Siła tkwi w prostocie - korzyści palet plastikowych

Created by Monika Sojka | |   Paletyzacja

Niezbędnym elementem wyposażenia każdej firmy produkcyjnej, magazynowej i spedycyjnej są palety stosowane jako sztywne podłoża pełniące funkcję nośników towarów o mniejszych gabarytach, które upraszczają logistykę i transport. Przez lata na rynku dominowały palety drewniane, jednak upowszechnienie technologii formowania wtryskowego uczyniły z plastikowych palet ich godnego konkurenta.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Trwałe, bezpieczne, ekologiczne

Palety z tworzyw sztucznych mają nad swymi drewnianymi odpowiednikami kilka przewag. Są odporne na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne, a zatem nie ulegają uszkodzeniom powodowanym przez wilgoć, skrajne temperatury, a nawet gryzonie. Ponadto są one neutralne pod względem masy, ponieważ podczas przechowywania na zewnątrz nie chłoną wody. Bez przeszkód można je myć i dezynfekować, co ułatwia utrzymanie ich w czystości i zapobieganie rozwojowi drobnoustrojów, bakterii czy pleśni (ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przemyśle spożywczym). Mimo niskiej masy – około dwukrotnie niższej od drewna - są trwałe, nie gubią gwoździ i drzazg, dlatego doskonale sprawdzają się w coraz popularniejszych magazynach automatycznych i centrach dystrybucyjnych. Brak konieczności poddawania ich wstępnej obróbce chemicznej znacząco upraszcza procesy logistyczne związane z transportem wewnętrznym i redukuje ich koszty. Plastikowe palety nie muszą być również zaopatrywane w dokumenty celne, dzięki czemu mogą być wykorzystane w transporcie międzynarodowym. Przy odpowiednim obchodzeniu się są w stanie wytrzymać bez problemu nawet 10-15 lat użytkowania. Są również ekologiczne: plastikowa paleta nadaje się w 100% do przetworzenia, a pozyskany w ten sposób surowiec może być wykorzystany do produkcji kolejnych palet lub innych wyrobów z tworzywa sztucznego.

Palety na każdą ewentualność

Na rynku istnieje kilka rodzajów palet z tworzyw sztucznych, które pod względem wymiarów i konstrukcji dopasowane są do wymiarów palet drewnianych typu 1, 2 i 3. Najpopularniejszym rodzajem są palety plastikowe o wymiarach 1200x800 mm (palety typu Euro). Firma bekuplast oferuje w tym rozmiarze wszystkie podstawowe modele swych palet w wersjach light, medium i heavy. Eksportowe palety plastikowe odznaczają się optymalną wytrzymałością, niską masą i stosunkowo prostym procesem produkcyjnym. Palety light to lekkie i stabilne konstrukcje, używane najczęściej w eksporcie międzynarodowym jako jednorazowe palety do transportu ładunków o niskiej masie, o nośności statycznej do 2500 kg i dynamicznej do 1200 kg (nośność statyczna oznacza obciążenie palety nieruchomej na podłożu, zaś statyczna to obciążenie palety ruchomej np. podczas transportu wózkiem widłowym). Palety medium (model VarioPallet) są przeznaczone do średnich i ciężkich ładunków oraz do regałów paletowych wysokiego składowania. Dostępne są w wersjach z blatem pełnym lub ażurowym i przeznaczone zarówno dla sektorów spożywczych i non-food. Ich wszechstronność zwiększa możliwość wyboru blatu ażurowego lub zamkniętego oraz podstawa dopasowana do wideł wózków paletowych. Nośność statyczna tego typu palet wynosi do 5000 kg, a dynamiczna do 1500 kg. Wzmocnione palety heavyto stabilne konstrukcje przystosowane do dużych obciążeń i przenoszenia ciężkich ładunków; są one dostępne w wersjach z perforacją lub z litego plastiku.  Ich nośność statyczna wynosi powyżej 5000 kg, a nośność dynamiczna powyżej 1500 kg. Przeznaczone są przede wszystkim do użytku na regałach wysokiego składowania. Wszystkie z wymienionych palet można zamówić w różnych kolorach oraz w wersjach z indywidualnym oznakowaniem.

Specjalistyczne rozwiązania

Palety Euro są dostępne w kilku wersjach: „basic” to standardowe palety wykonane z mieszanki poliolefin; oznaczenie „basic plus” otrzymują palety wykonane ze sprawdzonych surowców wtórnych przetworzonych w procesie recyklingu, które gwarantują długą żywność nawet przy dużych obciążeniach; palety ESD produkowane są z materiałów zdolnych do przewodzenia ładunków elektrostatycznych, dzięki czemu nadają się do składowania np. urządzeń elektronicznych; palety higieniczne (do pomieszczeń czystych) wykorzystuje się tam, gdzie wymagany jest wysoki standard higieny zgodnie z przepisami HACCP. W ofercie bekuplast dostępne są również rozwiązania specjalistyczne, przeznaczone do transportu i składowania niekonwencjonalnych ładunków; przykładem może być model Bottleguard przeznaczony do przechowywania galonów i butli stosowanych w dystrybutorach wody. Inne przeznaczenie mają tzw. palety wystawowe (display) o wymiarach 600x400mm: solidne i trwałe rozwiązanie wykorzystywane w transporcie, magazynowaniu oraz w sklepach do prezentacji produktów. Ich gniazdowa konstrukcja umożliwia układanie pustych palet w stos, dzięki temu paleta może być transportowana zwrotnie z dużą oszczędnością miejsca i kosztów.

Palety dla każdego

Palety z tworzyw sztucznych znajdą zastosowanie w firmach każdej wielkości: od przedsiębiorstw handlu detalicznego przez wielkie zautomatyzowane magazyny czy systemy produkcyjne. Są produkowane pod wysokim ciśnieniem w wypolerowanych formach, dzięki czemu są identyczne pod względem rozmiarów i masy: cecha niezwykle istotna zwłaszcza w przypadku automatycznych systemów składowania i transportu. Dzięki ich użyciu firmy oszczędzają na kosztach i niedogodnościach związanych z przestojami maszyn i podnoszą wydajność pracy. Naturalnym odbiorcą palet plastikowych jest branża spożywcza (szczególnie przy transporcie świeżych produktów takich jak mięso, ryby i nabiał), bowiem łatwo utrzymać je w czystości, są odporne na bakterie, chemikalia i rozpuszczalniki oraz znacznie mniej podatne od drewna na rozwój pleśni i grzybów. Ale nie tylko sektor żywności i napojów korzysta z tego typu rozwiązań. Coraz częściej docenia ją także branża farmaceutyczna, chemiczna, a nawet motoryzacyjna. Palety znajdują zastosowanie także w dużych firmach logistycznych i pojedynczych przedsiębiorstwach transportowych. Palety plastikowe sprawdzają się również w poolingu, czyli obiegu palet. Usługa poolingu polega na organizacji obiegu palet pomiędzy podmiotem wprowadzającym palety do obiegu, centrum dystrybucyjnym oraz klientem końcowym. Przy intensywnym obiegu plastikowe palety stanowią dla niej idealne rozwiązanie.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu

Plastikowe palety: siła tkwi w prostocie - grafika Bloga

Do większych obciążeń polecamy paletę z tworzywa sztucznego MEDIUM

Plastikowe palety: siła tkwi w prostocie - grafika Bloga

Nowa seria palet z tworzywa sztucznego varioPallet, którą musisz zobaczyć!