Układy technologiczne magazynu. Jakie mają wady i zalety?

Created by Monika Sojka |

Jeśli zależy Ci na wysokiej przepustowości magazynu oraz płynnej współpracy pomiędzy dostawcami i odbiorcami towarów, koniecznie zastosuj jeden z trzech najbardziej popularnych układów technologicznych magazynów i składowania towarów. Zanim swoje plany zamienisz w czyny, odkryj efektywny system, który zapewni Twojemu przedsiębiorstwu wysoki poziom bezpieczeństwa oraz łatwą komunikację pracownikom.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Poznaj najważniejsze wady i zalety popularnych układów technologicznych stosowanych w magazynach logistycznych i znajdź odpowiednie rozwiązanie dla swojej firmy.

Czym są układy technologiczne magazynu i co można dzięki nim osiągnąć?

Układy technologiczne magazynów to ważna część organizacji pracy w magazynach wielkopowierzchniowych, której celem jest łatwa komunikacja pracowników, optymalna wydajność i efektywność podejmowanych działań. Rodzaj układu dopasowuje się do towarów, które mają być przechowywane w magazynie. Ponadto warto zwrócić uwagę na położenie głównego magazynu w obiekcie i rozmieszczenie dodatkowych stref powiązanych, co również ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy całego zespołu bez względu na rodzaj przyjętych rozwiązań.

Rodzaje układów technologicznych magazynu

Wyróżniamy trzy, najczęściej wybierane układy technologiczne magazynu. Poznaj ich wady i zalety, by podjąć właściwą decyzję.

#1 Przelotowy układ technologiczny magazynu

Organizacja magazynu w układzie przelotowym polega na rozmieszczeniu towarów w linii prostej horyzontalnej. Natomiast strefa przyjęć i strefa poboczna w tym przypadku znajdują się po jej bokach. Zauważalne w tym przypadku jest marnowanie przestrzeni magazynowej, co ma wpływ na zwiększenie kosztów składowania, ale przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, co jest również niezwykle istotne.

  • Towar w magazynie jest łatwodostępny i uporządkowany. Kierunek przepływu towaru jest prosty, co minimalizuje ryzyko powstawania wielu pomyłek.
  • W tym przypadku na drugi plan schodzi zarządzanie zasobami ludzkimi oraz samą przestrzenią, co w rzeczywistości jest mniej wydajne.

#2 Kątowy układ technologiczny magazynu

Układ kątowy charakteryzuje się narożnym kształtem i to jego najważniejsza cecha, jeśli bierzemy pod uwagę ustawienie towarów w strefie składowania. W tym przypadku strefy wydań towaru oraz przyjęć znajdują się po bokach obszaru składowania. Kątowy układ technologiczny magazynu w wadach i zaletach jest tożsamy z układem przelotowym. Jest on wykorzystywany wtedy, gdy dwa pozostałe układy najczęściej wymagają przebudowy obiektu.

  • Towary są odpowiednio zabezpieczone, a dostęp do nich nie jest utrudniony. Ten układ umożliwia zmniejszenie ilości pomyłek, a wydajność magazynu jest na wysokim poziomie.
  • Mniej wydajne wykorzystanie przestrzeni oraz słabsze zarządzenie zasobami ludzkimi i maszynami.

#3 Workowy układ technologiczny magazynu

Workowy układ technologiczny magazynu charakteryzuje się połączeniem strefy przyjęć ze strefą wydań, które znajdują się obok obszaru składowania.

  • Taki układ optymalnie wykorzystuje nie tylko zasoby ludzie, ale również przestrzeń w obiekcie oraz sprzęt, który jest do dyspozycji magazynierów. Zaletą jest również optymalizacja kosztów, dzięki pomniejszeniu wydatków na magazynowanie.
  • W tym przypadku „kuleje” bezpieczeństwo pracowników oraz częstotliwość popełnianych błędów w kompletacji zamówień.

Podsumowanie: dopasuj optymalny układ technologiczny magazynu do profilu swojej firmy

Jeśli przed rozpoczęciem prac w magazynie obierzesz właściwy cel, Twój magazyn od początku będzie funkcjonował płynnie i wydajnie. Dzięki temu, w krótkim czasie osiągniesz zamierzone cele, a Twoja firma zacznie generować właściwe zyski. Poświęć trochę czasu na przemyślenia i analizę własnych zamierzeń. To jedyna droga do tego, by pominąć najczęściej pojawiające się błędy, które często rzutują na niepowodzenie całej inwestycji. Pamiętaj, że do prawidłowego funkcjonowania magazynu wielkopowierzchniowego niemal zawsze niezbędne są odpowiednie pojemniki do segregacji produktów. Poznaj ofertę Bekuplast i dołącz do naszego grona stałych klientów.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu