Rodzaje pojemników magazynowych. Jakie pojemniki usprawnią prace magazynu?

Created by Monika Sojka | |   Procesy w przedsiębiorstwie

Magazynowanie towarów powinno się odbywać w ściśle określonych warunkach. Ważne jest nie tylko efektywne składowanie, ale także zabezpieczenie zawartości. Dlatego pojemniki przemysłowe muszą spełniać wiele różnych warunków. Jakich? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając pojemniki magazynowe.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

­Skrzynka magazynowa – czym powinien się charakteryzować?

Skrzynki techniczno-magazynowe służą do składowania oraz zabezpieczenia przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem towarów. Powinny być trwałe, wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu. Oprócz tego mają zapewniać łatwą obsługę, funkcjonalność. Przy czym ich typ zwykle dopasowuje się do potrzeb danego przedsiębiorstwa. A jakie są rodzaje skrzynek do magazynowania? Popularne są pojemniki siatkowe, choć ich zastosowanie jest ograniczone. Ścianki są wykonane ze sztywnej siatki, o rożnej wielkości oczek. Są lekkie, wygodne w transporcie, lecz ich zawartość nie może być mniejsza, niż średnica oczek. Posiadają też mniejszą wersję, czyli kosze siatkowe. Do materiałów sypkich o wiele lepiej sprawdzają się pojemniki blaszane oraz skrzynie metalowe. Często lepszym rozwiązaniem są skrzynie, gdyż dodatkowo zabezpieczają zawartość przed wilgocią, zanieczyszczeniami. Oprócz tego wyróżnia się skrzynki magazynowe z tworzyw sztucznych. Są bardzo praktyczne, wykorzystuje się je w wielu różnych branżach, dlatego to właśnie na nich skupimy uwagę. Lecz zanim przejdziemy do tego, jaki są ich typy, chcielibyśmy napisać nieco o pojemnikach magazynowych wykorzystywanych w systemach automatycznego składowania.

Systemy automatycznego magazynowania - dla kogo?

Obecnie coraz więcej magazynów wprowadza systemy automatycznego składania, które znacząco przyśpieszają pracę, a także minimalizują ryzyko błędów. Rozwiązanie to wymaga jednak dostosowania pojemników do nowej technologii. Dlatego producenci skrzynek plastikowych wychodzą naprzeciw potrzebom przedsiębiorstw i w swojej ofercie posiadają pojemniki do automatycznego magazynowania, które znajdują zastosowanie w technologii przenośników taśmowych oraz regałów przepływowych. Przy czym mogą mieć też ergonomiczne uchwyty na ręce, na wypadek, gdyby konieczna była obsługa manualna. Producent skrzynek bekuplast chętnie doradzi w wyborze pojemników magazynowych, wystarczy się skontaktować telefonicznie lub przy pomocy formularza dostępnego na stronie internetowej.

Składane skrzynki magazynowe plastikowe - dla kogo?

Praktycznym rozwiązaniem w magazynach są pojemniki plastikowe składane. Ich zaletą jest to, że gdy są nieużywane, można je złożyć i tym samym zmniejszyć ich objętość nawet do 84%. To oszczędność miejsca, zarówno podczas transportu, jak i przechowywania. A czy ze względu na swoją konstrukcję, są mniej wytrzymałe? Nie. Narożniki i dno skrzynek są tak zaprojektowane, aby zwiększyć odporność na wysokie obciążenia. Co więcej, można układać je w stos. Ważne jest, aby składane pojemniki plastikowe były przeznaczone do automatycznej lub półautomatycznej obsługi magazynowej. Uchwyty powinny być dostosowane nie tylko do obsługi ręcznej, ale także do przenośników taśmowych.

Pojemniki sztaplowalno-gniazdowe - dla kogo?

Dużą oszczędność miejsca zapewniają także pojemniki sztaplowalno-gniazdowe. Są tak zbudowane, aby umożliwić wkładanie ich jeden w drugi. Dzięki temu, gdy są puste, można ograniczyć zajmowaną przez nie przestrzeń do 75%. Jest to możliwe dzięki temu, że posiadają lekko stożkowy kształt. Są proste w obsłudze, dostosowane do dużych obciążeń w stosach oraz zapewniają wysoką stabilność. Można też do nich dokupić pokrywy, które zwiększają ich funkcjonalność.

Skrzynki magazynowe z pokrywą - dla kogo?

Skrzynki magazynowe zamykane sprawdzają się zawsze wtedy, gdy konieczne jest zachowanie najwyższej ochrony towaru przed uszkodzeniem w trakcie przechowywania lub przed zabrudzeniem. Najczęściej pokrywy dokupuje się osobno i tak jak skrzynki, mają one znormalizowane wymiary. Można więc zakupić dokładnie taką ilość pokryw, jaka jest potrzebna w przedsiębiorstwie.

Pojemniki VDA - dla kogo?

Pojemniki VDA wykorzystywane są głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Są tak zaprojektowanie, aby móc optymalizować łańcuch logistyczny między producentem samochodów a dostawcami. Najczęściej służą do przechowywania drobnych elementów. Są przystosowane do wykorzystania w zautomatyzowanych systemach magazynowania. Co istotne, są trwałe, odporne na promieniowanie UV, a także łatwe czyszczeniu. Jest też ich kilka rodzajów. Pojemniki VDA-R-KLT są wyposażone w dno ze stopkami, co zapewnia większą stabilność, umożliwia bezpieczne układanie ich w stos. Pojemniki VDA-RL-KLT posiadają natomiast gładkie dno z otworami odpływowymi. Do magazynowanie elektroniki zaleca się stosowanie pojemników VDA-ESD. Chronią one elementy elektroniczne przed wyładowaniem elektrostatycznym. Ważne jest, aby stosować do nich wyłącznie pokrywy ESD.

Skrzynki przegrodowe - dla kogo?

W przemyśle piwowarskim oraz rozlewniczym ważne jest zachowanie bezpieczeństwa przechowywanych produktów, a dokładniej, ochrona ich przed zniszczeniem. Do tego używa się skrzynek przegrodowych. Mogą mieć pełne ścianki, umożliwiające naklejenie etykiet. Dostępne są też wersje display, które dzięki specjalnym „okienkom” pozwalają na eksponowanie zawartości.

Pojemniki dedykowane - dla kogo?

Warto wiedzieć, że producenci skrzynek mają w swojej ofercie także pojemniki dedykowane , projektowane zgodnie z potrzebami klienta. Mogą to być kuwety magazynowe, tace transportowe, pojemniki międzyoperacyjne czy skrzynki z przegrodami. Ich wymiar, kształt, dodatkowe możliwości są przygotowywane przez dział projektowy według indywidualnych wytycznych.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu

Rodzaje pojemników magazynowych. Jakie pojemniki usprawnią prace magazynu? - grafika bloga
Rodzaje pojemników magazynowych. Jakie pojemniki usprawnią prace magazynu? - grafika bloga
Rodzaje pojemników magazynowych. Jakie pojemniki usprawnią prace magazynu? - grafika bloga