Epal - co to jest? Definicja i wprowadzenie do pojęcia paletowego.

Created by Monika Sojka | |   Paletyzacja
Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Epal to standardowa, drewniana paleta wykorzystywana w logistyce i transportowaniu towarów. Jest to nieodłączny element łańcucha dostaw, umożliwiający skuteczną organizację i przemieszczanie produktów w sposób efektywny i bezpieczny.  W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej pojęciu palety epalowej, jej właściwościom oraz znaczeniu w globalnym obiegu handlowym.

Co znaczy epal na palecie?

"Epal" to skrót od "European Pallet Association" (Europejskie Stowarzyszenie Paleciarskie). Jest to organizacja non-profit, której celem jest standaryzacja, rozwijanie i promowanie palety drewnianej w Europie i na całym świecie.

Stowarzyszenie to ustanowiło normy i wytyczne dotyczące konstrukcji, produkcji i obsługi palet drewnianych, aby zapewnić spójność i jakość w całym sektorze paleciarskim. Palety te spełniają określone wymogi wytrzymałości i jakości, aby zapewnić bezpieczny transport towarów na terenie Europy i poza nią. Oznaczenia na palecie świadczą o tym, że paleta spełnia określone standardy, które obejmują m.in. rozmiar, wytrzymałość, materiał oraz oznaczenia umożliwiające identyfikację.

Ile kosztuje paleta euro epal?

Koszt palety może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak: lokalizacja geograficzna, aktualny popyt i podaż na rynku, jakość palety, stan używania oraz aktualne ceny drewna. Obecnie cena nowej palety wahała się od około 20 do 50 złotych za sztukę, w zależności od regionu i dostawcy. Palety używane mogą być tańsze, ale cena ta również jest uzależniona od stanu i jakości palety.

Czym różni się paleta euro od epal?

Paleta "euro" i "epal" to często używane terminy odnoszące się do tego samego rodzaju palety drewnianej, choć czasami istnieją pewne subtelne różnice w odniesieniu do ich specyfikacji.

Oto główne różnice:

  • Nazwa. Termin "paleta euro" odnosi się do standardowych palet drewnianych, które są powszechnie używane w Europie. Z kolei "epal" to skrót od "European Pallet Association" (Europejskie Stowarzyszenie Paleciarskie), organizacji nadzorującej standardy palety drewnianej w Europie.
  • Jakość i standardy. Palety oznaczone jako "epal" lub "paleta euro" są zwykle produkowane zgodnie z określonymi normami, które obejmują wymiary, konstrukcję, materiały i wytrzymałość. Palety te spełniają wymagania, które zapewniają ich wytrzymałość, trwałość i zgodność z normami europejskimi.
  • Oznaczenia. Palety oznaczone jako "epal" posiadają specyficzne oznaczenia, które wskazują, że spełniają standardy określone przez Europejskie Stowarzyszenie Paleciarskie. Oznaczenia te mogą zawierać logo oraz unikalny numer identyfikacyjny.
  • Kontrola jakości. Europejskie Stowarzyszenie Paleciarskie nadzoruje produkcję i kontrolę jakości palet zgodnie ze standardami. Palety posiadające te oznaczenie przechodzą przez proces certyfikacji.

W praktyce wiele palet oznaczonych jako "euro" jest produkowanych i spełnia takie normy.

Jak uzyskać certyfikat epal?

Aby uzyskać certyfikat dla palety drewnianej, trzeba zastosować się do standardów i wytycznych Europejskiego Stowarzyszenia Paleciarskiego, produkując paletę zgodnie z ich wymaganiami, podpisując umowę, stosując odpowiednie oznaczenia, przechodząc przez kontrolę jakości, otrzymując certyfikację i kontynuując utrzymanie jakości w celu zachowania certyfikatu. Proces certyfikacji może się różnić w zależności od regionu i lokalnych przepisów. Warto nawiązać więc kontakt z lokalnym oddziałem w celu uzyskania dokładnych informacji na ten temat procesu certyfikacji.

Palety z tworzywa sztucznego z oferty bekuplast

Oferta firmy bekuplast jest bardzo szeroka. W naszym asortymencie znajdziesz między innymi: paletę z tworzywa sztucznego dostępną w dwóch rozmiarach 1200x800 mm i 1200x1000 mm, półpaletę w wymiarze 600x400 mm i nie tylko. W przypadku transportu, który wymaga specjalnej logistyki - firma nekuplast oferuje indywidualne rozwiązania z udziałem palet z tworzywa sztucznego w roli głównej.

Podsumowanie: Dlaczego warto postawić na palety euro-epal?

Palety te są powszechnie używane w transporcie ze względu na swoje liczne korzyści. Zapewniają one łatwe i efektywne załadunki oraz rozładunek towarów, ułatwiają składowanie w magazynach i na pojazdach transportowych. Umożliwiają jednolity wymiar i standard, co ułatwia automatyzację procesów logistycznych. Ponadto są ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem dla branży transportowej.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu