Logistyka produkcji: czym jest i do czego służy?

Created by Monika Sojka | |   Procesy w przedsiębiorstwie

Zmieniający się rynek, rosnące potrzeby klientów, a do tego coraz nowsze normy, wymagania i nakazy stawiane przez państwowe i międzynarodowe instytucje. Każdy z tych aspektów stanowi cały pakiet wyzwań, z którymi muszą się mierzyć również osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie zakładów produkcyjnych. Tego typu przedsiębiorstwa coraz częściej są stawiane przed wyzwaniami związanymi z szybkimi zmianami produkcji, dynamicznym dostosowywaniem się do bieżących zamówień, a także - ograniczaniem czasochłonności oraz ponoszonych kosztów.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Aby poradzić sobie z ciągle zmieniającymi się warunkami, a także nie pozostawiać w tyle za konkurencją - muszą stawiać na nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest logistyka produkcji, o której opowiemy sobie w dalszej części tego artykułu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym jest, jak działa, gdzie się sprawdza, jakie narzędzia wykorzystuje, a także - jakie niesie za sobą korzyści. Zapraszamy!

Logistyka produkcji – co to takiego?

Logistyka produkcji (wymiennie nazywana również intralogistyką) to nic innego, jak nowy sposób podejścia do kwestii związanych z funkcjonowaniem zakładów produkcyjnych. Łączy w sobie zagadnienia związane z automatyzacją i cyfryzacją, a także szeroko pojętym przemysłem 4.0. Ten obszar wykorzystuje najnowsze technologie (w tym maszyny, urządzenia, jak i całą magazynową infrastrukturę), aby wspierać działania produkcyjne.

Jak działa logistyka produkcji?

Intralogistyka dotyka takich obszarów, jak: planowanie transportów wewnątrzzakładowych i regularna kontrola ich jakości czy zgodności z założeniami. Warto podkreślić, że oczywiście odpowiada również za bezpośrednie procesy związane z realizacją tego typu dostaw. Wszystkie te elementy są połączone w jedną sieć, która umożliwia szybkie przesyłanie i wymianę informacji, a zwłaszcza - sprawne funkcjonowanie całego magazynowego systemu.

W jakich obszarach sprawdza się logistyka produkcji?

To podejście do sposobów dystrybucji i przepływu materiałów cechuje się uniwersalnością oraz elastycznością. To z kolei oznacza, że intralogistyka znajduje swoje zastosowanie w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym - i to bez względu na branżę, w której działa. Jej infrastruktura może odpowiadać między innymi za magazynowanie oraz transport: surowców, materiałów, półproduktów, jak i gotowych elementów. Jak widać, może więc wspierać działanie przedsiębiorstw zajmujących się produkcją żywności, odpowiadających za wytwarzanie części samochodowych, podzespołów, narzędzi, jak i szeregu innych. W ten właśnie sposób znajduje zastosowanie w branżach takich, jak: automotive, ogrodnicza, spożywcza itp.

Na jakie zapotrzebowania odpowiada logistyka produkcji?

Intralogistyka zapewnia szeroki wachlarz korzyści, z których mogą korzystać zwłaszcza właściciele nowoczesnych magazynów oraz zakładów produkcyjnych. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Podniesienie wydajności i opłacalności produkcji

Intralogistyka ogranicza nie tylko czas potrzebny do zaplanowania, uruchomienia i zakończenia produkcji wybranej partii materiałów. Bardzo ważnym czynnikiem działającym na jej korzyść jest również fakt, że w istotnym stopniu ogranicza koszty tego typu przedsięwzięć.

  • Sprawne dostawy i przepływ materiałów

Większość tego typu procesów odbywa się w sposób automatyczny. Poszczególne obszary oraz systemy wykorzystywane w zakładach produkcyjnych komunikują się ze sobą za pomocą tzw. Internetu rzeczy. To z kolei sprawia, że wymiana informacji następuje szybko, a krok za nią podążają również konkretne procesy związane z dostawami i samą produkcją.

  • Coraz bardziej specjalistyczna produkcja

Logistyka produkcji stanowi doskonałą odpowiedź na wymagania stawiane przez zmieniający się rynek. Wielu odbiorcom zależy na otrzymywaniu konkretnych produktów lub półproduktów, które spełniają specjalne normy. To z kolei oznacza, że firmy produkcyjne muszą się mierzyć z koniecznością opracowywania wielu różnych wariantów swoich wyrobów. A to naturalnie wymaga innego podejścia do ich produkcji. Elastyczność, jaką oferuje logistyka produkcji, zdecydowanie im w tym pomaga. Dzięki odpowiednio zaplanowanym i wdrożonym procesom intralogistycznym, dostawy konkretnych materiałów i surowców mogą być dynamicznie zmieniane (nawet w niewielkich odstępach czasu).

  • Znacznie większe możliwości produkcyjne

Zastosowanie procesów logistyki produkcji oznacza nie tylko możliwości realizowania produkcji “pod” konkretne zamówienie. To również opcja oferowania całej bogatej gamy różnorodnych produktów. I na to zagadnienie logistyka produkcji również ma swoją odpowiedź. Mianowicie, jej szerokie możliwości oraz duża zwinność pozwalają na dokonywanie sprawnych zmian i w konsekwencji - dostarczanie dopasowanych materiałów i surowców, które umożliwiają wytwarzanie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu wersji danego produktu. Warto zaznaczyć, że intralogistyka odpowiada na ważne potrzeby nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Są nimi chociażby możliwości szybkiego prototypowania, które pozwala eliminować ewentualne błędy, a także korygować poszczególne procesy - i to bez angażowania dużej ilości czasu, jak i kapitału.

Jakie narzędzia i infrastruktura sprawdzają się w logistyce produkcji?

Logistyka produkcji stanowi główną domenę zautomatyzowanych magazynów, w których siłę ludzkich mięśni zastępują specjalistyczne maszyny, urządzenia, a nawet roboty. Natomiast planowanie, dobór materiałów, jak i wewnętrzna komunikacja - odbywają się przy użyciu nowoczesnych systemów informatycznych. W tym miejscu należy także wspomnieć o jednym z kluczowych czynników, bez którego opisywana intralogistyka nie może zaoferować pełni swoich możliwości. Oczywiście, jest nim dobór odpowiednich skrzynek transportowych. Ich rolą jest nie tylko umożliwienie lub ułatwienie realizacji poszczególnych transportów “do” oraz “z” zakładów produkcyjnych. Właściwie wybrane i zastosowane skrzynki do transportu wewnątrzzakładowego:

  • Podnoszą bezpieczeństwo materiałów, jak i wyrobów gotowych.
  • Wpływają na wydajność, szybkość i sprawność wielu procesów produkcyjnych.
  • Ułatwiają ich dalszy transport - zarówno wewnątrz firmy, jak i poza zakładem produkcyjnym.

Chcesz dowiedzieć się, jakie pojemniki do intralogistyki sprawdzą się w Twoim zakładzie?

W takim razie już teraz zwróć uwagę na dopasowaną ofertę bekuplast , w której czekają na Ciebie specjalistyczne skrzynki transportowe, które dopasujesz do procesów logistycznym w Twoim przedsiębiorstwie. Nasi eksperci służą radą i fachowym wsparciem. Dlatego, jeśli podczas zapoznawania się z naszym asortymentem, pojawią się jakiekolwiek pytania lub wątpliwości - zadaj je wygodnie za pomocą wiadomości e-mail lub telefonu. Wszystkie dane kontaktowe do doradców bekuplast znajdziesz na tej stronie internetowej.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu