Zapasy magazynowe — rodzaje i ich funkcja w przedsiębiorstwie

Created by Monika Sojka |

Sprawdź, jaką rolę w przedsiębiorstwie pełnią zapasy magazynowe. Czy wiesz, że mają one bezpośredni wpływ na procesy logistyczne oraz sprzedażowe? Co może zyskać przedsiębiorstwo, które utrzymuje stany magazynowe na stałym poziomie? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, i zacznij wdrażać zmiany, by generować założone zyski miesięczne, kwartalne oraz roczne.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Co warto wiedzieć o zapasach magazynowych w obiektach wielkopowierzchniowych? Poznaj ich rodzaje i funkcje w przedsiębiorstwie.

Czym są zapasy magazynowe?

Definicja określenia zapasy magazynowe kryje w sobie dobra materialne, które są z magazynowe w obiektach budowlanych w celu zaspokojenia potrzeb rynku. Te potrzeby mogą być skrajnie różne, ponieważ są zapasy, które umożliwiają dalszą produkcję lub po prostu sprzedaż do odbiorców indywidualnych. Stany magazynowe są określane w miarach wartościowych lub ilościowych (w zależności od rodzaju towaru). W języku angielskim zapasy magazynowe są określane sformułowaniem stock on hand. Magazynować można dobra materialne, gotowe produkty, półprodukty lub surowce. W zależności od tego, który sektor produktów jest magazynowany, warto stosować różne rodzaje pojemników. Regały magazynowe, skrzynki na owoce i warzywa norma euro, skrzynki na pieczywo, wyroby cukiernicze norma euro, pojemniki na żywność euro normy mięso i drób, skrzynki ogrodnicze euro norma, a także wiele innych wyrobów z pewnością świetnie będzie pełniło swoją funkcję.

Rodzaje zapasów magazynowych

Jak już wyżej tłumaczyliśmy, zapasy magazynowe można podzielić na różne grupy. Teraz czas na poznanie bliżej specyfikę poszczególnych grup produktowych. Warto wiedzieć, że oprócz klasycznego podziału zapasów magazynowych na trzy grupy, wyróżnia się jeszcze podział na podstawie wyszczególnionych w logistyce kryteriów. Pierwszy podział zapasów magazynowych:

  • Surowce — produkty nieprzetworzone, które można poddać dowolnej obróbce. Bez nich nie w procesach produkcyjnych wiele towarów po prostu nie mogłoby powstać. Surowce są więc kluczowym składnikiem produkcji.
  • Półprodukty — są to towary poddane wstępnej obróbce, które są poddawane kolejnym procesom, by otrzymać produkt końcowy.
  • Wyroby gotowe — powstają wskutek produkcji jako produkt końcowy. Spełniają wszelkie normy jakościowe i mogą trafiać bezpośrednio do klientów indywidualnych lub do firm.

Drugi podział zapasów magazynowych:

  • Zapas informacyjny — ten rodzaj zapasów wykorzystywany jest najczęściej w zamówieniach ze zdefiniowanym poziomem informacyjnym lub w modelu min-max.
  • Zapas bezpieczny — taki zapas ma na celu stworzenie bufora bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, by uniknąć trudności związanych np. z przerwami w łańcuchu dostaw.
  • Zapas maksymalny — ten model jest wykorzystywany najczęściej w przedsiębiorstwach, które decydują się na weryfikację stanów magazynowych w sposób okresowy.
  • Zapas minimalny — w tym przypadku uzupełnienie stanów odbywa się w chwili osiągnięcia minimalnej wartości.

Funkcje zapasów magazynowych

Zapasy magazynowe w przedsiębiorstwach pełnią funkcję bufora zabezpieczającego przepływ towarów do klientów. W ten sposób można uzyskać skuteczną ochronę przed destabilizacją podaży oraz popytu. Ponadto ilość zmagazynowanych towarów w przedsiębiorstwach na terenie całego kraju wpływa na stabilizację cenową towarów. Jest to widoczne zarówno w przypadku dużych przedsiębiorstw, jak i odbiorców indywidualnych.

Podsumowanie: optymalizacja ilości zapasów magazynowych kluczem do sukcesu ekonomicznego

Pamiętaj, że odpowiednio przygotowane zapasy magazynowe to skuteczne zabezpieczenie firmy przed kryzysem. Dysponując odpowiednimi półproduktami czy też surowcami łatwiej jest podejmować choćby decyzje dotyczące inwestycji w przedsiębiorstwie. To również kontrola kosztów stałych, która jest kluczowa w planowaniu kolejnych działań. Z tych powodów, warto zadbać o to, by stany magazynowe w określonej ilości po prostu były, ponieważ to się opłaca i chroni przed ewentualnym kryzysem lub skokami cen surowców.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu