Klasyfikacja pojemników do magazynów: dostosowane do Twoich oczekiwań

Created by Monika Sojka | |   Produkty bekuplast

Magazyn to miejsce, w którym doskonała organizacja przestrzeni ma kluczowe znaczenie. Bez niej nie jest możliwy sprawny i szybki obrót składowanymi materiałami ani optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Niezbędnymi elementami każdego magazynu, które mają ogromny wpływ na powodzenie strategii logistycznych zaprojektowanych z myślą o zwiększeniu zysków przedsiębiorstwa, są pojemniki magazynowe, które:

 • zapewniają utrzymanie porządku w hali magazynowej,
 • ułatwiają transport i magazynowanie różnorodnych artykułów,
 • a dzięki swej wytrzymałości i trwałości zabezpieczają ładunek przed uszkodzeniami.

Dostępna na rynku nieprzebrana gama pojemników różniących się od siebie m.in.:

 • rodzajem użytego materiału,
 • rozwiązaniami konstrukcyjnymi
 • wielkością

sprawia, że wybór najodpowiedniejszej oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb staje się kluczowym wyzwaniem. Dlatego przed zakupem pojemników lub skrzynek magazynowychwarto dokładnie określić cel, któremu mają one służyć.

 • Czy mają chronić produkt przed brudem i uszkodzeniami w trakcie magazynowania/transportu lub komisjonowania?
 • Czy będą przemieszczane manualnie czy na przenośnikach transportowych?
 • Jaki typ produktu będą mieścić (mało- czy wielkogabarytowy? organiczny czy sztuczny?)?
 • Czy mają być odporne na temperaturę, przystosowane do ciężkich ładunków, kontaktu z substancjami aktywnymi?
 • Czy powinny być ergonomiczne (rozkładane, składane, nadające się do gniazdowania i sztaplowania?)?
 • Jakie mają mieć wymiary?
 • Jak długo mają być eksploatowane?

Pytań jest wiele i w interesie każdego użytkownika leży dokładne określenie swoich oczekiwań.

Klasyfikacja ze względu na materiał

Klasyfikacja pojemników magazynowych może odbywać się na podstawie różnych kryteriów. Najprostszym z nich jest podział ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Do najpopularniejszych należą pojemniki magazynowe z tworzyw sztucznychwielokrotnego użytku, w których produkcji specjalizuje się firma bekuplast. Dostępne w różnych rozmiarach i wysokościach, ułatwiają dobranie najlepszego rozwiązania dostosowanego do wielkości elementów i dostępnej przestrzeni (idealnie nadają się np. do przechowywania towarów sypkich oraz bardzo drobnych). Są trwałe i wszechstronne: wykonane z polipropylenu wysokiej jakości mogą służyć użytkownikom nawet kilka lat. Po zużyciu lub uszkodzeniu można je poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać jako surowiec. Szczelnie zamknięte i nienaruszone nie poddają się wpływowi zewnętrznych czynników; są również odporne na uszkodzenia powodowane przez insekty, rdzę i korozję oraz odporne na tłuszcze, oleje i wpływ zmiennych temperatur. Do innych ich zalet należą również łatwość utrzymania w czystości, możliwość składowania w stosach (co zapewnia korzyść w postaci oszczędności cennej przestrzeni magazynowej) oraz dostępność w wielu opcjach wykończenia (np. z uchwytami manualnymi lub dopasowanymi do magazynów zautomatyzowanych, z rolkami skrętnymi lub nogami itd.).

Metalowe pojemniki magazynowe są wykonywane z metali zabezpieczonych przed korozją i zapewniają wytrzymałość, trwałość i funkcjonalność. Są dostępne w różnych wariantach, od dużych skrzyń i beczek po mniejsze pojemniki blaszane.Jeszcze kilka dekad temu na polskim rynku dominowały pojemniki drewniane, które były łatwiej dostępne, tańsze i postrzegane jako ekologiczne. Dzisiaj odchodzą do lamusa z uwagi na swoją ograniczoną trwałość, gorszą ergonomię (związaną m.in. z większym ciężarem) i podatność na czynniki zewnętrzne (brud, wilgoć etc.).

Klasyfikacja ze względu na konstrukcję

Ta klasyfikacja jest najbardziej pojemna. Możemy więc mówić o pojemnikach ażurowych lub siatkowych oraz pełnych (w tym drugim przypadku mogą być przezroczyste, co ułatwia logistykę, ponieważ na pierwszy rzut oka widać, co mieści się w ich wnętrzu). Pojemniki mogą być sztywne lub składane (zaletą tych drugich jest możliwość złożenia, gdy są nieużywane, i zmniejszenie objętości nawet do 84%, co zapewnia oszczędność miejsca podczas transportu i przechowywania). Pojemniki sztaplowalno-gniazdowesą zbudowane w taki sposób, aby umożliwić układanie ich w stosy, a po wykorzystaniu wkładanie jeden w drugi; w ten sposób w przypadku pustych pojemników można ograniczyć zajmowaną przez nie przestrzeń do 75%. Można wybierać również między pojemnikami otwartymi oraz zamykanymi, które sprawdzają się zawsze, gdy konieczne jest zachowanie najwyższej ochrony towaru przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem w trakcie przechowywania. Bez względu na rodzaj pojemnika, wszystkie muszą być wyposażone w ergonomiczne uchwyty, zapewniające swobodną i wygodną obsługę.

Klasyfikacja ze względu na wielkość

Pojemniki można również podzielić na nośniki dużych ładunków (GLT) lub nośniki małych ładunków (KLT). Firma bekuplast specjalizuje się w produkcji tych drugich, znanych pod nazwą Euro lub Euronorm), przeznaczonych do przechowywania i komisjonowania dużej ilości drobnych artykułów.

Klasyfikacja ze względu na zastosowanie

Wybór odpowiedniego pojemnika wymaga również określenia rodzaju produktów, który będzie w nich przechowywany. Okazuje się bowiem, że np. przechowywanie produktów spożywczych wymaga zachowania innych wymogów niż części elektronicznych. I tak z racji tego, że skrzynki na mięso wchodzą w kontakt z żywnością, muszą być one produkowane z tworzywa umożliwiającego zachowanie higieny i łatwe czyszczenie (dlatego ścianki takich pojemników muszą być idealnie gładkie); w przypadku skrzynek na warzywa i owoceniezwykle istotna jest ich sztywność (muszą bowiem zabezpieczać produkt przez zgnieceniem) oraz ażurowość (ścianki muszą ułatwiać wentylację, aby świeży produkt mógł „oddychać” i nie uległ zepsuciu). Tego samego oczekuje się od skrzynek na pieczywo. Z kolei pojemniki na napoje muszą być wyposażone w przegrody umożliwiające transport butelek i zabezpieczające je przed uszkodzeniem. To tylko część przykładów skrzyń i pojemników transportowo-magazynowych oferowanych przez producentów. Dostępne są również pojemniki uniwersalnemające wszechstronne zastosowanie. Warto pamiętać, że można do nich dokupić dodatkowe akcesoria – np. pokrywy, przekładki itp. - które zwiększają ich funkcjonalność. W tym miejscu warto wspomnieć również o specyficznym rodzaju pojemników, które są przeznaczone do transportu i magazynowania komponentów elektronicznych i elektromechanicznych. Tzw. pojemniki ESDchronią zawartość przed wyładowaniami elektrostatycznymi i z tego powodu wykonuje się je ze zmodyfikowanego polipropylenu, dzięki którym posiada on albo właściwości przewodzące, albo rozpraszające ładunki elektrostatyczne. W każdym z przypadków celem jest zapobieganie uszkodzeniom wrażliwych komponentów elektronicznych.

Pojemniki dedykowane

Warto wiedzieć, że producenci skrzynek mają w swojej ofercie także pojemniki dedykowane, projektowane zgodnie z potrzebami klienta. Mogą to być kuwety magazynowe, tace transportowe, pojemniki międzyoperacyjne czy skrzynki z przegrodami. Ich wymiar, kształt, dodatkowe możliwości są przygotowywane przez dział projektowy według indywidualnych wytycznych. Choć ilość dostępnych opcji może wprawić w konsternację – zwłaszcza jeśli zdecydują się Państwo jeszcze bardziej zagłębić w temat, który w niniejszym artykule został jednie zaanonsowany – wato pamiętać, że renomowani dostawcy rozwiązań transportowo-magazynowych, do których należy spółka bekuplast, oferują portfolio produktów dopasowanych do wszelkich potrzeb. Oraz, co szczególnie ważne, dysponują wiedzą i kompetencjami, dzięki którym mogą pomóc w doborze najbardziej odpowiednich pojemników.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu