Branża rolnicza - jakie pojemniki plastikowe wybrać?

Created by Monika Sojka |

Produkty rolnicze to towar trudny do magazynowania i transportu. Świeże owoce i warzywa bywają delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Źle wpływają na nie zmiany temperatury, które mogą prowadzić do utraty wartości odżywczych i powodować psucie; niezwykle istotne jest również zachowanie właściwego poziomu wilgotności, ponieważ nadmierna wilgoć przyspiesza procesy gnilne, zaś niedostateczna – prowadzi do utraty jędrności i świeżości produktów.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Z punktu widzenia logistyki artykułów rolnych nie mniej ważny od zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania i przewozu jest wybór właściwych pojemników, które będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo towaru w całym łańcuchu dostaw: od momentu zebrania z pola, przez etap przetwórczy, transport, dystrybucję, aż po sprzedaż detaliczną. Wymaga się od nich, by były wytrzymałe i trwałe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a także łatwe w czyszczeniu i zachowaniu higieny.  Najlepiej nadają się do tego celu pojemniki i skrzynki wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych: dostępne w szerokim wyborze rozmiarów i typów rozwiązania zaprojektowane specjalnie zaprojektowane dla sektora rolniczego, które chronią jakość produktów owocowo-warzywnych. Plastikowe pojemniki są wykonane z formowanych wtryskowo materiałów, dzięki czemu nie wymagają stosowania gwoździ. Mają gładkie, nieporowate ścianki, co eliminuje ryzyko uszkodzeń oraz zanieczyszczenia produktów drzazgami, a także ogranicza ryzyko rozwoju bakterii, zabrudzeń oraz zagnieżdżenia owadów. Nic dziwnego, że skrzyniopalety z drewna – jeszcze niedawno dominujące w polskim rolnictwie – zaczynają odchodzić do lamusa. Wentylowane (ażurowe) pojemniki zbiorcze i pojemniki zbiorcze z litą ścianą są wykonane w 100% z polipropylenu, dzięki czemu nadają się do recyklingu po zakończeniu cyklu życia.

Pojemniki ażurowe

To bardzo popularny rodzaj pojemników stosowanych w transporcie i magazynowaniu produktów spożywczych. Dzięki zapewnieniu stałego dostępu powietrza sprzyjają wentylacji zawartości, co wydłuża trwałość oraz okres przydatności do spożycia warzyw i owoców. Skrzynki są wyposażone w specjalne otwory, które regulują temperaturę oraz umożliwiają bieżącą wymianę gazów z otoczeniem (np. azotu lub etylenu, roślinnego hormonu stymulującego dojrzewanie). Perforacja nie przeszkadza w przechowywaniu w pojemnikach drobnych produktów, takich jak truskawki, winogrona czy orzechy, a ścianki są na tyle solidne, by można było w nich umieszczać również większe i cięższe płody rolne, na przykład ziemniaki, buraki albo arbuzy. Jest to o tyle łatwiejsze, że w ofercie cenionych na rynku dostawców – takich jak firma bekuplast – dostępne są pojemniki ażurowe o różnych wielkościach i objętościach. I tak płytkie pojemniki są idealnie dopasowane do niedużych produktów (np. jagód czy truskawek), pojemniki o średniej głębokości do pomidorów, pieczarek czy cebuli, zaś pojemniki głębokie i najbardziej wytrzymałe do owoców lub warzyw o dużych gabarytach (np. dyń).

Skrzyniopalety

Plastikowe pojemniki o rozmiarach palety doskonale nadają się do transportu owoców i warzyw, a przy okazji upraszczają proces logistyczny, bowiem maksymalizują ładowność i ułatwiają załadunek i rozładunek towarów.  Przykładem takiego rozwiązania w ofercie firmy bekuplast mogą być skrzyniopalety EURO-NORM Big Box z perforowanymi ścianami i dnem, produkowane są z przyjaznego dla środowiska i dopuszczonego do kontaktu z żywnością polietylenu o dużej gęstości (HDPE) ze stabilizatorem UV. EURO-NORM Big Box posiada gładkie, nieporowate wnętrze, które świetnie znosi nawet wielokrotne mycie i dezynfekcję. Jest również odporny na pleśń, kwasy, oleje oraz promienie słoneczne, co znacznie wydłuża jego przydatność do użytku. Pojemniki z tworzyw sztucznych są również ekologiczne: plastik nie nasiąka wilgocią ani wodą, nie traci swoich właściwości pod wpływem warunków atmosferycznych i nie wymaga wycinania drzew.  Dzięki swej solidnej konstrukcji i zunifikowanemu wymiarowi (1200x1000 mm) duże plastikowe skrzyniopalety bekuplast są szczególnie stabilne, dzięki czemu idealnie nadają się do przechowywania i transportu ciężkich i nieporęcznych towarów w stosach, zapewniając przy okazji oszczędność miejsca.

Wygodę użytkowania skrzyniopalet zwiększa ich szeroka rozpiętość wymiarowa oraz dostępność różnych opcji wykończeń, np. stosowanie płóż, kół lub stóp do osadzania na podłożu i transportu. Na przykład skrzyniopaleta przemysłowa na 4 stopach doskonale nadaje się do transportu materiałów sypkich i drobnych. Konstrukcja pozwala na spiętrzanie skrzyniopalet jedna na drugiej.

Pojemniki składane

To odmiana pojemników dla rolnictwa (takich jak skrzyniopalety), różniąca się od konwencjonalnej konstrukcji budową ścianek na zawiasach, które zatrzaskuje się w pozycji zamkniętej podczas użytkowania, ale składa do wewnątrz (na płasko) po opróżnieniu. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie maksymalnej optymalizacji przechowywania i transportu. Po złożeniu ścianek pojemniki można układać niczym deski w stosy jedna na drugiej, co oszczędza nawet 80% przestrzeni magazynowej lub ładunkowej. Skrzyniopalety składane zostały zaprojektowane przede wszystkim w celu zapewnienia wydajności w zamkniętych systemach dystrybucji (takich jak dostawy produktów spożywczych). Ponieważ jednak dowiodły swej wartości ze względu na łatwość użytkowania i trwałość, zyskały popularność w wielu innych branżach, także w rolniczej, stając się praktycznym rozwiązaniem do przechowywania towarów na drodze od gospodarstwa do sklepu.

Pojemniki z pokrywą

To rodzaj pojemników idealnie nadających się do przechowywania i transportu żywności, zwłaszcza sypkiej (nasiona), ale również nawozów. Pokrywa, która może być luźno nakładana lub mocowana za pomocą zatrzasków, skutecznie chroni zawartość przed kurzem, wilgocią i insektami, a także zapewnia bezpieczne i stabilne zamknięcie. W ofercie firmy bekuplast można znaleźć pokrywy idealnie dopasowane do poszczególnych typów pojemników (również serii wykorzystywanych w branży owocowo-warzywnej).

Rozsądny wybór gwarancją satysfakcji

W ofercie dostawców pojemników plastikowych dostępna jest szeroka gama rozwiązań, które są w stanie zaspokoić zdecydowaną większość potrzeb użytkowników. Zanim jednak wybierzemy takie, które odpowiadają nam najbardziej, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Rodzaj przechowywanych produktów (żywność świeża, o skróconym terminie przydatności do spożycia, nasiona albo nawozy wymagają dopasowania pojemników pod kątem wentylacji, szczelności i higieny;
  • Dostępna przestrzeń: przy ograniczonej pojemności magazynu warto rozważyć pojemniki składane, które zapewniają również korzyści w trakcie transportu powrotnego (nie wozimy „powietrza”;
  • Ciężar produktów: należy go dokładnie określić, aby uniknąć ryzyka, że zbyt masywna zawartość spowoduje uszkodzenie pojemnika, i upewnić się, że nadaje się on do bezpiecznego przenoszenia konkretnego ładunku;
  • Koszty: analiza kosztów zakupu, użytkowania oraz utrzymania pojemników plastikowych sugeruje, że wybór taniego, ale mało trwałego pojemnika przynosi krótkotrwałe oszczędności, ale w dłuższej perspektywie jest nieopłacalny;
  • Certyfikaty i normy: w branży rolniczej istnieją różne normy i wymagania dotyczące pojemników plastikowych. Warto upewnić się, że że wybrane pojemniki spełniają te wymagania i posiadają odpowiednie certyfikaty, co może być istotne dla odbiorców produktów lub w przypadku kontroli.

Podsumowanie

Płody rolne należą do najbardziej narażonych na uszkodzenia w transporcie oraz w magazynie, a jednocześnie do najszybciej rotujących produktów w obrocie towarowym. Jednocześnie sam rynek produktów spożywczych jest jednym z najbardziej konkurencyjnych, więc klient niezadowolony z ich jakości nie musi długo szukać nowego dostawcy. To wszystko sprawia, że zapewnienie optymalnych warunków przechowywania i przewozu warzyw i owoców staje się dla dostawców kwestią o priorytetowym znaczeniu. Wybór odpowiednich pojemników to sposób na oszczędzenie czasu, pieniędzy oraz zyskanie pewności, że artykuły są przechowywane i transportowane w sposób odpowiedni dla ich jakości i bezpieczeństwa.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu