Producenci tworzyw sztucznych w Polsce, co produkują?

Created by Monika Sojka | |   Wiedza bekuplast

Branża tworzyw sztucznych to tuż obok przemysłu spożywczego, metalowego i motoryzacyjnego czołowa gałąź gospodarki w Polsce. Ma ona znaczący wpływ na rozwój poszczególnych sektorów przemysłowych. Tworzą ją producenci i dystrybutorzy wytwarzający i przetwarzający gotowe wyroby. W poniższym artykule opisujemy, co dokładnie jest produkowane z tworzyw sztucznych i w czym tkwi siła tego działu przemysłu.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Co to są tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne to ogólne określenie różnorodnych materiałów syntetycznych i półsyntetycznych, mających bardzo szerokie spectrum zastosowań. Odgrywają one nieodzowną rolę w życiu codziennym. Używamy ich w pracy, domu, szkole, szpitalach, sklepach itp. Stanowią wszelkiego rodzaju opakowania, ubrania, wyroby medyczne, smartfony oraz wiele innych. Są to materiały organiczne, a surowcami wykorzystywanymi do ich wytworzenia są produkty naturalne jak celuloza, gaz ziemny, sól, węgiel i ropa naftowa. Zatem są to produkty, na których zapotrzebowanie będzie stale wzrastać, ponieważ pozwalają pogodzić potrzeby obecnego, nowoczesnego życia z podstawowymi zasadami ochrony środowiska.

Tworzywa sztuczne - uniwersalne materiały o wielu cechach dla przemysłu

Są to uniwersalne materiały, których możliwości zastosowania są w zasadzie nieograniczone. Niewielka gęstość powoduje, że powstałe wyroby są niezwykle lekkie. Większość znanych i używanych na co dzień tworzyw wykazują dodatkowo właściwości termo oraz elektroizolacyjne Niektóre polimery będącymi składnikami tworzyw sztucznych mogą być stosowane jako przewodniki elektryczne, ponieważ są odporne na działanie tych czynników, które odpowiadają za korozję wielu materiałów. Niektóre z produkowanych tworzyw są przeźroczyste, co daje możliwość wykorzystywania ich do produkcji urządzeń optycznych.

Tworzywa sztuczne - materiał, który nadaje się do różnych rzeczy

Tworzywa sztuczne mają wiele zróżnicowanych postaci, którym można nadać pożądany kształt, jak również połączyć je z innymi materiałami. Każde tworzywo, aby mogło być dopuszczone do użytku, musi spełniać określone wymogi. Jeśli nie spełniają narzuconych kryteriów, wówczas można je zmodyfikować, stosując różnego typu dodatki w postaci wypełniaczy, pigmentów czy innych środków wzmacniających.

Przemysł tworzyw sztucznych w Polsce

Nowoczesne tworzywa sztuczne zdominowały współczesny styl życia, dlatego stale powstają nowe pomysły i rozwiązania, o których kilka lat temu nikt by nie pomyślał. Dzięki nowatorskim materiałom i najnowocześniejszym technologiom można podnosić jakość, a także zwiększać bezpieczeństwo, gdyż przyczyniają się do poprawienia efektywności wykorzystywania zasobów naturalnych. To właśnie stanowi siłę napędową rozwoju przemysłu tworzyw sztucznych zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Przemysł tworzyw sztucznych to stosunkowo młody dział, którego początki sięgają lat 50 XX w. i od tego momentu, zapotrzebowanie na tego typu produkty stale rośnie. W dzisiejszych czasach największa ilość globalnie wytwarzanych tworzyw sztucznych płynie z Azji, która uważana jest za światowego lidera w tej dziedzinie. Europa zajmuje trzecie miejsce w skali międzynarodowej z wynikiem ponad 17% produkowanych tworzyw sztucznych.

Przemysł - kilka faktów i wykorzystanie tworzyw sztucznych

Przemysł ten stanowi bardzo ważną gałąź polskiej gospodarki. W tej branży zatrudnionych jest prawie 170 tysięcy pracowników, a obroty produkcji zbliżają się do 90 mld złotych rocznie. Branża ta nie istniałaby bez producentów, dystrybutorów i przetwórców zajmujących się wytwarzaniem dodatków, mieszanek, półfabrykatów i gotowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Nie mniejszą rolę pełnią na tym polu również producenci urządzeń i osprzętu do przetwórstwa oraz recyklerzy. Niekwestionowanym liderem w tym zakresie jest właśnie przetwórstwo, odpowiedzialne za ponad 80% obrotów w tej branży. Główny zakres działalności przetwórstwa tworzyw sztucznych stanowi produkcja wszelkiego rodzaju opakowań jak butelki, pojemniki, pudełka, opakowania foliowe, kable elektryczne, gumy, rury i profile, wyroby dla branży budowlanej czy motoryzacyjnej. Są niezbędnym elementem do produkcji samochodów, sprzętu elektronicznego, przyborów kuchennych i wielu innych. Stanowią trwały i tani materiał. Istnieje bardzo prawdopodobny scenariusz, że w przyszłości zastąpi on metal, drewno, a nawet szkło.

Producenci tworzyw sztucznych w Polsce

Polska od lat ściga się o tytuł lidera na rynku przemysłu tworzyw sztucznych. Z corocznych raportów Plastics Europe Polska wynika, że wśród ponad 300 największych firm zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych w Polsce, ponad 60% stanowią przedsiębiorstwa z polskim kapitałem. Zatem inwestorzy z zagranicy chcący rozkręcić tutaj swoje firmy nie mają łatwego zadania. Jedną z przodujących firm w tym zakresie jest Grupa bekuplast produkująca opakowania wielokrotnego użytku na skalę europejską jak pojemniki przemysłowe, sztaplowalno-gniazdowe, oraz wiele innych dedykowanych branżom spożywczym, ułatwiające transport czy magazynowanie produktów żywnościowych.

Sektor opakowań jako jedna z głównych narzędzi wykorzystania tworzyw sztucznych

Najistotniejszymi sektorami w polskim przemyśle tworzyw sztucznych jest bez wątpienia sektor opakowań, z wynikiem prawie 33% zapotrzebowania oraz budowlany z 26%. Na trzecim miejscu plasuje się branża motoryzacyjna z 10% wynikiem, gdyż tworzywa sztuczne i kompozyty polimerowe są bardzo często używane w produkcji dolnych partii samochodu jak zderzaki, drzwi, deski rozdzielcze, poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa. Wykorzystywane są także przy produkcji wałów napędowych. Jak widać, rynek tworzyw sztucznych zajmuje ważne miejsce nie tylko w gospodarce, ale i w codziennym życiu. Zatem można śmiało przyjąć scenariusz, w którym zakłada się, że Polska może wybić się na tle Europy Zachodniej. Dynamika rozwoju tego sektora jest tak wysoka, że w ciągu najbliższych lat, możemy się spodziewać najwyższego wyniku w całej Europie.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu