Jakie towary można przechowywać w magazynie półotwartym?

Created by Monika Sojka |

Jednym z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze magazynu optymalnie dostosowanego do specyficznych potrzeb użytkownika, jest rodzaj towarów, które będą w nim przechowywane. Ma on bezpośredni związek z tym, jaka konstrukcja magazynu będzie najbardziej odpowiednia i jakie koszty związane z jego budową będzie trzeba ponieść. Nie w każdym bowiem przypadku towary muszą być przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach (halach, chłodniach), które gwarantują ich ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią albo zmiennymi temperaturami.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Nie tylko cztery ściany

Określone towary można składować bezpiecznie i bez ponoszenia kosztów inwestycji w budynki magazynowe: zarówno pod gołym niebem (w tzw. magazynach otwartych, czyli na placach bez zadaszenia), jak również na placach wyposażonych w zadaszone konstrukcje, na przykład wiaty (czyli w magazynach półotwartych). Te drugie mogą służyć do składowania towarów, które są odporne na wahania temperatur lub wymagają cyrkulacji powietrza, ale równocześnie muszą być chronione przed opadami atmosferycznymi. Magazynem półotwartym nazywamy konstrukcję składającą się z dwóch lub trzech ścian, przykrytą dachem i otwartą z przynajmniej jednej strony. Ściany nie muszą, a nawet nie powinny być idealnie szczelne, ponieważ w magazynie półotwartym przechowuje się towary, które wymagają stałego dopływu świeżego powietrza.

Magazyn półotwarty nie musi być również związany z podłożem na stałe i nie jest wymogiem, by posiadał fundament lub podmurówkę. Dzięki temu jego przeniesienie lub rozbudowa są znacznie ułatwione. Z drugiej strony dla właściwego zabezpieczenia przechowywanych towarów powinien być wyposażony w podłogę wykonaną z asfaltu, kostki brukowej lub innego trwałego materiału. Wewnątrz magazyn półotwarty nie różni się znacząco od innych typów magazynów. Towary można składować bezpośrednio na podłożu, co eliminuje potrzebę używania wózków podnośnikowych, drabin i innego sprzętu, albo na regałach paletowych (umożliwiających wygodne składowanie materiałów budowlanych, np. worków z cementem, kostki brukowej lub pustaków) i półkowych (zdolnych do utrzymania towarów o ciężarze od od 150 do 500 kg). Dzięki takiej konstrukcji można wykorzystać dostępną przestrzeń na całej wysokości magazynu, a nie tylko w jego dolnej części. W zależności od wysokości półek magazyny półotwarte mogą służyć do niskiego, średniego lub wysokiego składowania (analogicznie jak magazyny zamknięte). Jeśli w ich wnętrzu przechowywane są długie przedmioty (takie jak pręty z metalu, profile stalowe, deski itp.), warto ustawić w nim regały wspornikowe. Należy również pamiętać o pokryciu mebli magazynowych farbami antykorozyjnymi w celu ochrony przed działaniem deszczu i wilgotnego powietrza.

Towary w magazynie półotwartym

Częstym rodzajem towarów przechowywanym w magazynach półotwartych są materiały dla branży budowlanej, które dobrze znoszą naturalne warunki otoczenia, o ile nie są składowane „pod chmurką” i narażone na kontakt ze śniegiem lub z deszczem. Należą do nich m.in. armatura ceramiczna i worki z cementem, gipsem, żwirem i piaskiem. W firmach produkcyjnych, np. tartakach, magazyn półotwarty może posłużyć do przechowywania drewnianych desek, profili aluminiowych albo blachy. Ze względu na niski koszt stworzenia i utrzymania tego typu magazynów, są one chętnie stosowane również jako tymczasowe miejsce przechowywania towarów - przy placach budowy czy w sąsiedztwie innych inwestycji. Magazyn półotwarty w branży budowlanej nie służy wyłącznie do przechowywania towarów przeznaczonych na sprzedaż. Niekiedy wykorzystują go również firmy zajmujące się realizacją inwestycji – pod wiatą mogą składować np. maszyny budowlane lub zapasy materiałów. Są one wówczas odpowiednio zabezpieczone przed deszczem, a jednocześnie pracownicy w razie potrzeby mają do nich łatwy dostęp.

Magazyny w formie wiat często spotyka się także w branży logistycznej, czyli wszędzie tam, gdzie przechowuje się różne rodzaje towarów. Są one wówczas uzupełnieniem dla innych miejsc składowania. Istnieją jednak towary, które źle znoszą warunki panujące w magazynach półotwartych. Na pierwszy miejscu trzeba wymienić produkty spożywcze, które co do zasady przechowywane są w magazynach zamkniętych. Również większość chemikaliów jest wrażliwa na warunki atmosferyczne, m.in. środki czystości, materiały do produkcji itp. Wymagają one najczęściej przechowywania w określonych warunkach, które można zapewnić tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Zdarzają się również sytuacje, gdy do przechowywania towarów wystarczy magazyn otwarty. Dotyczy to produktów odpornych na słońce, zmienne temperatury i deszcz. W ten sposób możliwe jest obniżenie kosztów składowania produktów bez narażania ich na szwank.

Zalety i wady magazynów półotwartych

Do zalet tego typu magazynów należą niskie koszty inwestycyjne (w porównaniu z magazynami zamkniętymi) i niskie koszty utrzymania; możliwość wykorzystania ich w roli tymczasowej konstrukcji oraz łatwość przenoszenia z miejsca na miejsce (ze względu na brak fundamentów); możliwość swobodnego wykorzystywania urządzeń spalinowych na terenie magazynu półotwartego; a także wygoda i potencjał składowania towarów niewrażliwych na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Wśród wad magazynów zamkniętych wymienić można: brak możliwości przechowywania towarów wrażliwych na częste zmiany temperatury i wilgotności; ograniczony (nie zawsze) dostęp do prądu i wody oraz kłopotliwą organizację zaplecza socjalno-sanitarnego; ryzyko uszkodzeń w wyniku gwałtownych nawałnic lub silnych opadów atmosferycznych; wreszcie konieczność zastosowania maszyn (i infrastruktury) odpornych na zmiany temperatury oraz wilgotności.

Podsumowanie

Dokonując wyboru typu magazynu należy dopasować decyzję do typu składowanego towaru oraz do potrzeb przedsiębiorstwa. Decydując się na magazyn półotwarty możemy ograniczyć wiele kosztów początkowych oraz eksploatacyjnych i zyskać dużą przestrzeń do składowania. Trzeba jednak pamiętać, że jest on dostosowany jedynie do specyficznego rodzaju asortymentu, jedynie częściowo odpornych na zmienne warunki atmosferyczne.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu