Identyfikacja największego potencjału do automatyzacji magazynu – jak do tego podejść właściwie.

Created by Monika Sojka | |   Automatyzacja

Automatyzacja w magazynie – czy to “gorący trend” i kolejna “nowość”, która z czasem zostanie zapomniana? Czy też powierzenie części, a w konsekwencji nawet większości zadań w “ręce” robotów, jest naturalną koleją rzeczy i czymś, od czego nie ma już odwrotu?

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

W naszej ocenie jest to zdecydowanie odpowiedź numer dwa. Z tą różnicą, że na decyzję o inwestycji w automatyzację magazynu powinna wpływać nie tylko moda, czy też przewidywania fachowców. Wykonanie tak strategicznego kroku powinno zależeć przede wszystkim od realnych przesłanek potwierdzających, że to po prostu się opłaca. Teraz już pewnie wiesz, o czym będzie dalsza część tego wpisu. Dlatego nie przedłużając - pozwól, że przejdziemy do meritum. W kolejnych akapitach podpowiemy Ci, co możesz uznać za znak, że to najwyższy czas, aby i Twój magazyn został zautomatyzowany. Zapraszamy serdecznie!

Co możesz uznać za przesłanki do wdrożenia automatyki przemysłowej?

Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy zestawienie 4 głównych czynników, których spełnienie może oznaczać, że inwestycja w taką zaawansowaną technologię jest dla Ciebie jedynym słusznym wyborem. Mianowicie, do powodów przemawiających “ZA” automatyzacją procesów magazynowych zaliczamy m.in.:

Przesłanka nr 1: w Twoim magazynie regularnie dochodzi do mniej lub bardziej groźnych wypadków

Jednym z kluczowych elementów przemawiających na rzecz takiej inwestycji są właśnie względy bezpieczeństwa. Automatyzacja magazynów sprawia, że praca ludzkich rąk jest w nich zminimalizowana lub ograniczona do zera. Pracownicy przestają pracować fizycznie “na magazynie”. Zamiast tego zajmują się planowaniem i kontrolowaniem prac, które wykonują za nich maszyny oraz urządzenia.

Przesłanka nr 2: Twoi pracownicy popełniają błędy, a sprzęty i urządzenia - coraz częściej zawodzą

Błędy wynikające ze zmęczenia, braku koncentracji, czy też niewystarczającej wiedzy i umiejętności - są normalne i będą zdarzać się zawsze. Jeżeli w Twojej firmie dochodzi do nich nadspodziewanie często, co skutkuje awariami, przestojami, a także rodzi poważne obawy związane z bezpieczeństwem zarówno ludzi, jak i maszyn – to znak. Znak, że najwyższa pora, aby do Twojej firmy została wprowadzona automatyzacja procesów magazynowych.

Przesłanka nr 3: Twój magazyn nie radzi sobie z bieżącym obłożeniem

Przyczyn takiego stanu rzeczy można poszukiwać na kilku płaszczyznach. Należą do nich między innymi: ograniczenia kadrowe, niedopasowanie technologiczne lub po prostu – zbyt mała przestrzeń, która skutecznie ogranicza skuteczność prowadzonych działań. Automatyka magazynowa radzi sobie z każdym z nich. Minimalizuje czynnik ludzki, dzięki czemu “żywi” pracownicy są potrzebni tylko do jej obsługi i bieżącego monitoringu. Pracuje szybciej, wydajniej i bez przerw – nawet 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Dodatkowo, nie wymaga pozostawiania aż tak dużych wolnych przestrzeni. Dzięki temu umożliwia jeszcze efektywniejsze wykorzystywanie dostępnej przestrzeni magazynowej.

Przesłanka nr 4: wysokość generowanych kosztów niebezpiecznie zbliża się lub wręcz przekracza sumę Twoich przychodów

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to zawsze chodzi o... No właśnie - ostatnim aspektem jest po prostu wynik finansowy. Pomimo, że inwestycja w automatyzację procesów magazynowych może wiązać się z koniecznością wydatkowania setek tysięcy, a nawet milionów złotych - prawdopodobnie i tak będzie Ci się opłacać. Wykorzystanie określonej sumy “teraz” przełoży się na korzyści, które Twoja firma będzie otrzymywała w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym.

Automatyzacja magazynu i co dalej?

Weź pod uwagę, że przeprowadzenie profesjonalnej automatyzacji procesów magazynowych to nie tylko zakup maszyn i odpowiednie przeszkolenie pracowników. Aby Twój zakład funkcjonował tak, jak należy - musisz go wyposażyć we właściwe skrzynki transportowe – dopasowane do nowej technologii. Pełna oferta tego typu rozwiązań czeka na Ciebie w asortymencie Bekuplast. Zapraszamy!

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu