logistyce?

WMS w logistyce jest odpowiedzialny za rejestrację działań, które zachodzą w firmie oraz monitorowania ich poprawności. Funkcjonalność WMS polega na tym, że pozwala on śledzić zdarzenia magazynowe już od chwili przyjęcia towaru, poprzez jego weryfikację, kompletację, aż do chwili wysłania go do klienta. Można więc śmiało stwierdzić, że system WMS ułatwia identyfikację produktów, skraca czas kompletacji oraz ułatwia dokonywanie bieżących kontroli stanów magazynowych. System WMS najczęściej wykorzystywany jest w dużych centrach logistycznych. Jednak ze względu na wysoką skuteczność jest też użytkowany np. w magazynach wysokiego składowania.

Podsumowanie: czy warto inwestować w system WMS w przedsiębiorstwie logistycznym?

Przede wszystkim stosowanie systemu WMS w logistyce to możliwość maksymalnego skrócenia czasu dostawy towarów do klientów. W dzisiejszych czasach czas jest jednym z najbardziej istotnych czynników. Z tego właśnie powodu warto zainwestować w system WMS i połączyć jego działanie z innymi stosowanymi w firmie kanałami komunikacji, np. z mobilnymi skanerami etykiet czy też z tzw. szynami komunikacyjnymi ESB. Wydajność przedsiębiorstwa zależy od zarządców. Inwestowanie w nowoczesne systemy teleinformatyczne z pewnością ułatwiają pracę i umożliwiają poprawę przepustowości całego magazynu, co ma bezpośrednio wpływ na wypracowane zyski.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu