Jakie są koszty transportu przy wykorzystaniu plastikowych skrzynek transportowych?

Created by Monika Sojka | |   Logistyka
Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Obecna sytuacja geopolityczna i utrzymujące się ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa odbijają się negatywnie na światowej gospodarce. Wzrost cen surowców w połączeniu z inflacją stawia producentów przed trudnym wyborem: pogodzić się z podwyżkami cen lub poszukać sposobów na redukcję części wydatków, nawet kosztem własnych zysków. Jednym ze sposobów na oszczędności może być inwestycja w plastikowe pojemniki transportowe. Choć na pierwszy rzut oka zdaje się to zaledwie kroplą w morzu potrzeb, przy obecnie notowanych wzrostach cen frachtu i paliwa korzyści z takiego zakupu mogą się szybko zwrócić.

Jakie są koszty transportu przy wykorzystaniu plastikowych skrzynek transportowych?

Plastikowe skrzynki nie uchodzą za towar luksusowy: są powszechnie dostępne w sprzedaży i stosunkowo niedrogie. Mimo to istnieje wiele branż (producenci mięsa, sadownicy, przetwórcy żywności), w których wydatki związane z ich zakupem stanowią stały i istotny element planów budżetowych, a brak rzeczonych byłby nie drobną uciążliwością, ale źródłem poważnego kryzysu. Nie będziemy tu przyglądać się konkretnym jednostkowym kosztom skrzynek, ale raczej ich wpływowi na bilans zysków i strat przedsiębiorstw. Bo, jak się okazuje, w firmach prowadzących intensywną działalność magazynowo-transportową ten niepozorny produkt może znacząco przyczynić się do sukcesu – lub jego braku.

Skrzynki plastikowe transportowe = wielokrotność użycia

Zaprojektowane do pracy w obiegu zamkniętym pojemniki plastikowe są stosowane wielokrotnie przez cały okres ich użytkowania, zanim trafią do ponownego przetworzenia i zostaną przerobione na inne produkty opakowaniowe. W przypadku skrzynek transportowych z dobrego jakościowo polipropylenu gwarancja przydatności zazwyczaj obejmuje co najmniej 5 lat od daty zakupu. Dzięki odporności na promienie UV i wilgoć zachowują one trwałość niezależnie od miejsca przechowywania i użytkowania.

W teorii skrzynki z drewna mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla pojemników z plastiku. W praktyce jednak, gdy przy wysokich cenach drewna odpada kluczowy argument za takim rozwiązaniem - cena – tworzywa sztuczne pokazują swoją moc. Nie są wprawdzie niezniszczalne, jednak nie łamią się i nie pękają tak szybko jak drewniane. Nie zawierają w sobie wkrętów i innych metalowych elementów, które mogłyby się poluzować i doprowadzić do rozpadu całej skrzyni. Są gładkie, bez zadziorów i ostrych drzazg, co w przypadku pojemników z drewna w praktyce eliminuje możliwość ich dalszego stosowania ze względu na zagrożenie dla operatorów.

Skrzynki plastikowe transportowe = optymalizacja procesów składowania

Najlepsze rozwiązania opakowaniowe to takie, które zapewniają najniższy poziom kosztów przy największej sprawności oraz umożliwiają wykorzystanie przestrzeni w sposób optymalny, tak aby wszystkie produkty można było łatwo zapakować i ułożyć w stosy, a jednocześnie zredukować ilość potrzebnych do tego celu pojemników. Skrzynki transportowe z tworzyw sztucznych są pod tym względem niezastąpione.

Istnieje duży wybór pojemników o specjalnej konstrukcji, która pozwala na ich układanie w stabilne stosy. Taka „modułowość” ułatwia pakowanie i demontaż całego transportu; dzięki niej w czasie jednego przewozu można umieścić w pojeździe znacznie więcej towaru, co znacznie zwiększa opłacalność każdej dostawy. Nie mniej istotna jest również możliwość gniazdowania pustych pojemników – dzięki swojej trapezowej konstrukcji puste pojemniki chowają się jeden w drugi i pozwalają zaoszczędzić na transporcie powrotnym pustych opakowań (nawet do 85% powierzchni). Oznacza to, że jeśli do przewiezienia pełnych opakowań w jednym kierunku potrzebujemy pięciu samochodów ciężarowych, to do odwiezienia pustych wykorzystamy zaledwie jeden; taka forma przewozu towarów korzystnie wpływa na zużycie paliwa oraz ma niewątpliwe zalety z punktu widzenia ochrony środowiska.

Lepsze zagospodarowanie przestrzeni w transporcie

Pojemniki transportowe powinny przede wszystkim zapewniać odpowiednie warunki przewozu dla konkretnego rodzaju towaru. Każdy produkt cechują odmienne wymagania i dlatego korzystnym jest, gdy pojemniki mają możliwie najbardziej uniwersalne zastosowanie, co ułatwia wykorzystanie ich w różnych typach transportu. Kompaktowe, starannie zaprojektowane opakowania zajmują mniej miejsca w pojazdach dostawczych, maksymalizując ilość przewożonych towarów i zwiększając wydajność Twojego łańcucha dostaw.

Z drugiej strony odpowiednie rozplanowanie ładunków w ciężarówce, które ma wpływ na  koszty i bezpieczeństwo przewozów, ma szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzą ładunki o nietypowych gabarytach i masie. W takiej sytuacji wyzwaniem każdego przewoźnika jest takie załadowanie ciężarówki, aby maksymalnie wykorzystać dostępną ładowność. Tutaj również sprawdzą się pojemniki plastikowe, dostępne w wielu wersjach wymiarowych lub zamawiane „na życzenie” i dopasowane pod przewożony produkt i dostępną przestrzeń. Choć to droższe rozwiązanie, z pewnością spłaci się w dwójnasób. Po pierwsze dzięki dopasowaniu do rodzaju produktu i jego wymagań pozwala na wydłużenie żywotności takich skrzynek. Po drugie, ze względu na ich dopasowanie i możliwość sztaplowania umożliwia ograniczyć koszty transportu i przechowywania. Po trzecie, zaprojektowane są z myślą o określonej ochronie produktów przed uszkodzeniami – dlatego ograniczają ilość uszkodzeń.Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu