Na co zwracać uwagę przy wyborze skrzynki na piwo?

Created by Monika Sojka | |   Porady bekuplast

Transport piwa w szklanych opakowaniach musi odbywać się w specjalnych warunkach, które pozwalają zabezpieczyć butelki przed stłuczeniem, a przewoźnika i sprzedawcę przed stratami finansowymi. Tu z pomocą przychodzą producenci oferujący specjalistyczne pojemniki zbiorcze gwarantujące bezpieczne dowiezienie płynnego ładunku do miejsca przeznaczenia. Jak wybrać odpowiednią skrzynkę i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Jak zbudowana jest skrzynka na piwo?

Najważniejszym zadaniem pojemnika na napoje w szklanych butelkach (zwanego popularnie „kratą” z uwagi na poprzedzielane przegrodami wnętrze) jest odseparowanie poszczególnych butelek w taki sposób, by nie istniało ryzyko kontaktu między opakowaniami jednostkowymi w trakcie transportu i przenoszenia z miejsca na miejsce. Ze względu na swoją budowę (a konkretnie nieuporządkowane przestrzennie rozmieszczenie atomów w strukturze wewnętrznej) szkło jest kruchym materiałem podatnym na uszkodzenia i przewożenie go bez odpowiednich zabezpieczeń to proszenie się o nieszczęście. Aby go uniknąć, inżynierowie stworzyli skrzynki z przegrodami, które dzielą wnętrze na mniejsze sekcje umożliwiające oddzielenie od siebie pojedynczych butelek w taki sposób, by nie obijały się o siebie. Przegrody separujące kruchą zawartość skrzynki to cecha o kluczowym znaczeniu. Konstruktorzy zadbali także, by użytkowanie pojemników zbiorczych było wygodne i bezproblemowe, dlatego wyposażyli je w szereg rozwiązań upraszczających obsługę. Należą do nich ergonomiczne uchwyty na dłonie oraz wzmocnione narożniki zabezpieczające plastik przed pękaniem w trakcie sztaplowania i transportu.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli skrzynka optymalna

Istnieje co najmniej kilka cech, które powinna spełniać idealna skrzynka na piwo. Pierwszym z nich jest odpowiednia wielkość i pojemność. Na rynku można znaleźć pojemniki w wielu rozmiarach, dzięki czemu klient może dobrać model optymalny z punktu widzenia swoich potrzeb, zarówno pod względem pojemności butelek (najczęściej 0,33 l i 0,5 l), jak i ich ilości (12, 20, a nawet 30 butelek). Użytkownicy plastikowych skrzynek spodziewają się, że posłużą im one co najmniej kilka lat. Dlatego jedną z ważniejszych cech takich opakowań jest ich trwałość. Tę zaś można osiągnąć dzięki stosowaniu przy produkcji odpowiednich materiałów, np. polietylenu wysokiej gęstości (HDPE), który jest w dodatku odporny na skrajne temperatury, tłuszcze i oleje. Takie skrzynki są również zabezpieczone przed uszkodzeniami powodowanymi przez insekty, rdzę i korozję. Do ich innych zalet należą również łatwość utrzymania w czystości oraz możliwość składowania w stosach (co zapewnia korzyść w postaci oszczędności cennej przestrzeni magazynowej). Skrzynki plastikowe nadają się również do 100% recyklingu, co oznacza, że po zużyciu można wykorzystać je do wyprodukowania granulatu o równie dobrej jakości, który może posłużyć do wytworzenia choćby kolejnych skrzynek na piwo.

Na co zwracać uwagę przy wyborze skrzynki na piwo?

Naturalnie pierwszym – i przy okazji najbardziej rzucającym się w oczy – jest sprawdzenie wielkości i ilości gniazd, czyli miejsc na butelki, w opakowaniu zbiorczym. Może być ono bowiem przystosowane do transportu butelek o pojemności 0,25 l, 0,33 l, 0,5 l lub 1,0 l i zawierać zróżnicowaną liczbę gniazd (zwykle to 12, 20 lub 24 gniazda). Z punktu widzenia pracowników niezwykle ważna jest wygoda użytkowania; dotyczy to również pojemników zbiorczych. Dlatego skrzynki powinny być na tyle lekkie, aby można było bez problemu przenieść je z miejsca na miejsce, a także wyjąć z samochodu transportującego. Z tego samego powodu powinny być wyposażone w wygodne uchwyty na ręce. Warto sprawdzić, czy skrzynki są na tyle wzmocnione (dno, narożniki), by nadawały się do bezpiecznego transportu za pośrednictwem przenośników automatycznych, które stosuje się w zakładach produkcyjnych. Wygoda użytkowania i bezpieczeństwo produktu nie wyczerpują listy oczekiwanych cech skrzynek. Kolejną jest bowiem ich wartość marketingowa, tę zaś można zapewnić dzięki kolorystyce dopasowanej do potrzeb klienta. Ciekawą opcją jest także możliwość personalizacji pojemników technologiami etykietowania/znakowania, która – obok funkcji marketingowej oraz brandingowej - ułatwia identyfikację skrzynek, a tym samym zabezpiecza je przed zgubieniem i kradzieżą. Wybierając optymalne rozwiązanie należy wreszcie zwracać uwagę na renomę dostawcy. Firmy specjalizujące się w produkcji opakowań plastikowych oferują praktyczne i sprawdzone rozwiązania z najwyższej jakości surowców, które doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach eksploatacji i gwarantują bezpieczeństwo produktu.

Co jest najbardziej istotne przy używaniu skrzynek na piwo?

Może to banał, ale bardzo ważne jest właściwe obchodzenie się ze skrzynkami z plastiku. Napoje należą do kategorii produktów szybkozbywalnych (FMCG), to zaś oznacza, że są dowożone do punktów sprzedaży często i regularnie. Użytkowane z wysoką intensywnością pojemniki zbiorcze są bardziej narażone na uszkodzenia w trakcie eksploatacji. Choć produkowane z plastików wysokiej jakości, nie są całkiem odporne na uszkodzenia powodowane upadkami lub uderzeniami.  Druga rzecz to zapewnienie właściwych warunków transportu. Piwo powinno być przewożone w niskiej temperaturze, nie należy wystawiać go na jasne, słoneczne światło. Problem ten częściowo rozwiązują pojemniki (np. ograniczając dopływ światła), jednak w ograniczonym zakresie. Zachowując standardy właściwego transportu i magazynowania można skutecznie zadbać o niepowtarzalny smak piwa.

Dla kogo są skrzynki na piwo?

Wszechstronność skrzynek na piwo sprawia, że może z nich skorzystać zarówno producent, dostawca, magazynier, jak i typowy miłośnik złocistego trunku. Ich wzmocniona konstrukcja doskonale zabezpiecza kruchą szklaną zawartość przed uszkodzeniem w całym łańcuchu dostaw, jednak skrzynki świetnie sprawdzą się również w domu. Szczególnie przydają się przy organizowaniu dużych imprez, gdyż zużyte butelki można od razu pakować z powrotem do pojemnika i nie zagracać przestrzeni w domu.

Podsumowanie

Skrzynki przegrodowe na piwo to taki rodzaj produktu, który nie rzuca się w oczy dopóty, dopóki go nie zabraknie. Stał się standardowym elementem naszego otoczenia: widzimy go na ciężarówkach, na półkach sklepowych, trzymamy w domach. Dzięki niemu redukujemy ryzyko uszkodzenia cennego – zwłaszcza z męskiego punktu widzenia – produktu, jakim jest chmielowy trunek. Jeśli ma służyć długo i niezawodnie, powinien być dostarczany przez niezawodnych producentów. Skrzynki na piwo firmy bekuplast zapewniają efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, bezpieczeństwo produktu i ergonomię w transporcie. Warto wybierać jakość.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu