Jak wybrać palety transportowe? Palety z tworzyw sztucznych a drewniane

Created by Monika Sojka | |   Paletyzacja

Obecnie palety są standardem w transporcie oraz magazynowaniu. Zabezpieczają towar, a także ułatwiają przeładunek i rozładunek. I choć większość z nich jest standaryzowanych, paleta palecie nierówna. Dowiedz się, jak wybrać palety transportowe oraz czym się różnią najpopularniejsze rodzaje.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Co warto wiedzieć, zanim kupisz palety transportowe?

Zacznijmy od tego, czym jest paleta. To określonych wymiarów, płaska platforma służąca do składowania bądź przewożenia towarów. Dzięki zastosowaniu rygorystycznych standardów podczas projektowania i produkcji palet są one przystosowane do podnoszenia oraz przewożenia przez wózki widłowe. Oprócz tego, że ułatwia transport, może stanowić także zabezpieczenie ładunku. Musi być stabilna, wytrzymała, znosić wysokie obciążenie (ich maksymalną wartość zawsze sprawdzaj w specyfikacji producenta). Natomiast, aby usprawnić łańcuch dostaw i zoptymalizować procesy podczas magazynowania, w Europie stosuje się standardowe wymiary, o których jeszcze napiszemy. Co ciekawe, producenci skrzynek plastikowych dopasowują ich rozmiary do palet plastikowych, ułatwiając tym samym transport. Zanim wybierzesz optymalny rodzaj palet, zastanów się, jakie będzie ich przeznaczenie (jest to ważne szczególnie w branży spożywczej, w której wszystkie elementy muszą być łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji), w jakich warunkach będą przechowywane (czy panuje w nich np. wilgoć), a także czy powinny być dostosowane do regałów wysokiego składowania (wtedy muszą być wzmocnione).

Palety EURO - jakie są wymiary?

Aby były uniwersalne, najczęściej stosuje się standardowe wymiary palety z tworzyw sztucznych. To równocześnie jedno z kryterium, które dzieli na konstrukcje na poszczególne rodzaje. Najpopularniejsze wymiary palety euro to:

  • EUR 1 – 800 mm x 1200 mm
  • EUR 2 – 1200 mm x 1000 mm
  • EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm

Przy czym wysokość palety euro również jest ściśle określana, zależy od konkretnego typu.

Palety - jakie są dostępne rodzaje na rynku?

Wyróżnia się dwa główne kryteria podziału palet – to materiał, z jakiego zostały wykonane oraz wymiary, co już omówiliśmy. Ze względu na materiał, dostępne są następujące rodzaje palet:

Oprócz tego każda z nich może dzielić się na kilka różnych podtypów. Palety drewniane mogą być konstrukcję otwartą (to popularne euro palety) lub zamkniętą. Ponadto wyróżnia się czterowejściowe, zamknięte od dołu palety Stringer oraz dwuwejściowe, blokowe palety Baerer. Jeśli chodzi o palety z tworzyw sztucznych, to dostępne są m.in. wersje eksportowe, ESD, a także higieniczne. Palety eksportowe nie trzeba poddawać wstępnej obróbce chemicznej, wykorzystuje się je przede wszystkim w transporcie międzynarodowym. Palety ESD służą do przewożenia sprzętów elektrycznych, ponieważ zapobiegają wyładowaniom elektrostatycznym. Natomiast palety higieniczne stosowane są w miejscach, w których wymagane jest zastosowanie rygorystycznych wymagań higienicznych, np. w przemyśle spożywczym. Ciekawostką są natomiast palety z tworzywa wtórnego, które stosuje się w zamkniętych systemach zwrotnych, produkowane są z materiałów przetworzonych. Najrzadziej spotykane są palety metalowe. Ze względu na ich trwałość, wykorzystywane są głównie w przemyśle hutniczym oraz motoryzacyjnym.

Palety z tworzyw sztucznych a drewniane - jakie są zasadnicze różnice?

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać palety transportowe, to pewnie bierzesz pod uwagę dwie możliwości: palety drewniane oraz plastikowe. Która paleta transportowa będzie lepszym rozwiązaniem? Jeszcze do niedawna w transporcie i logistyce dominowały palety drewniane. Są niedrogie, a przy tym wytrzymałe. Jeśli ulegną uszkodzeniu, można je samodzielnie naprawić. Ponadto są wykonane w 100% z ekologicznego materiału, nierzadko można też spotkać się z tym, że palety, które nie nadają się już do magazynowania i transportu, dostają „drugie życie”, pełniąc rolę oryginalnych mebli. To jednak tyle, jeśli chodzi o ich zalety, natomiast wad jest znacznie więcej.  Palety drewniane są ciężkie, nie spełniają standardów higienicznych. Co to oznacza? Utrzymanie ich w czystości jest trudne, w przemyśle spożywczym mogą w ogóle się nie sprawdzić. Nie są odporne na wilgoć oraz bezpieczne w użytkowaniu, nietrudno jest się skaleczyć drzazgą.

Dlatego coraz więcej firm dostrzega potencjał, jaki kryją w sobie palety z tworzyw sztucznych. Zacznijmy od tego, że są tak samo, a nawet bardziej wytrzymałe, niż drewniane. Choć nie można ich naprawić, to często okres eksploatacji wynosi do 10 lat. To sprawia, że choć ich cena jest wyższa, w długoletniej perspektywie są bardziej opłacalne. Tutaj często pojawia się zarzut dotyczący recyclingu. I choć plastik nie jest materiałem naturalnym, to może ulegać przetworzeniu, co udowadnia producent Bekuplast, oferując palety z tworzyw sztucznych. Inne zalety palet plastikowych to lekkość, wspomniana już długa żywotność, a także odporność na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych. Można je w łatwy sposób umyć, także przy pomocy płynów do dezynfekcji, dzięki czemu są higieniczne. W przypadku przemysłu spożywczego trzeba jedynie stosować palety z tworzywa sztucznego, które dopuszczone jest do kontaktu z żywnością. Z tych względów dla wielu wybór jest prosty – palety plastikowe to inwestycja w optymalizację transportu.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu