Co można przechowywać w magazynie otwartym?

Autor: Monika Sojka |

Koncepcja magazynu otwartego zakłada przechowywanie towarów na otwartej przestrzeni, czyli pod przysłowiową „chmurką”. W praktyce przyjmuje on na ogół formę placu do składowania lub terminala kontenerowego pozbawionego ścian i zadaszenia, ale z utwardzoną nawierzchnią betonową lub asfaltową oraz ogrodzeniem redukującym ryzyko kradzieży.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

W gestii inwestora pozostaje decyzja, czy zalety uruchomienia takiego magazynu – wśród nich zwłaszcza niski koszt inwestycji – przeważą nad jego potencjalnymi wadami, takimi jak ograniczona funkcjonalność wynikająca z możliwości wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Ograniczona funkcjonalność, niższe koszty

Magazyn otwarty idealnie sprawdza się przy przechowywaniu ciężkich elementów odznaczających się podwyższoną trwałością i niewrażliwością na wpływ warunków zewnętrznych, takich jak mróz, wilgoć czy słońce. Nic dziwnego, że magazyny otwarte często znajdziemy obok zakładów produkujących np. kostkę brukową, wyroby mineralne lub ceramiczne, cegły, elementy z tworzyw sztucznych lub szkła, a nawet odpowiednio zabezpieczone wyroby hutnicze. Nadają się także do zastosowania w składach złomu oraz drewna (po przykryciu towaru plandekami), a nawet do przechowywania samochodów (komisy). W porównaniu z tradycyjnymi magazynami inwestycja w magazyn otwarty jest niższa, bowiem nie uwzględnia wydatków na przygotowanie terenu pod budowę hali magazynowej, kosztów materiałów i prac budowlanych. Ponieważ jednak cała infrastruktura – do której zalicza się różnego rodzaju konstrukcje, takie jak regały magazynowe, wsporniki, stanowiska paletowe itp., ułatwiające i usprawniające procesy przechowywania towarów - jest narażona na palące promienie słońca albo mróz, deszcz albo śnieg, wymaga poniesienia większych kosztów konserwacji. Do wyposażenia magazynowego zaliczamy również urządzenia przeznaczone do przemieszczania towarów, takie jak wózki widłowe.

Regały pod chmurką

Organizacja pracy w magazynie otwartym powinna opierać się na przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz tych, które zapewniają wydajność. Po pierwsze, niezbędnym krokiem będzie zakup wytrzymałych regałów, na których możliwe będzie składowanie towarów o zróżnicowanych gabarytach i ciężarze – choć część towarów można przechowywać bezpośrednio na ziemi lub na paletach. Wyzwaniem w przypadku magazynów otwartych jest również ochrona regałów przed korozją. Należy stosować specjalistyczne środki zabezpieczające metalowe profile, dzięki którym unikniemy pojawienia się rdzy i trwałego uszkodzenia konstrukcji. Po drugie, należy dołożyć starań, aby w sposób profesjonalny oznakować całą powierzchnię magazynu otwartego w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Oznakowania powinny być trwałe i niepodatne na zmienne warunki pogodowe (wodoodporne) oraz odblaskowe. Teren należy także wyposażyć w system oświetleniowy, dla zapewnienia możliwości pracy niezależnie od warunków pogodowych i długości dnia.

Konieczne jest również właściwe dobranie urządzeń przeładunkowych. Specyfika ładunków przechowywanych w magazynie otwartym wymaga stosowania wózków widłowych o dużej mocy, ponieważ przemieszczane towary będą cechować się bardzo dużą masą. Do obsługi tego typu produktów zaleca się stosowanie wózków wyposażonych w silniki spalinowe oraz napęd na cztery koła. Używane w tradycyjnych magazynach wózki o napędzie elektrycznym mogą okazać się niewystarczające do obsługi masywnych ładunków, a dodatkowo ładowanie ich akumulatorów musi odbywać się w pomieszczeniu osłoniętym od opadów atmosferycznych.

Zalety i wady magazynów otwartych

Do zalet magazynów otwartych możemy zaliczyć m.in. niskie koszty początkowe oraz koszty utrzymania; możliwość taniej, szybkiej i wygodnej obsługi towarów odpornych na skrajne warunki atmosferyczne; łatwość przeniesienia lub rozbudowy magazynu w razie potrzeby; a także prostotę manewrowania ładunkami ze względu na brak fizycznych ścian i innych elementów konstrukcyjnych. Główną wadą jest wspomniane ryzyko uszkodzenia towarów przez niekorzystne warunki atmosferyczne; ale również utrudniony dostęp do mediów takich jak prąd i woda; trudność zapewnienia pracownikom stosownych warunków sanitarnych oraz socjalnych (zwłaszcza w nieprzyjaznych warunkach pogodowych, np. w zimie); a także konieczność stałego dbania o zabezpieczenia antykorozyjne sprzętu i infrastruktury magazynu otwartego.

Podsumowanie

Magazyny otwarte występują w firmach przemysłowych, produkujących proste elementy z wytrzymałego surowca, które po wystawieniu na deszcz czy śnieg nie zmienią swojej jakości. Jednak przed decyzją, jaki magazyn wybrać: otwarty czy półotwarty, konieczna będzie wstępna analiza cech wszystkich dostępnych rozwiązań oraz potrzeb przechowywania konkretnych towarów. Wówczas zyskujemy pewność, że nasza decyzja jest świadoma i oparta na konkretnych przesłankach.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu