Skrzynki magazynowe - jakie rozróżniamy rodzaje?

Created by Monika Sojka | |   Porady bekuplast

Właściwa organizacja przestrzeni magazynowej - ułatwiająca zachowanie porządku w miejscu przechowywania towaru - nie tylko wpływa na jakość i wydajność pracy, ale również bezpieczeństwo pracowników i składowanych produktów. Niezbędnym elementem każdego sprawnie zarządzanego magazynu są pojemniki i skrzynki magazynowe, które pozwalają na bezbłędne i szybkie odnalezienie potrzebnego w danej chwili artykułu.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Dopasowane do wielu zadań

Skrzynki magazynowe to bardzo pojemna kategoria pojęciowa. Zaliczamy do nich różnego rodzaju  pojemniki znajdujące zastosowanie w wielu branżach (m.in. przemysłowej, motoryzacyjnej, spożywczej i innych). Dobrze dobrana skrzynka wysokiej jakości ochroni towar przed zabrudzeniem, uszkodzeniem i zapewni mu oczekiwaną trwałość. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań jest niezwykle szeroki wybór dostępnych typów pojemników, zarówno pod względem wymiarowym, jak i materiałowym. Użytkownicy mogą wybierać spośród skrzynek i kuwet wykonanych z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych, choć ze względu na wyjątkową uniwersalność i szereg innych zalet – takich jak łatwość czyszczenia i utrzymania higieny oraz doskonały stosunek masy do wytrzymałości – największą popularność zyskały w ostatnich latach skrzynki wykonane z plastiku. Warto pamiętać, że można do nich dokupić dodatkowe akcesoria – np. pokrywy, przekładki itp. - które zwiększają ich funkcjonalność.

Rodzaje skrzynek magazynowych

Skrzynki magazynowe plastikowe dostępne są w wyjątkowo bogatej gamie rozwiązań. Ich lista - z pewnością nie wyczerpująca całej różnorodności - jest rzeczywiście imponująca. W jej skład wchodzą bowiem m.in. skrzynki transportowe typu EURO, plastikowe pojemniki warsztatowe, pojemniki warsztatowe z przekładkami, pojemniki magazynowe pełne i ażurowe, skrzynki magazynowe z oknem inspekcyjnym oraz kuwety magazynowe.

Skrzynki EURO

Pojemniki EURO to uniwersalne rozwiązania, które znajdują zastosowanie w każdej branży. Europojemniki z tworzywa odgrywają bardzo ważną rolę wszędzie tam, gdzie konieczne jest posiadanie skrzyń z atestami umożliwiającymi transport czy magazynowanie produktów z przemysłu żywnościowego (masarnie, piekarnie, sady, sklepy warzywne, rybne), ogrodniczego (kwiaty, ziarna) oraz rolniczego (nawozy, rośliny). Szeroką gamę rozwiązań EURO posiada w swojej ofercie firmie bekuplast. Przykładem mogą być magazynowe pojemniki techniczne z serii lightline: lekkie, lecz jednocześnie stabilne dzięki konstrukcji podwójnych ścianek, z podstawą o standardowych wymiarach, która umożliwia układanie ich w stos na europaletach i paletach przemysłowych; dostępne w wersji pełnej, transparentnej lub perforowanej/ażurowej, również z oknem inspekcyjnym i klapą uchylną do łatwego wyjmowania produktów.

Skrzynki magazynowe pełne i ażurowe - co można w nich przechowywać?

W zależności od rodzaju przechowywanego asortymentu użytkownicy mogą wybierać m.in. spośród skrzynek zabudowanych (pełnych) i ażurowych. Te pierwsze doskonale nadają się do gromadzenia wszelkich artykułów, które nie wymagają zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a zatem niespożywczych: od niskogabarytowych (śrubki, gwoździe, drobne elementy, małe narzędzia i wszelkie niewielkie produkty), po większe i cięższe, ale zawsze dopasowane do rozmiarów i dopuszczalnego maksymalnego obciążenia pojemników. Takie skrzynki mogą być wyposażone w dodatkowe pokrywy, które chronią ich zawartość również od góry, zarówno luźno nakładane, jak też umieszczone na specjalnych zawiasach. Tak zwane skrzynki siateczkowe (ażurowe) mają ściany wyposażone w specjalne otworki/oczka i przydają się przede wszystkim do magazynowania produktów, które powinny być napowietrzane. Dodatkową korzyścią z ich stosowania jest możliwość podejrzenia zawartości bez konieczności otwierania skrzynek. Pośrednim rozwiązaniem, łączącym zalety obu wymienionych typów pojemników są skrzynki pełne z przezroczystymi ściankami, dzięki którym łatwo zorientować się w zawartości, lub skrzynki pełne nieprzezroczyste z tzw. oknami inspekcyjnymi.

Kuwety i listwy magazynowe

Producenci skrzynek mają w swojej ofercie także pojemniki dedykowane, projektowane zgodnie z potrzebami klienta. Należą do nich kuwety magazynowe: pojemniki o charakterystycznej, półotwartej i lekko skośnej konstrukcji, dzięki której łatwo je napełnić, a potem wygodnie sięgać do wnętrza. Występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do konkretnych potrzeb, jak i specyfiki danej firmy - jednak najczęściej spotykane są w magazynach oraz warsztatach. Kuwety i inne magazynowe pojemniki plastikowe można zawiesić na listwach, które pomagają zachować porządek oraz lepiej zorganizować przestrzeń pracy. Listwy wiszące dają możliwość optymalnego zagospodarowania powierzchni ścian. To estetyczny i praktyczny sposób na uzyskanie dodatkowego miejsca dla produktów małogabarytowych, np. gwoździ, śrub, komponentów. Listwa do pojemników jest niewidoczna, a zamontowane na niej pojemniki są ułożone w estetyczny sposób.

Inne pojemniki specjalistyczne

Warto wiedzieć, że producenci skrzynek mają w swojej ofercie także pojemniki dedykowane, projektowane zgodnie z potrzebami klienta. Mogą to być kuwety magazynowe, tace transportowe, pojemniki międzyoperacyjne czy skrzynki z przegrodami. Ich wymiar, kształt, dodatkowe możliwości są przygotowywane przez dział projektowy według indywidualnych wytycznych. Na przykład w przemyśle piwowarskim oraz rozlewniczym ważne jest zachowanie bezpieczeństwa przechowywanych produktów. Aby uchronić kruchy szklany produkt przed uszkodzeniem w magazynach oraz podczas transportu wykorzystuje się skrzynki przegrodowe pełne (których ścianki doskonale nadają się jako nośnik treści reklamowych) lub ażurowe; dostępne są też wersje display, które dzięki specjalnym „okienkom” pozwalają na eksponowanie zawartości.

Podsumowanie

Czołowi producenci pojemników magazynowych wielokrotnego użytku – wśród nich firma bekuplast – posiadają w swojej ofercie produkty różniące się od siebie m.in. rodzajem materiału, rozwiązaniami konstrukcyjnymi i wielkością. W tych okolicznościach bardzo ważnym jest, by wybrać ofertę możliwie najbardziej dopasowaną do konkretnych potrzeb. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć języka u źródła, czyli u producenta; jego wieloletnie doświadczenie na rynku może przydać się również Państwu!

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu