Certyfikat ESD — czym jest i w jakich pojemnikach jest stosowany?

Created by Monika Sojka | |   Porady bekuplast

Niektóre towary ze względu na ich bezpieczeństwo trzeba przechowywać oraz transportować w odpowiednich pojemnikach. Dotyczy to przede wszystkim komponentów elektromechanicznych oraz elektronicznych, które na skutek wyładowań elektrostatycznych mogą przestać prawidłowo działać. W takich sytuacjach zaleca się wykorzystywanie pojemników z certyfikatem ESD, które chronią komponenty przed działaniem szkodliwych wyładowań. Sprawdź, co warto wiedzieć o pojemnikach z certyfikatem ESD i kiedy jeszcze należy je stosować.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Certyfikat ESD w logistyce

Z pewnością każdy chociaż raz w życiu doświadczył kopnięcia prądem podczas dotknięcia dowolnej powierzchni lub drugiego człowieka. Takie wyładowanie określane jest jako elektrostatyczne. Najczęściej, poza nieprzyjemnym uczuciem, nie niesie ono za sobą negatywnych skutków. Wyjątek stanowią sytuacje, w których w otoczeniu znajdują się np. ciecze palne. ESD, czyli wyładowanie elektrostatyczne, może mieć negatywny wpływ na elementy elektromechaniczne, elektryczne lub elektroniczne. Najczęściej dochodzi do awarii systemu, a urządzenie przestaje być sprawne. Aby uniknąć kosztownych napraw, producenci wykorzystują pojemniki antyelektrostatyczne, które blokują wyładowania elektrostatyczne i tym samym chronią urządzenia przed uszkodzeniem. Pojemniki z certyfikatem ESD mają ogromne znaczenie w logistyce, ponieważ to właśnie podczas transportu dochodzi najczęściej do wyładowań elektrostatycznych. Samochody nie mają wbudowanych stacji roboczych ani obszarów chronionych. Aby zminimalizować koszty awarii do minimum, opakowania ochronne z certyfikatem ESD są po prostu niezbędne.

Pojemniki przewodzące i antyelektrostatyczne

Oto najważniejszy podział pojemników z certyfikatem ESD i ich cechy charakterystyczne:

  • Pojemniki przewodzące — cechy tych produktów mają ścisły związek z rezystancją materiałów i można je wykorzystywać tylko i wyłącznie w obszarach kontrolowanych, określanych strefą EPA. Ich budowa nie zabezpiecza elektroniki, która znajduje się w ich wnętrzu, przed ładunkami zewnętrznymi, ponieważ wzbogacenie składu o przewodzące cząsteczki sadzy zmienia jego opór elektryczny.
  • Pojemniki antyelektrostatyczne — inaczej można je określić jako pojemniki elektrostatycznie rozpraszające. Są one przeznaczone do transportu elektroniki w miejscach, w których nikt już nie ma wpływu na sposób pakowania oraz ładunek produktów, które znajdują tuż obok w czasie transportu, czyli np. w kontenerach lub samochodach. Najważniejszą funkcją pojemników antyelektrostatycznych jest to, że dzięki odpowiedniemu składowi potrafią powoli rozładowywać przejętą energię wyładowań.

Oprócz zastosowania różnych sposobów pakowania istotne znacznie ma również jakość opakowań. Współpraca z producentami, którzy wytwarzają pojemniki z certyfikatem ESD zgodnie z obowiązującymi normami, to z pewnością klucz do bezpiecznego przechowywania oraz transportowania produktów elektrycznych i elektronicznych.

W jakich branżach pojemniki z certyfikatem ESD są kluczowe?

Pojemniki z certyfikatem ESD są wykorzystywane w poniższych branżach:

  • Elektryczna — aby ochronić wyprodukowane komponenty przed niekorzystnymi wyładowaniami, istotne jest wdrożenie specjalnych zabezpieczeń w czasie procesu produkcyjnego oraz na każdym kolejnym etapie, nim produkt trafi do rąk potencjalnego klienta. Wykorzystanie pojemników z certyfikatem ESD ma ogromne znaczenie, ponieważ nawet ciało ludzkie jest nośnikiem niekorzystnych wyładowań.
  • Elektroniczna — kontrola produkcji elektroniki przed wyładowaniami, które są niezauważalne i nieodczuwalne dla ludzi, chroni ją przed awarią zarówno podczas procesu produkcyjnego, przechowywania, jak i w czasie transportu. W tym przypadku kluczowe jest wdrożenie specjalnych zasad ochrony EPA, np. w postaci zabezpieczenia stanowisk pracy lub kontroli wilgotności w pomieszczeniach.
  • Elektromechaniczne — podobnie jak w branży elektronicznej wyładowania mogą doprowadzić do uszkodzenia komponentów produktu, dlatego odpowiednie zabezpieczenia oraz kontrola poziomu wyładowań w halach produkcyjnych potrafią ochronić produkty przed uszkodzeniem i kosztowną naprawą.

Dlaczego certyfikat ESD jest taki ważny w konkretnych gałęziach przemysłu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy przedsiębiorca, który zajmuje się produkcją elektroniki, elektryki oraz elektromechaniki, jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom warunków pracy w strefie ochronnej EPA. Zgodnie z wytycznymi przedsiębiorca jest zobowiązany do:

  • stosowania pojemników z certyfikatem ESD lub mat antystatycznych podczas przechowywania oraz transportowania produktów;
  • zapewnienia pracownikom stanowisk roboczych z uziemieniem przez zastosowanie mat antystatycznych oraz przez wykorzystanie specjalnych połączeń, których zadaniem jest odprowadzanie ładunków antystatycznych;
  • zadbania o to, by pracownicy nosili specjalne antystatyczne opaski, obuwie, rękawiczki oraz specjalną antystatyczną odzież.

Istotne jest również zwiększanie świadomości pracowników przez organizację szkoleń tematycznych. Pracodawca jest także zobowiązany do przeprowadzania w pomieszczeniach w regularnych odstępach czasowych pomiarów poziomu wyładowań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa i zasad BHP podczas pracy, przeczytaj nasz artykuł o ergonomii pracy w magazynie.


Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu