Proste a przydatne: pojemniki warsztatowe

Created by Monika Sojka | |   Sektory przemysłu

Pojemniki warsztatowe to jeden z typowych elementów krajobrazu każdej hali produkcyjnej, warsztatu albo punktu serwisowego. Dzięki swej uniwersalności sprawdzają się niemal w każdych okolicznościach. Na pozór podobne do siebie i banalnie proste w konstrukcji, w praktyce mogą różnić się pod wieloma względami.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Do wyboru, do koloru

Pojemniki warsztatowe występują jako tzw. proste kuwety lub większe pojemniki z przegródkami, wyposażone w pokrywy lub otwarte. Produkuje się je najczęściej z trwałego plastiku wysokiej jakości. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być pojemniki metalowe - dostępne również w wersji ocynkowanej, całkowicie odpornej na korozję - które z uwagi na swoją trwałość mogą być ciekawą opcją w przypadku przechowywania cięższych artykułów. Zwykle służą do przechowywania drobnych narzędzi, np. gwoździ, śrub, wkrętów itp., choć w praktyce szeroka gama dostępnych rozwiązań pozwala na ich stosowanie praktycznie w każdym środowisku (również domowym). Specjalnie wyprofilowany kształt usprawnia pracę zapewniając łatwy dostęp do zawartości, jednocześnie zapobiegając przypadkowemu wypadnięciu i powstaniu bałaganu.

Pojemniki warsztatowe: dopasowane do indywidualnych potrzeb

Korzystanie z pojemników warsztatowych gwarantuje zachowanie porządku na stanowisku pracy i znacząco zwiększa efektywność pracowników. Wielką zaletą tych rozwiązań jest możliwość swobodnego dopasowania ich typu i rozkładu do potrzeb i specyfiki wykonywanej pracy; skrzynki z zawartością można przestawiać, przenosić i transportować. Możliwe jest również łączenie ich w moduły regałowe lub wieszanie na specjalnych listwach w stojakach do pojemników oraz na drzwiach i plecach szaf narzędziowych lub serwisowych. Producenci pojemników posiadają w swojej ofercie wiele rozmaitych typów rozwiązań, zróżnicowanych pod względem kształtu, rozmiaru i koloru (najpopularniejsze typy pojemników to A, B oraz C). Niektóre z nich posiadają możliwość gniazdowania i sztaplowania, są wyposażone w uchwyty do ręcznego przenoszenia lub mocowania na listwach, regałach itd. Dlatego rozważając wyposażenie swojego zakładu pracy w kuwety magazynowe warto kierować się indywidualnymi potrzebami konkretnej firmy lub branży.

Jakie cechy należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego pojemnika?

Po pierwsze: wytrzymałość, trwałość i niewielki ciężar – parametry, na które wpływ ma materiał, z którego wykonano skrzynki. Tutaj prym wiodą tworzywa sztuczne, przede wszystkim polipropylen lub polietylen, dzięki którym pojemniki są odporne na odkształcenia, wilgoć i temperatury, a przy okazji łatwe w czyszczeniu – a to wszystko przy niskiej masie własnej. Przykładowo firma bekuplast, producent pojemników z tworzyw sztucznych z wieloletnim doświadczeniem, oferuje asortyment wykonany z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE), który charakteryzuje się dużą wytrzymałością na obciążenia, odpornością na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Specjalnym typem pojemników warsztatowych są te wykonane z polipropylenu ESD częściowo przewodzącego ładunki elektryczne, które umożliwiają bezpieczne przechowywanie komponentów i elementów elektronicznych wrażliwych na ładunki elektrostatyczne. Warto podkreślić również zrównoważony charakter pojemników warsztatowych, ponieważ po zużyciu lub uszkodzeniu uniemożliwiającym dalsze użytkowanie można je poddać recyklingowi, a uzyskany surowiec nadaje się do ponownego wykorzystania (np. wyprodukowania nowych pojemników).

Optymalne wykorzystanie przestrzeni warsztatowej

Kolejne cechy warte rozważenia to po pierwsze możliwość składowania pojemników jednego w drugim (tzw. gniazdowanie), szczególnie przydatne – bo oszczędzające cenne miejsce - w przypadku pustych skrzynek, a po drugie układania w stabilne stosy jednego na drugim (sztaplowanie), zapewniające bezpieczne przechowywanie towarów i optymalne wykorzystanie przestrzeni warsztatowej lub magazynowej (tę ostatnią zaletę mają również pojemniki składane). W pewnych okolicznościach warto zainwestować w pudełka zamykane, dzięki czemu wkładane do nich produkty są dodatkowo zabezpieczone przed zanieczyszczeniami i wpływem warunków zewnętrznych.

Podsumowanie

Pojemniki warsztatowe plastikowe nie należą do najbardziej skomplikowanych rozwiązań, jednak ich wpływ na tempo i dokładność wykonywania obowiązków jest nieoceniona. Pracownicy mający do dyspozycji pojemniki warsztatowe z tworzyw sztucznych (dostępne w różnych barwach, kształtach i gabarytach), popełniają mniej błędów, co przekłada się nie tylko na ich efektywność i wydajność, ale też zadowolenie z wykonywanej pracy.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu