Pojemniki magazynowe w procesach intralogistyki: mariaż doskonały

Created by Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu | |   Procesy w przedsiębiorstwie

W wysoce konkurencyjnym środowisku produkcyjnym, w którym coraz więcej producentów wdraża zasady lean manufacturing, a rosnąca grupa klientów preferuje dostawy just-in-time, zmiana podejścia do procesów logistycznych i zwiększenie zainteresowania intralogistyką – z założenia zapewniającą sprawniejszy przepływ materiałów i mającej znaczący wpływ na obniżenie całościowych kosztów działania firmy – staje się priorytetem wielu przedsiębiorstw.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Intralogistyka to stosunkowo nowe pojęcie opisujące wybraną część logistyki – tę, która oprócz zarządzania zapasami i przepływem informacji oraz kontrolą stanów magazynowych zajmuje się przemieszczaniem materiałów w łańcuchu logistycznym, zwykle wewnątrz przedsiębiorstwa, od chwili dostarczenia surowca do magazynu przyjęć aż po odebranie produktu z magazynu wyrobów gotowych (w odróżnieniu od logistyki zewnętrznej dbającej o dowóz towarów do klienta). Rosnący udział automatyki w tym obszarze, wynikający po części ze zmian na rynku pracy - czytaj: ograniczonej podaży pracowników magazynowych – skutkuje przyspieszeniem szybkości realizacji zleceń i zwiększeniem wydajności procesów bez konieczności zatrudniania dodatkowej siły roboczej. A ponieważ jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, na sprawne działanie całego systemu istotny wpływ mają idealnie dopasowane skrzynie transportowe, które umożliwiają sprawne przemieszczanie produktów w sieci zautomatyzowanych systemów transportowych.

bekuplast – zaufany partner w realizacji procesów logistycznych

Korzystanie z pojemników wykonanych z tworzyw sztucznych w magazynach (również wysokiego składowania) oraz zakładach produkcyjnych ma wiele zalet. To tanie i praktyczne rozwiązanie o funkcjonalnej budowie, które dzięki dostępności w różnych wariantach i wymiarach pozwala dobrać najlepszą opcję przechowywania dopasowaną do wielkości elementów i dostępnej przestrzeni. Z kolei użycie tworzyw sztucznych do ich produkcji sprawia, że są trwałe oraz odporne na uszkodzenia. Firma bekuplast, która blisko współpracuje z wiodącymi dostawcami systemów intralogistycznych i dobrze zna potrzeby swoich klientów, dostarcza:

przystosowane do pracy w magazynach o wysokim stopniu automatyzacji przepływu materiałów. Przedsiębiorstwo przywiązuje dużą wagę do właściwego dopasowania swej oferty do systemów magazynowych i przenośników konkretnych odbiorców z branż spożywczej, elektronicznej, automotive czy e-commerce, z zachowaniem wysokich standardów jakości i wytrzymałości.

Pojemniki contecline na miarę centrów AKL

contecline to dostępna od niedawna w ofercie bekuplast seria pojemników przeznaczonych do zautomatyzowanych magazynów drobnych elementów oraz systemów „Shuttle”. AKL (Automatischen Kleinteilelage) to magazyny, w których transport paletowy, tak typowy dla produktów wielkogabarytowych, zastępują pojemniki/skrzynki, zwykle wykonane z tworzyw sztucznych. Zaletą magazynów AKL jest możliwość w pełni kompaktowego składowania i automatycznego przygotowania towarów, dzięki czemu uzyskuje się wysoką wydajność komisjonowania dużej ilości drobnych artykułów. Są one dostarczane dwukierunkowo (na półkę/do odbioru) z pomocą urządzeń do obsługi regałów oraz automatycznych systemów transportowych. W magazynach AKL z systemami transportującymi typu „Shuttle” konieczne jest stosowanie specjalnie przystosowanych pod ich potrzeby pojemników. Skrzynki z serii contecline spełniają wyśrubowane wymagania stawiane nowoczesnym przenośnikom magazynowym oraz technologii składowania. Contecline wykonywane są z polipropylenu lub – alternatywnie – z wysokiej jakości mieszanki firmy bekuplast o nazwie BQC, która jest bardziej ekologiczna i tańsza w porównaniu z pierwotnym PP. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości tworzyw pojemniki są trwałe i mogą służyć użytkownikom nawet przez kilka lat. Do innych ich zalet należą również łatwość utrzymania w czystości oraz możliwość składowania w stosach (co zapewnia korzyść w postaci oszczędności cennej przestrzeni magazynowej).

Pojemniki z serii contecline wyposażono w zamkniętą na obwodzie podstawę typu miniload; dzięki temu pomimo niskiej masy własnej pojemniki charakteryzują się wysoką wytrzymałością i nadają się do składowania ciężkich ładunków o masie do 50 kg. Dodatkowo specjalna konstrukcja dna zapewnia mu idealne właściwości eksploatacyjne i umożliwia ciche przemieszczanie się na przenośnikach; sprawny transport na liniach automatycznych jest możliwy również dzięki stabilnej, dwuściennej budowie narożnika, która doskonale sprawdza się przy pokonywaniu zakrętów. Wszechstronność zastosowań zwiększa bogata gama wymiarowa oraz zróżnicowanie konstrukcji (ściany pełne lub z otworami odprowadzającymi wodę); dodatkowo pojemniki intralogistyczne są standardowo wyposażone w zintegrowany system ścianek działowych, dzięki którym możliwy jest elastyczny podział wnętrza pojemnika na komory o zróżnicowanej pojemności (od 1/8 do 1/2). Przegrody są pewnie mocowane i nie ślizgają się ani nie hałasują podczas transportu. W gestii klienta pozostaje również wybór wersji uchwytu na ręce – zamkniętego lub otwartego.

Pojemniki silverline – optymalne rozwiązanie dla nowoczesnej firmy

Innym rozwiązaniem dostępnym w ofercie bekuplast są pojemniki serii EURO-NORM silverlineo wzmocnionym i dostosowanym do określonych potrzeb dnie. Przeznaczone są do magazynów AKL i centrów dystrybucyjnych i zaprojektowane z myślą o urządzeniach obsługujących regały – np. do zaciskowego przenośnika taśmowego oraz o technologii teleskopowej i chwytakowej. Opcjonalnie dostępny jest też wariant ESD przewodzący ładunki elektrostatyczne, który zabezpiecza składowane w nim produkty przed wyładowaniami elektrycznymi (i dlatego doskonale nadaje się dla branży elektronicznej).

Wykonane z polipropylenu pojemniki EURO-NORM silverline mają stabilną konstrukcję i wyjątkową wytrzymałość; są odporne na odkształcenia oraz na pękanie; generują niski poziom hałasu na odcinkach transportowych dzięki dostosowanym krawędziom, specjalnej konstrukcji plastra miodu i zaokrąglonym narożnikom; wytrzymują temperatury w zakresie od -20°C do + 60°C oraz – co warto podkreślić – umożliwiają 100% odzysk w procesach recyklingu. Dostępne w wielu rozmiarach i rozwiązaniach konstrukcyjnych dopasowanych do potrzeb klientów cechują się podobną wszechstronnością co pojemniki contecline. Dodatkowo dostępne są z kilkoma rodzajami dopasowanych do nich pokryw. Pokrywy luźno nakładane silverline zapewniają optymalną ochronę towarów przed uszkodzeniem i zabrudzeniem podczas transportu; użytkownik może też wybrać dwie wersje pokryw z zawiasami: jedno- i dwuczęściową).

EURO-NORM basicline plus - alternatywa dla pojemników AKL

Seria pojemników transportowych basicline plus łączy zalety serii Euro-Norm basicline z cechami pojemnika przeznaczonego do zautomatyzowanych magazynów drobnych elementów (AKL). Seria dużych pojemników z tworzywa sztucznego basicline plus wykonana z kopolimeru propylenu PP-C (i nadająca się do 100% recyklingu) jest dostępna w znormalizowanym wymiarze dna 600x400 mm w dwóch wysokościach pojemnika 80 i 270 mm. Zależnie od pożądanej ładowności można wybrać między dnem podwójnym oraz średnim dnem miniload.

Pojemniki dostępne w wysokościach od 120 do 420 mm zaprojektowano z myślą o zastosowaniu w technologii przenośników taśmowych i regałów przepływowych. Standardowo wyposażone są w pełne ściany i zamknięty uchwyt na ręce, zaś opcjonalnie dostępna jest również wersja przeznaczona do magazynów AKL z otworami odprowadzającymi wodę w ścianach bocznych. Podobnie jak w przypadku serii silverline zapewniają możliwość dzielenia przestrzeni ładunkowej na mniejsze segmenty za pomocą polistyrenowych przekładek. Szeroka gama wariantów sprawia, że seria basicline plus może zostać wyposażona, prócz przekładek, również w okno inspekcyjne lub klapę uchylną. Aby zwiększyć wydajność logistyki produkcyjnej podstawa pojemników może zostać opcjonalnie wyposażona w płozy, kółka lub stopy.

Wiedza i pojemniki

Intralogistyka to dziedzina, w której teoretyczne zagadnienia transportu i składowania zostają zestawione z inżynierskim podejściem do kwestii ich realizacji. Fundamentami intralogistyki są wiedza oraz umiejętności, które są niezbędne do ukształtowania i nadzorowania procesu przepływu ładunku i informacji w ramach danego systemu logistycznego. Jednak czymże byłaby wiedza, gdyby nie zdolność jej praktycznego zastosowania? I jak wyglądałby proces magazynowania i transportowania produktów w ramach firmy, gdyby nie pojemniki i skrzynki plastikowe idealnie dopasowane do potrzeb zautomatyzowanych systemów przesyłu? Dzięki szerokiej ofercie firmy bekuplast te pytania nie spędzają snu z powiek osób odpowiedzialnych za wewnętrzną logistykę firm.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu