Tworzywa sztuczne i ich najwięksi światowi producenci, lista firm

Created by Monika Sojka | |   Wiedza bekuplast

Trudno sobie wyobrazić świat bez tworzyw sztucznych, gdyż przedmioty z nich wykonane stosuje się w zasadzie w każdej dziedzinie życia. Skala ich produkcji jest niezwykle szeroka ze względu na jej niski, w stosunku do innych materiałów naturalnych, koszt. Ponadto dzięki najnowocześniejszym technologiom sam proces ich wytwarzania jest zdecydowanie krótszy, a wiadomo, czas to pieniądz. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją, dystrybucją i przetwórstwem tworzy sztucznych, doskonale zdają sobie z tego sprawę. To właśnie o nich będzie niniejszy artykuł, w którym przedstawiamy największych gigantów z zakresu produkcji tworzyw sztucznych.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

O tworzywach sztucznych słów kilka

Zanim przejdziemy do największych producentów tworzyw sztucznych, warto przybliżyć nieco postać samych wytwarzanych przez nich dóbr. Tworzywa sztuczne stanowią materiały wyprodukowane przez człowieka ze zmodyfikowanych za pomocą odpowiednich dodatków polimerów syntetycznych. Potocznie określa się je jako plastik, jednak jest to zdecydowanie za duże uproszczenie, ponieważ nie bierze się pod uwagę zasadniczych różnic między poszczególnymi rodzajami tworzyw polimerowych. Tworzywa sztuczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w zarówno w życiu codziennym, jak i w specjalistycznych branżach. Swoją nazwę uzyskały ze względu na sposób pozyskiwania. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów jest poliamid wykazujący wyjątkowe właściwości termiczne oraz dużą odporność na działanie silnych środków chemicznych. Jest odporny na rozciąganie, ścieranie oraz tarcie. Nie poradzi sobie jednak z wodą ani z wilgocią. Wykorzystywany jest do produkcji:

 • wentylatorów,
 • prowadnic,
 • kratek wentylacyjnych,
 • części meblowych,
 • sprzętu sportowego,
 • łożysk,
 • kół zębatych.

Innym używanym do produkcji jest poliwęglan, który wykorzystywany jest do wytworzenia produktów mających bezpośredni kontakt z żywnością. Korzysta się z niego również do produkcji

 • części maszyn,
 • sprzętu medycznego,
 • osłon do urządzeń pomiarowych
 • sprzętu oświetleniowego.

Często używanym materiałem, ze względu na właściwości pozwalające na formowanie w różne kształty jest plexi. Korzystają z niego branże meblarskie oraz motoryzacyjne. Jest tworzywem o dużej przeźroczystości i wyjątkowo odpornym na działanie kwasów oraz innych szkodliwych związków chemicznych.

Najwięksi światowi producenci tworzyw sztucznych

Zacznijmy od rynku krajowego i naszej Grupy bekuplast produkującej na skalę europejską pojemniki i opakowania wielokrotnego użytku. Swoją międzynarodową działalność zawdzięczamy innowacyjnym działaniom, wysokiej jakości produktów oraz zorientowaniem i ukierunkowaniem na potrzeby konsumentów. Zajmujemy się produkcją pojemników na mięso i pozostałe produkty żywnościowe (pieczywo, wyroby cukiernicze, warzywa, owoce) oraz skrzynki transportowe ułatwiające przewóz butelek i innych delikatnych towarów. Na drugim miejscu znajduje się Grupa Synthos, której działalność opiera się na produkcji kauczuków, naczyń jednorazowych, opakowań na wyroby mleczarskie, tacek, sztućców. Działalność tej firmy skupia się w dużej mierze na sprzedaży wyrobów chemicznych, które wykorzystane są jako surowce i produkty pośrednie w różnych gałęziach przemysłu, najczęściej w przemyśle samochodowym, w branży opakowań oraz w sektorze budowlanym. Trzecia pod względem zasięgu oraz zakresu działalności jest Grupa Azoty S.A. produkująca nawozy w dwóch typach granulacji, a także naczynia, sztućce oraz opakowania kuchenne. Posiada pokaźne zaplecze, gdzie wykonuje prawie milion analiz rocznie, koncentrując się zarówno na badaniach, jak i wdrażaniu nowych technologii.

Warto wymienić jeszcze Grupę Alupol Packaging wchodzącą w skład grupy kapitałowej Kęty S.A. będącej jednym z największych producentów opakowań giętkich i jednym z największych w Europie. Z jej produktów korzystają koncerny spożywcze, cukiernicze, farmaceutyczne, chemiczne, mleczarskie oraz mięsne.Wychodząc już poza polskie podwórko, niewątpliwie za największego producenta tworzyw sztucznych na świecie, należy uznać niemiecki Basf, będący największą firmą chemiczną na świecie. Zajmuje się produkcją tworzyw sztucznych, substancji chemicznych, produktów chemii specjalistycznej czy środków do ochrony roślin. Obok niej uplasowała się hiszpańska firma Repsol, zajmująca się przetwórstwem ropy naftowej i gazu ziemnego w celu uzyskania produktów smarnych. Tuż za nimi stoi francuskie przedsiębiorstwo Total, którego zakres działalności obejmuje wydobycie i przerobienie ropy naftowej oraz gazu ziemnego i wytworzenie z nich określonych produktów chemicznych. Konkurencja na rynku produkcji i przetwórstwach tworzy sztucznych, jest bardzo duża i jest z kim walczyć o uznanie i przychylność konsumentów. Dokładna analiza rynku, dostosowywanie technologii oraz dbanie o środowisko to z pewnością te argumenty, które pozwolą producentom tworzyw sztucznych utrzymać ich silną pozycję i móc dalej rozwijać swoją działalność.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu