Produkcja tworzyw sztucznych w Europie, największe firmy i ich oferta

Created by Monika Sojka | |   Wiedza bekuplast

Produkcja tworzyw sztucznych w Europie osiągnęła w 2018 roku rekordową liczbę ponad 62 mln ton wyprodukowanych dóbr. Największe zapotrzebowanie na tego typu tworzywa dotyczy rynku opakowań, jak również materiałów budowlanych oraz motoryzacyjnych. Firmy zajmujące się ich produkcją, przykładają sporo uwagi do kwestii ochrony środowiska oraz podejmowania działań zmierzających do bardziej efektywnego wykorzystywania tworzyw sztucznych. W poniższym artykule opowiemy o skali ich produkcji w Europie oraz o największych liderach tej branży.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Najwięksi producenci tworzyw sztucznych w Europie

W całej Unii Europejskiej istnieje ponad 60 tysięcy przedsiębiorstw produkujących tworzywa sztuczne. W tym zakresie niekwestionowanym liderem jest firma Amcor, zajmującą się produkcją opakowań w zasadzie do wszystkiego. Od leków, po nawozy, aż po mięso i warzywa. Firma ta, której centrala mieści się w Australii, posiada ponad 300 fabryk w 43 krajach na pięciu kontynentach. Drugim po nim jest austriacko-niemiecki koncern Alpla Werke, który wykorzystuje polimery do produkcji plastikowych opakowań do szamponów, płynów do mycia naczyń, olejów silnikowych czy butelek do keczupu. Innymi producentami, o których nie można nie wspomnieć, są niewątpliwie Sealed Air Corporation oraz Coveris będącymi wytwórcami opakowań żywności, oraz preparatów służących do konserwacji produktów żywnościowych.

Na naszym rodzimym podwórku również działają firmy, których efekty i jakość pracy są godne pochwały. Nie moglibyśmy nie wspomnieć o naszej firmie bekuplast, będącą jedną z wiodących europejskich firm produkującą serię palet plastikowych, pokryw i skrzynek na owoce i warzywa, jak również na mięso, pieczywo, produkty cukiernicze, butelki czy skrzynki dla branży ogrodniczej. Do największych w Europie należy także Grupa Azoty zajmująca się produkcją melanimy, piliamidu-6 oraz poliacetalu, które wykorzystuje się do wytworzenia naczyń, opakowań kuchennych i sztućców. Polscy producenci tworzyw sztucznych zatrudniają do produkcji łącznie ponad 150 tysięcy pracowników, co stanowi ponad 10% zatrudnienia w skali Europy. Mnóstwo wyprodukowanych na polskim rynku produktów trafia na eksport i kieruje się do Niemiec, Czech, Włoch, Ukrainy na Litwę czy do Austrii.

Przemysł tworzyw sztucznych w Europie

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Europie stale wzrasta. Ilości tworzyw zużywanych na potrzeby przetwórstwa stanowią ok. 8% zapotrzebowania w skali europejskiej. Polska pozostaje pod tym względem na szóstym miejscu zaraz po Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Popyt na tworzywa sztuczne ze strony przetwórców stale rośne, a to sprzyja prężnemu rozwojowi tej dziedzinie przemysłu, która stanowi bardzo ważną gałąź gospodarki zarówno dla Polski, jak i całej Europy. Nastroje w branżach tworzyw są ogólnie pozytywne, jednak zaczęły pojawiać się pierwsze problemy, które mogą zachwiać stabilną pozycją europejskiego rynku przemysłu przetwórczego. Niewspółmierny wpływ na taki stan rzeczy ma sytuacja, w Niemczech której gospodarka znajduje się obecnie w nie najlepszym położeniu. Spada zarówno eksport, jak i import produktów sztucznie wytworzonych, zatem aktywność produkcyjna firm w ostatnim czasie spadła. Niemcy nie są jednak odosobnione w tej kwestii. We Włoszech zaczęło wzrastać bezrobocie, które to stanowią drugi najważniejszy kraj pod względem europejskiego przetwórstwa tworzyw sztucznych. Co rusz zarówno w mediach, parlamencie europejskim, jak i w społeczeństwie toczy się żywa debata na temat produkcji tworzyw sztucznych. Ten fakt ma również ogromny wpływ na sytuację przedsiębiorstw zajmujących się produkcją tego typu produktów. Coroczne badania i raporty opinii publicznej wykazują coraz mniejszą akceptację dla tworzyw sztucznych. Jest to niewątpliwie niedobra wiadomość dla ich producentów i dystrybutorów. Parlament Europejski oraz rządy krajów europejskich próbują załagodzić powstałe nastroje i wprowadzać działania, mające rozwiązać problemy konsumentów i przekonać ich do niezaprzestawania korzystania z produktów sztucznie wytworzonych. Mają w tym pomóc m.in. ograniczenia związane z produktami jednorazowego użytku takich jak torby na zakupy.

Przemysł tworzyw sztucznych w Europie pomimo pewnych trudności i różnorodnych przeszkód ma ogromne znaczenie dla całego kontynentu oraz reszty świata. Zaliczał kilka niewielkich zatrzęsień, jednak zawsze potrafił się obronić i utrzymać swoją silną i stabilną pozycję. Specjaliści z tej dziedzinie są zgodni, że Polska może stać się gigantem jako producent tworzyw sztucznych, jeśli będzie uważnie przyglądać się konkurencji, rozpoznawać potrzeby rynku i dostosowywać swoje działania adekwatnie do tych potrzeb. Perspektywy są interesujące, zatem najważniejsze to nie przegapić swojej szansy.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu