Automatyka magazynowa – 5 kroków, jak przygotować się do jej wdrożenia

Created by Monika Sojka | |   Automatyzacja

Inwestycja w automatykę magazynową to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga czasu, pieniędzy, właściwego planu, a także zaangażowania dziesiątek lub setek profesjonalistów z różnych dziedzin. Jakie kroki należy wykonać, aby przygotować się do jej sprawnego wdrożenia?

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź nasz krótki, ale za to kompleksowy poradnik. Znajdziesz w nim aż 5 kluczowych kroków, bez których naszym zdaniem, nie obędzie się żadne tego typu przedsięwzięcie. Miłej lektury!

Krok numer 1: przeanalizuj i policz, czy to wszystko Ci się opłaca

Na początku bardzo dokładnie określ swoje potrzeby (te obecne, jak i przyszłe). W tym obszarze możesz wskazać konkretne cele oraz wskaźniki, które chcesz osiągnąć. Pomyśl również o możliwościach finansowych, czyli o tym, ile możesz przeznaczyć na tego typu działanie. Na tej podstawie wykonaj kalkulację, dzięki której dowiesz się, czy planowane przedsięwzięcie będzie rentowne. Ten etap umożliwi Ci również uzyskanie odpowiedzi na pytanie pt. “po jakim czasie cała inwestycja będzie w stanie się zwrócić?

Krok numer 2: wybierz właściwe rozwiązanie z zakresu automatyki magazynowej

Zdecyduj, jaki system automatyki do magazynu zagości w Twojej firmie. Podczas tego etapu weź pod uwagę jego koszty, elastyczność i ewentualne możliwości dalszej rozbudowy. Jego cena nie zawsze jest najważniejsza. Pamiętaj, aby bacznie przyjrzeć się, chociażby:

  • Funkcjonalnościom, które muszą być dopasowane do specyfiki towarów oraz surowców.
  • Obsłudze gwarancyjnej i pogwarancyjnej, która ograniczy ewentualne problemy w przyszłości.
  • Innym czynnikom takim, jak: łatwość obsługi, jakość poszczególnych elementów, możliwość modyfikacji itp.

Krok numer 3: przygotuj potrzebną przestrzeń

Czy automatyka ma zagościć w dotychczasowym obiekcie? A może na ten cel szykujesz dla niej zupełnie nową lokalizację? W obu przypadkach postaraj się, aby sam budynek był w pełni gotowy na przeprowadzenie instalacji. Zapewnij odpowiednią powierzchnię i dostęp do niezbędnych mediów, a jeśli trzeba – dodatkowe wsparcie ze strony ludzi oraz maszyn.

Krok numer 4: zadbaj o odpowiednie przeszkolenie pracowników

Nawet najbardziej nowoczesna i zaawansowana technologia magazynowa zda się na nic, jeśli nikt nie będzie w stanie nad nią zapanować. W związku z tym, krok za analizami, wyborem systemu i przygotowaniem infrastruktury, powinny iść działania związane z edukacją Twoich kadr. Uważaj! Przejście z obsługi manualnej na pół- lub w pełni automatyczną może rodzić pewne obawy, a nawet strach przed utratą pracy. Dlatego zadbaj również o sprawną komunikację, która rozwieje wszystkie wątpliwości i “uspokoi” pracujący w magazynie personel.

Krok numer 5: pamiętaj o całym niezbędnym wyposażeniu

W pełni funkcjonalna automatyka magazynowa to maszyny i urządzenia, oprogramowania i procesy, dobrze przeszkoleni operatorzy, a także skrzynki transportowe. W ofercie Bekuplast czeka na Ciebie szeroki wybór rozwiązań dostępnych w aż 4 liniach produktowych. Dzięki temu z łatwością dopasujesz je do specyfiki transportowanych i magazynowanych produktów, jak i potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. P.S. Weź pod uwagę, że cały proces wdrożenia automatyki magazynu może trwać miesiące, a nawet lata. Przez ten czas z pewnością nie obędzie się bez przestojów, błędów, a także drobnych i całkiem sporych “wpadek”. Dlatego uzbrój się w cierpliwość, a całość prędzej czy później - zakończy się 100% powodzeniem!

Szukasz sprawdzonych pojemników, które wykorzystasz w swoim zautomatyzowanym magazynie?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi “TAK!” - nie czekaj. Już teraz skontaktuj się z doradcami bekuplast. Z przyjemnością wsłuchamy się w Twoje potrzeby, aby na ich podstawie umożliwić Ci dokonanie najbardziej właściwego wyboru.

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu