Ergonomia pracy w magazynie i zasady BHP. Jak o nie zadbać?

Created by Monika Sojka | |   Optymalizacja procesów

Bóle kręgosłupa, pleców, rąk oraz nóg, do tego ciągłe poczucie zmęczenia, stopniowo pogarszający się stan zdrowia i spadek wydajności w pracy. Właśnie tak przedstawia się rzeczywistość wielu pracowników zatrudnionych w magazynach.

Wykonywanie codziennych obowiązków w niedostosowanych warunkach to zdecydowanie jedna z głównych bolączek, które rzutują zarówno na zdrowie samych pracowników, ale także istotny czynnik wpływający na pogorszenie się wyników całych firm.

 

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

O co zadbać i jakie warunki należy spełnić, aby praca na magazynie była bezpieczna, a pracownicy pozostawali nie tylko wydajni, ale również zadowoleni? Czytaj dalej, aby poznać kluczowe zasady bezpieczeństwa i higieny prazy oraz ergonomii, które warto wprowadzić także do Twojego magazynu!

Ergonomia i BHP w magazynach. Dlaczego są tak ważne?

Oczywiście, jednym z istotnych czynników są przepisy prawa, na podstawie których osoby zarządzające magazynami mają obowiązki związane z zapewnieniem odpowiednich warunków pracy. Takim regulacjom podlegają między innymi:

  • Normy dźwigania, czyli maksymalne ciężary, jakie mogą przenosić pracownicy

W przypadku mężczyzn jest to odpowiednio 50 kilogramów (przy pracy dorywczej) oraz 30 kilogramów (przy pracy stałej). W ich przypadku przedmioty powyżej 30 kg nie mogą być przenoszone dalej niż na odległość 25 metrów oraz wysokość 4 metrów. Z kolei kobiety mogą podnosić ciężary o wadze: 12 kg (praca stała) i 20 kg (praca dorywcza) - przy transporcie przedmiotów po płaskiej powierzchni. Natomiast przenoszenie ich pod górę ogranicza ciężary do: 8 kg (praca stała) i 15 kg (praca dorywcza).

  • Właściwie zaprojektowane oraz wyposażone stanowisko pracy

W tym miejscu przepisy nie są już jednoznaczne i pozostawiają zdecydowanie większe pole do interpretacji. Wszystko przez fakt, że poszczególne stanowiska pracy mogą różnić się od siebie sposobem wykonywania zadań, wykorzystaniem konkretnych sprzętów czy narzędzi, a nawet koniecznością pozostawania w określonej pozycji (na siedząco, stojąco itp.). Dlatego warto kierować się zaleceniami, które wskazują, aby stanowisko pracy było zorganizowane w sposób pozwalający na bezpieczne i ergonomiczne wywiązywanie się z obowiązków.

  • Odpowiednie warunki całego otoczenia

Istotną rolę odgrywają również inne aspekty związane z wykonywaniem zadań. Tutaj warto wspomnieć chociażby o takich czynnikach, jak

  • Maksymalny poziom hałasu - w przypadku 8-godzinnego trybu pracy jego dopuszczalna wartość wynosi 85 dB. Jednak w takiej sytuacji należy zadbać o odpowiednią ilość przerw. W przypadku hałasu do 100 dB - czas pracy wynosi maksymalnie 100 minut, natomiast 110 dB - maksymalnie 10 minut na dzień.
  • Właściwe natężenie światła - w przypadku pracy magazynowej średnia wartość natężenia światła powinna mieścić się w granicach od 100 do 200 lx.
  • Temperatura i inne czynniki - minimalna temperatura wynosi 14 stopni Celsjusza. Warto również pamiętać o odpowiedniej wilgotności, a także zapewnieniu prawidłowej wentylacji.

Jednak konieczność zadbania o ergonomię i przestrzeganie zasad BHP nie powinna być wyłącznie kwestią zgodności z przepisami prawa. Do kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, należą bowiem bezpieczeństwo, zdrowie, a także dobre samopoczucie pracowników.

Stworzenie właściwych warunków minimalizuje zmęczenie i inne dolegliwości, jak również ogranicza, a nawet całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia uszczerbku na zdrowiu. W efekcie pracownicy magazynowi pracują lepiej i wydajniej, co przekłada się zarówno na ich zadowolenie, jak i wyniki oraz sukces całej firmy.

Jak zadbać o ergonomię i bezpieczeństwo higieny pracy w magazynie?

Warto wziąć pod uwagę, że tego typu działania wcale nie muszą ograniczać się wyłącznie do spełniania określonych norm, a co za tym idzie - mogą sięgać zdecydowanie dalej. Doskonały sposób na jednoczesną poprawę wygody oraz bezpieczeństwa osób pracujących w magazynach stanowią właściwie dobrane skrzynki plastikowe transportowe. Do grupy cech, na które warto zwrócić szczególną uwagę, zaliczamy między innymi takie, jak:

  • Dopasowana konstrukcja (w tym odpowiednie kształty, rozmiary i uchwyty), która sprawia, że ich zastosowanie znacząco poprawia ergonomię podczas wykonywania codziennych obowiązków.
  • Selekcjonowane surowce, z których są produkowane, ograniczają również poziom generowanego hałasu.

Co może się stać, jeśli te zasady zostaną zbagatelizowane?

Jedną z konsekwencji stanowią oczywiście kary finansowe. Brak spełniania określonych prawem norm może być równoznaczne z nałożeniem dotkliwych mandatów (przez uprawione do tego instytucje). Jednak na tym lista negatywnych skutków złej ergonomii i BHP w magazynie wcale się nie kończy. Należy pamiętać, że niewłaściwe warunki uderzają przede wszystkim w samych pracowników oraz ich zdrowie. To z kolei może oznaczać pogorszenie ich jakości pracy (np. ryzyko pojawiania się błędów, powolne tempo itp.), a także wywoływać dolegliwości, które doprowadzają do krótko- lub długotrwałej absencji w pracy. A stąd już “prosta droga” do braku dostatecznej liczby “rąk do pracy”, problemów organizacyjnych w magazynie, a co za tym idzie - niewywiązywania się z umów wobec partnerów handlowych.

Pojemniki do podniesienia bezpieczeństwa i ergonomii pracy magazynowej

Jeśli poszukujesz rozwiązań, które sprawią, że praca w Twoim magazynie stanie się jeszcze bezpieczniejsza, a przy tym zdecydowanie wydajniejsza - koniecznie zapoznaj się z asortymentem bekuplast. Na naszej stronie internetowej czeka na Ciebie bogaty wybór produktów, które z łatwością dopasujesz do swojego magazynu. Zarówno specyfiki składowanego asortymentu, jak i sposobu pracy. Jeżeli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz wsparcia - przejdź do kontaktu i porozmawiaj z naszymi doradcami. Z przyjemnością przedstawimy Ci najbardziej optymalną ofertę.

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu