Jak zacząć wyposażać magazyn z towarami? Na jakie pojemniki czy skrzynki postawić?

Created by Monika Sojka | |   Magazynowanie
Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Prowadzenie biznesu wymagającego składowania większej ilości asortymentu stawia przedsiębiorcę przed koniecznością zadbania o przestrzeń magazynową i wyposażenie niezbędne do jej obsługi. Jeśli nie zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej firmy oferującej magazynowanie towarów – która zapewni wszelką niezbędną infrastrukturę – pozostaje nam zorganizowanie działalności magazynowej we własnym zakresie. Oto kilka porad, na co należy zwrócić uwagę przy jej uruchamianiu.

Jak zacząć wyposażać magazyn?

Wyposażenie magazynu z towarami ma kluczowe znaczenie dla niezakłóconego i wygodnego składowania towarów, sprawnego przemieszczania produktów oraz zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom i asortymentowi. Głównym zadaniem osób przygotowujących rozkład magazynu i planujących jego wyposażenie będzie z pewnością zadbanie o meble i regały magazynowe odpowiedniej jakości, dopasowane wymiarowo i konstrukcyjnie do wielkości i rodzaju towarów przechowywanych wewnątrz magazynu. Z pewnością warto inwestować w regały wykonane z wysokiej jakości materiałów i przystosowane do wytrzymywania naprawdę dużych obciążeń.

Kolejnym niezbędnym wyposażeniem profesjonalnych magazynów z towarami są wózki transportowe (widłowe i paletowe), które pozwalają na rozwożenie towarów pomiędzy poszczególnymi półkami, a także palety i europalety. Warto zakupić również odpowiednio duże ilości pojemników magazynowych, pudeł, beczek, plastikowych kuwet, stojaków do składowania i organizerów. Tutaj również – w miarę posiadanych możliwości – należy sięgać po produkty wysokiej jakości, dzięki czemu nie tylko zyskujemy większą niezawodność pracy, ale także poprawioną obsługę i łatwość nawigacji.

Ważne jest również zadbanie o odpowiedni system IT do zdalnego zarządzania pracą magazynu z towarami, a także przydatne urządzenia do znakowania i odczytywania kodów na pojemnikach. Jeśli magazynujemy nietypowe produkty (np. artykuły spożywcze), może być konieczne także zaaranżowanie chłodni oraz innych specjalistycznych pomieszczeń.

Odpowiednie regały z funkcją składowania w stosy

Kluczowym elementem każdej przestrzeni magazynowej są odpowiednie meble magazynowe, których właściwy dobór jest warunkiem sprawnego funkcjonowania i zarządzania zapasami, utrzymania porządku, optymalnego wykorzystania przestrzeni i skrócenia czasu kompletacji zamówienia. Oprócz najczęściej używanych regałów tradycyjnych, w których półki są rozmieszczone w stałych lub różnych odstępach, często wykorzystuje się również regały wspornikowe (których konstrukcja składa się ze słupów nośnych i zawieszonych na nich poziomych ramion) oraz paletowe i wjezdne (zwykle stosowane w magazynach wysokiego składowania; są zbudowane w formie wąskich korytarzy, wzdłuż których wózki widłowe umieszczają palety jedna za drugą na specjalnych szynach nośnych). Wybór konkretnego rodzaju i wymiarów mebli zależy od wielkości magazynu, jego wysokości oraz przechowywanych towarów. Są one najczęściej wykonane z metalu, materiału o największej trwałości, odporności na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne.

Głównym celem magazynowania towarów jest przechowywanie produktów w możliwie efektywny sposób, a w tym celu niezbędne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wspomniane wyżej regały paletowe i wjezdne umożliwiają pionowe składowanie produktów w stosach, przyczyniając się do zwiększenia zysków firmy dzięki zmieszczeniu większej liczby produktów i towarów w magazynie. Konstrukcja do składowania palet powinna być stabilna i wytrzymała, a odległości pomiędzy regałami muszą gwarantować bezpieczną pracę wózków widłowych. Przedmioty o największej masie umieszcza się na najniższych piętrach systemu.

Odpowiednie skrzynki oraz pojemniki plastikowe do przechowywania

Poza wspomnianymi regałami kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia są pojemniki magazynowe, które powinny być dobrane odpowiednio do rodzaju przechowywanych towarów i metod magazynowania (np. dopasowane do rozmiarów palet typu Euro, jeśli mają być przechowywane na regałach paletowych i w stosach). Takie pojemniki z pewnością przydadzą się w wielu magazynach z towarami, powodując zwiększenie wydajności procesów bez konieczności poszerzania liczby pracowników lub powiększania powierzchni składowania.

Firmy specjalizujące w produkcji plastikowych pojemników magazynowych – takie jak bekuplast – posiadają w swojej ofercie najszerszy wybór różnego rodzaju skrzynek transportowych i skrzynek magazynowych w różnych wariantach i rozmiarach, które są doskonale dopasowane do potrzeb klientów. Ich konstrukcja sprawia, że można wykorzystywać je zarówno w konwencjonalnych magazynach z ręczną i półautomatyczną obsługą, jak i w tych najnowocześniejszych, w pełni zautomatyzowanych.

Przechowywanie drobnych elementów w kuwetach plastikowych

Magazynowanie towarów nie odnosi się wyłącznie do produktów przechowywanych w dużych pojemnikach; dotarcie do drobnych komponentów wymaga ich odpowiedniego posegregowania w mniejszych kuwetach. Kuwety to produkty o charakterystycznej, półotwartej i lekko skośnej budowie, która ułatwia ich załadowanie, jak i regularne sięganie do ich wnętrza. Występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do konkretnych potrzeb. Ich kształt sprawia, że nadają się najlepiej do przechowywania niedużych obiektów, w tym: śrub, nakrętek, uszczelek itp. Warto w nie zainwestować, ponieważ im większy porządek w przestrzeni magazynowej, tym większe oszczędności: nie trzeba zamawiać nowych akcesoriów w miejsce zagubionych w chaosie panującym na półkach.

Oprócz potencjalnych oszczędności kosztów wytrzymałe kuwety zapewniają wieloletnią pracę i nie wymagają konserwacji (inaczej niż pojemniki wykonane z innych materiałów), są odporne na czynniki zewnętrzne, a przechowywane w nich produkty – np. metalowe – pozostają suche i nie rdzewieją. Są też łatwe w utrzymaniu czystości, a dzięki możliwości układania w stos i gniazdowania mogą być wykorzystywane jako kilkuelementowy zestaw pojemników, tworząc w ten sposób samodzielny regał. Uniwersalne pojemniki warsztatowe produkcji są dedykowane głównie dla regału o modułowej budowie, ale ich uniwersalny charakter sprawia, że doskonale sprawdzają się jako komponent innego, dowolnego systemu regałowego.

Podsumowanie

Magazyn jest niezwykle istotnym miejscem w wielu przedsiębiorstwach. Ważne jest więc, aby zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie. Jak to zrobić? Jedna z odpowiedzi brzmi: zainwestować w odpowiednie wyposażenie, w tym w pojemniki do przechowywania towarów. Zalety trwałych pojemników magazynowych doceniają ci wszyscy użytkownicy, którzy oprócz niezawodności procesów logistycznych związanych z magazynowaniem szukają rozwiązań pewnych, bezpiecznych, wygodnych, dobrze chroniących przechowywane produkty przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Te wszystkie potrzeby zaspokajają pojemniki z tworzyw sztucznych i właśnie dlatego znajdują przy magazynowaniu artykułów dla tak wielu branż: motoryzacyjnej, elektronicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej i wielu innych.
 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu