Palety z tworzyw sztucznych: atrakcyjna alternatywa dla drewna

Created by Monika Sojka | |   Paletyzacja
Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Palety to rodzaj opakowania stosowany powszechnie w procesach składowania i transportu. Z technicznego punktu widzenia są to płaskie konstrukcje nośne, które podczas podnoszenia przez maszyny – wózki widłowe, podnośniki czy dźwigi - podtrzymują towary w stabilny sposób. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą się palety plastikowe. Ze względu na wysoki standard czystości i łatwość zachowania higieny są preferowane przez producentów artykułów spożywczych i farmaceutycznych, choć ich zalety coraz częściej dostrzegają również klienci z innych branż. Obserwowany w ostatnich miesiącach znaczny wzrost cen palet drewnianych, związany z sytuacją geopolityczną i rosnącym popytem na ten surowiec w krajach takich jak USA czy Chiny, czyni ich zakup jeszcze bardziej uzasadnionym.

Czym zastąpić drewno? Alternatywą są palety plastikowe

Powszechna dostępność naturalnego surowca, jakim jest drewno, łatwość jego obróbki i niewysoka cena przez wiele lat zapewniały paletom drewnianym dominację w sektorze logistycznym. To się jednak zmienia. Coraz więcej użytkowników przekonuje się o zaletach palet z plastiku, dostępnych w większości pożądanych wymiarów oraz w tak wielu wariantach wykonania, że można je dzisiaj spotkać praktycznie w każdej branży. Palety z tworzyw sztucznych z uwagi na swą znikomą awaryjność doskonale sprawdzają się zarówno w transporcie, jak i w centrach dystrybucyjnych oraz zautomatyzowanych magazynach.

Lista zalet palet plastikowych jest długa. Należą do nich trwałość zapewniająca bardzo długi czas eksploatacji, odporność na chemikalia, uszkodzenia mechaniczne i działanie innych czynników, takich jak wilgoć i skrajne temperatury. Są lekkie i bardziej praktyczne od palet drewnianych, a także znacznie prostsze w utrzymaniu czystości od drewna. Wreszcie wspomniana wcześniej cena: nawet jeśli koszt zakupu palet plastikowych pozostaje wyższy od ich drewnianych odpowiedników, z perspektywy czasu opłaca się zdecydowanie bardziej. Bez regularnego serwisowania, napraw i zabiegów zabezpieczających palety drewniane szybko się zużywają; na takie wydatki nie są natomiast narażeni użytkownicy palet plastikowych. Dodatkową zaletą jest możliwość ich personalizacji dzięki zastosowaniu wybranej kolorystyki, a nawet naniesienia firmowego logotypu. Wiele osób doceni również fakt, że plastik nadaje się do 100% recyklingu i ponownego użycia, dlatego ze zużytych lub uszkodzonych mogą powstać nowe, w pełni funkcjonalne palety.

Czy palety plastikowe nadają się do transportu ciężkich towarów?

Na rynku istnieje kilka rodzajów palet z tworzyw sztucznych, które pod względem wymiarów i konstrukcji są dopasowane do wymiarów palet drewnianych typu 1,2 i 3. Największą popularnością cieszą się palety o wymiarach 1200x800 mm (typu Euro), które w ofercie czołowych dostawców – w tym firmy bekuplast – są dostępne w wersjach light, medium i heavy. Pierwsze z nich to stabilne i lekkie konstrukcje wykorzystywane przeważnie w transporcie międzynarodowym jako jednorazowe palety do przewożenia ładunków o niskiej masie (ich nośność statyczna – na podłożu - wynosi maksymalnie 2500 kg, a dynamiczna – w ruchu, np. na wózku widłowym - 1200 kg). Palety medium – w wersjach z blatem pełnym lub ażurowym - służą do przewozu średnich i ciężkich ładunków lub do przechowywania towarów na regałach paletowych wysokiego składowania (ich nośność statyczna wynosi do 5000 kg, a dynamiczna do 1500 kg). Wreszcie wzmocnione palety heavy to stabilne konstrukcje przystosowane do dużych obciążeń i przenoszenia ciężkich ładunków; są dostępne w wersjach z perforacją lub z litego plastiku. Ich nośność statyczna wynosi powyżej 5000 kg, a nośność dynamiczna powyżej 1500 kg. Przeznaczone są przede wszystkim do użytku na regałach wysokiego składowania. Pod względem nośności nie ustępują w niczym paletom z drewna.

Czy palety plastikowe są trudne w utrzymaniu?

W porównaniu z paletami z drewna ich plastikowe odpowiedniki są dużo łatwiejsze w czyszczeniu (a więc w utrzymaniu w czystości), jak i w eliminacji drobnoustrojów i bakterii. Można je myć bez przeszkód – również w myjkach automatycznych – i dezynfekować, a tym samym skutecznie wyeliminować ryzyko rozwoju pleśni. Jest to szczególnie istotne w przypadku firm z branży spożywczej, które są zobowiązane do rygorystycznego przestrzegania wymogów higieny. Szczególnie zalecane dla tej branży są palety higieniczne o całkowicie zamkniętej powierzchni, bez zewnętrznego ożebrowania, dopuszczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością. O ile wypakowaną paletę plastikową wystarczy dokładnie wymyć, by nadawała się do ponownego użytku, w przypadku palet drewnianych niezbędna jest dodatkowa obróbka termiczna lub chemiczna, która – naturalnie – wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jest to jednak niezbędne, ponieważ wykorzystanie zanieczyszczonych palet może spowodować przykre konsekwencje epidemiologiczne.

Branże, które powinny skorzystać z palet z tworzyw sztucznych

W prawie wszystkich firmach z branży produkcyjnej palety są podstawowym elementem sieci dostaw i dystrybucji; nie będzie przesadą stwierdzenie, że z punktu widzenia logistyki obrotu towarami są równie ważne jak pojazdy dla branży transportowej.

Palety plastikowe doskonale sprawdzają się w branżach, w których czystość i higiena mają kluczowe znaczenie – czyli przede wszystkim w sektorze spożywczym i farmaceutycznym. Zapotrzebowanie tych branż na odpowiednie warunki sanitarne doprowadziło do wprowadzenia przez nie surowych przepisów dotyczących transportu produktów, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zanieczyszczenia. Tutaj na korzyść palet z tworzyw sztucznych (zwłaszcza z HDPE, czyli polietylenu o dużej gęstości) przemawia fakt, że nadają się do dezynfekcji, co pozwala na łatwe wyeliminowanie wszelkich bakterii i drobnoustrojów oraz minimalizację ryzyka wystąpienia pleśni.

Jednak trwałość, nośność i wygoda użytkowania czynią je atrakcyjnym wyborem dla praktycznie każdej firmy przemysłowej czy spedycyjnej. W przypadku żywności i napojów, chemikaliów, ogrodnictwa czy motoryzacji palety z tworzywa sztucznego dowiodły wielokrotnie, że są bezpieczne, niezawodne i doskonale chronią towar. Producenci palet z tworzyw sztucznych oferują palety eksportowe, palety z tworzywa wtórnego, palety z tworzywa sztucznego ESD (wyprodukowane z tworzywa przewodzącego prąd, z myślą o przechowywaniu i transporcie specyficznych komponentów elektronicznych) oraz wspomniane palety higieniczne. Kiedy prowadzona działalność wymaga specjalnych rozwiązań, profesjonalni wytwórcy proponują palety dostosowane do indywidualnych potrzeb, np. do transportu beczek.
 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu