bekuplast pomaga w rozwoju firmie Auto Partner

Created by Monika Sojka | |   Optymalizacja procesów

bekuplast wspomaga działalność firmy Auto Partner SA, dostarczając pojemniki transportowo-magazynowe z tworzyw sztucznych do jej magazynu w Bieruniu na Śląsku. Auto Partner to jeden z największych importerów i dystrybutorów części zamiennych dla branży motoryzacyjnej na polskim rynku.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Firma Auto Partner powstała w 1993 r. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w imporcie oraz dystrybucji części zamiennych do samochodów osobowych i dostawczych, motocykli, skuterów oraz ATV. Współpracuje z ponad 350 dostawcami części zamiennych w obszarze tzw. rynku aftermarket, jak również dostawcami OEM z całego świata, w tym z tak znanymi markami jak Bosch, Castrol i Continental.

Sukces na wymagającym rynku

Od momentu powstania w 1993 r. i uruchomienia pierwszego magazynu w Katowicach o powierzchni 200 m2 spółka przeszła długą drogę. W 2006 r. firma przeniosła swoją siedzibę i centrum logistyczno-dystrybucyjne do śląskiego Bierunia i w kolejnych latach rozbudowała swoją przestrzeń magazynową do ponad 40 tys. m2. W swoich magazynach – w Bieruniu, Pruszkowie, Mysłowicach, Poznaniu i w Pradze – Auto Partner stale przechowuje ponad 15,5 mln części zamiennych.

Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury magazynowej oraz sprawnej sieci dystrybucyjnej jest kluczowe dla firmy notującej dynamiczne wzrosty sprzedaży oraz stale poszerzającej swój asortyment produktów. Spółka obsługuje blisko 90 tys. klientów składających codziennie średnio 32 tys. zamówień; posiada ponad 100 tys. m2 łącznej powierzchni magazynowej w Polsce,  gdzie przechowuje 20 mln części; posiada 30 tys. miejsc paletowych; zapewnia transport na ponad 700 trasach lokalnych, na które codziennie wyjeżdża 1100 firmowych samochodów dostawczych i ciężarówek (pokonujących miesięcznie łącznie ok 5,5 mln kilometrów).

Zautomatyzowany magazyn w Bieruniu

W 2022 r. zakończyła się kolejna inwestycja Auto Partner, polegająca na automatyzacji magazynu w Bieruniu. To kosztowne przedsięwzięcie było niezbędne w przypadku firmy o takiej skali działalności; automatyzacja przestrzeni magazynowej optymalizuje koszty logistyczne, poprawia funkcjonowanie procesów i zapewnia wzrost ogólnej wydajności całego przedsiębiorstwa.

Wykonawcą zadania była firma MPL Techma, od 20 lat działająca w branży automatyki przemysłowej, dostawca systemów sterowania, konstrukcji mechanicznych oraz kompleksowych rozwiązań w zakresie maszyn i linii produkcyjnych.

Na potrzeby tego konkretnego zlecenia wykonawca stworzył magazyn z 10800 miejscami alokacji, w którym za sprawne działanie intralogistyki magazynowej odpowiada sieć przenośników i wind o wysokim stopniu automatyzacji. System składa się z dwóch submagazynów z 20 poziomami składowania, wind o wydajności 1200 cykli/h, stacji przyjęć pozwalających na sprawne wprowadzenie towarów do magazynu oraz stacji kompletacji przygotowujących towar zamówiony przez klienta. Na potrzeby projektu MPL Techma wdrożyła dodatkowo system SCADA, który dzięki współpracy z magazynowym systemem informatycznym (WMS) klienta umożliwia pełen monitoring działania magazynu oraz analizę danych historycznych. Celem inwestycji, który udało się w pełni osiągnąć, było zaoszczędzenie powierzchni magazynowej dzięki zwiększeniu gęstości upakowania towarów, redukcja pracy niezbędnej do odebrania towaru, a to wszystko przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności oraz dokładności kompletacji. Dodatkowo wyeliminowano ryzyko uszkodzenia produktu oraz zapewniono większą nad nim kontrolę (dzięki łatwości inwentaryzacji, sejfom oraz metodzie FIFO – First In, First Out, w której zasoby nabyte jako pierwsze są również wydawane lub sprzedawane jako pierwsze).

Silnie zinformatyzowana infrastruktura magazynowa pozwala firmie szybko dotrzeć do klientów, w tzw. trybie just-in-time, dzięki czemu dostawy mogą być realizowane nawet kilka razy dziennie. Utrzymanie porządku w tak skomplikowanym środowisku jest możliwe dzięki zintegrowanym narzędziom IT zarządzającym całym łańcuchem dostaw i infrastrukturą logistyczną.

bekuplast dokłada cegiełkę

Od 2021 r. z firmą Auto Partner współpracuje bekuplast, ceniony producent pojemników transportowych i magazynowych z tworzyw sztucznych, który otrzymał od klienta zlecenie dostarczenia pojemników dostosowanych do obsługi zautomatyzowanej przestrzeni magazynowej. To bardzo ważny element infrastruktury magazynowej; dzięki właściwemu doborowi do rodzaju przechowywanych towarów i metod magazynowania zapewniają zwiększenie wydajności procesów bez konieczności poszerzania liczby pracowników lub powiększania powierzchni składowania. Dodatkowo ułatwiają utrzymanie porządku w hali magazynowej, upraszczają transport i magazynowanie różnorodnych artykułów, a dzięki swej wytrzymałości i trwałości zabezpieczają ładunek przed uszkodzeniami. Firma bekuplast na zlecenie klienta dostarczyła do magazynu w Bieruniu dwa rodzaje pojemników: contecline i silverline.

Pojemniki contecline i silverline dla Auto Partner

Specjalistyczne pojemniki contecline są przeznaczone do zautomatyzowanych magazynów drobnych elementów wyposażonych w systemy transportujące typu „Shuttle”. W magazynach AKL (automatycznych magazynach drobnych części) transport paletowy, typowy dla obsługi produktów wielkogabarytowych, zostaje zastąpiony przez pojemniki z tworzyw sztucznych. Seria contecline spełnia wszelkie wymagania stawiane nowoczesnym przenośnikom magazynowym oraz technologii składowania. Skrzynki wykonane są z polipropylenu i cechują się wysoką wytrzymałością, a po zużyciu nadają się do recyklingu. Ich ważną zaletą jest także łatwość utrzymania pojemników w czystości (doskonale nadają się do mycia w automatycznych myjkach) oraz możliwość składowania w stosach.

Pojemniki z serii contecline wyposażono w zamkniętą na obwodzie podstawę typu miniload; dzięki temu pomimo niskiej masy własnej pojemniki charakteryzują się wysoką wytrzymałością i są w stanie bez uszczerbku dla swej konstrukcji przenosić produkty o masie nawet 50 kg. Specjalna konstrukcja dna zapewnia dodatkowo idealne właściwości eksploatacyjne oraz niski poziom hałasu generowanego podczas transportu na przenośnikach. Sprawny transport na liniach automatycznych jest możliwy również dzięki stabilnej, dwuściennej budowie narożnika, która doskonale sprawdza się przy pokonywaniu zakrętów.

Pojemniki silverline posiadają wzmocnione dno i są przeznaczone do magazynów AKL i centrów dystrybucyjnych; zaprojektowano je z myślą o urządzeniach obsługujących regały: przenośników taśmowych oraz technologii teleskopowej i chwytakowej. Wykonane z polipropylenu charakteryzują się stabilną konstrukcją i wyjątkową wytrzymałością; są odporne na odkształcenia oraz na pękanie; generują niski poziom hałasu na odcinkach transportowych dzięki dostosowanym krawędziom, specjalnej konstrukcji plastra miodu i zaokrąglonym narożnikom; wytrzymują temperatury w zakresie od -20°C do + 60°C oraz – co warto podkreślić – umożliwiają 100% odzysk w procesach recyklingu. Dostępne w wielu rozmiarach i rozwiązaniach konstrukcyjnych dopasowanych do potrzeb klientów cechują się podobną wszechstronnością co pojemniki contecline.

Pojemniki bekuplast: ważny element logistycznej układanki

Łańcuchy logistyczne to bardzo skomplikowany proces. Do ich sprawnego działania niezbędna jest sprawna koordynacja na wielu poziomach: zamówień, magazynowania oraz dystrybucji. Jeśli coś zaczyna szwankować na którymkolwiek z nich, rośnie ryzyko pojawienia się opóźnień dostaw, niezadowolenia klientów i utraty zleceń. Dlatego każdy element logistycznej układanki musi działać perfekcyjnie. Firma bekuplast od lat dba o to, by jej trwałe i wszechstronne pojemniki magazynowo-transportowe idealnie do niej pasowały.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu