Plastikowe czy drewniane skrzynki, palety? Co bardziej higieniczne?

Created by Monika Sojka | |   Paletyzacja

W dzisiejszej rzeczywistości trudno sobie wyobrazić życie bez pojemników wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych. Coraz częściej, na co dzień, rezygnujemy z opakowań wykonanych z naturalnych surowców na rzecz skrzynek plastikowych, które zużyte podlegają recyklingowi. Również w wielu firmach nowe przepisy branżowe wymagają czystych, czasem sterylnych metod transportu i przechowywania towarów. Plastikowe czy drewniane skrzynki i palety? Co jest bardziej higieniczne?

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Skrzynki i palety z plastiku czy z drewna – co wybrać?

Palety i skrzynie wykonane z drewna przez wiele lat były jedynym dostępnym na rynku nośnikiem ładunków. Palety drewniane stopniowo zyskiwały na popularności, wchodziły do naszych domów i ogrodów, na stałe wpisując się w oryginalny kanon wyposażenia wnętrz. I choć drewniane skrzynie i palety są praktyczne i naturalne, to w wielu gałęziach przemysłu wzrosło zapotrzebowanie na skrzynki z tworzywa sztucznego i palety z plastiku. Obecnie w wielu branżach dominują plastikowe pojemniki do transportu i magazynowania towarów oraz palety z tworzyw sztucznych.

Wiodące na rynku trendy, w myśl których przedsiębiorcy rezygnują z naturalnych surowców na rzecz tworzyw sztucznych dla wielu pozostają w sprzeczności z dbałością o środowisko. Jednak trzeba pamiętać, że wielu producentów skrzynek plastikowych wykonuje je z materiałów poddawanych recyklingowi, co sprzyja ekologii. Rozwiązania projektowe palet z tworzyw sztucznych, skrzynek z polipropylenu sprawiają, że są one zdecydowanie bardziej trwałe, wytrzymałe i stabilne niż ich drewniane odpowiedniki, zapewniają optymalną ochronę towarów. Ich żywotność przekracza czasem nawet 20 lat, co generuje spore oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Plastikowe palety i skrzynie są zdecydowanie lżejsze, dzięki czemu koszty przewozu ulegają znacznemu obniżeniu. Znikoma awaryjność palet i skrzyń z tworzywa sztucznego ułatwia bezkolizyjne i płynne działanie linii transportowych.

Palety plastikowe czy drewniane – co bardziej higieniczne?

Szczególnie dziś, w realiach pandemii koronawirusa wszyscy bacznie zwracamy uwagę na zasady higieny. W każdej dziedzinie życia musimy pamiętać o eliminacji zagrożenia zarażeniem niebezpiecznym patogenem. W tym aspekcie palety z tworzyw sztucznych zdecydowanie przewyższają nośniki wykonane z materiałów naturalnych. Ogromną zaletą palet plastikowych wykonanych z wysokiej jakości surowców jest dużo większa łatwość czyszczenia. W przeciwieństwie do drewna tworzywa sztuczne nie muszą być poddawane wysokonakładowym obróbkom chemicznym i termicznym. Palety z plastiku bez problemu poddają się procesom dezynfekcji, które uniemożliwiają namnażanie i przekazywanie niebezpiecznych wirusów i bakterii.

Z uwagi na fakt, że tworzywa sztuczne nie chłoną wilgoci, takie palety nie są narażone na działanie grzybów i pleśni. Gładka powierzchnia palet plastikowych usprawnia procesy mycia, co daje spore oszczędności czasu i pieniędzy. Warto też wspomnieć, że drewno to materiał, który zwiększa ryzyko uszkodzenia towarów i zranienia pracowników obsługujących proces transportu i magazynowania. W paletach z plastiku nie znajdziemy wystających gwoździ, nie natkniemy się na drzazgi i odłamki drewna.

Dlaczego warto inwestować w palety i skrzynki z tworzyw sztucznych?

Palety z tworzyw sztucznych, skrzynki z plastiku to inwestycja przeznaczona na potrzeby wielu gałęzi przemysłu, są dostosowane do różnych wymagań logistycznych. Nowoczesne produkty odpowiadają na zaawansowane potrzeby współczesnego rynku. Różnorodne pojemniki z polipropylenu znajdują zastosowanie w wielu branżach, od spożywczej do motoryzacyjnej. Wiele skrzyń charakteryzuje się wszechstronnym wykorzystaniem, niektóre serie produkowane są na potrzeby konkretnych usług, jak np. transport i przechowywanie warzyw i owoców czy branży piekarniczej. Palety plastikowe występują w wielu odmianach w uzależnieniu od ich zastosowania. Producenci palet z tworzyw sztucznych oferują palety eksportowe, palety z tworzywa wtórnego, palety z tworzywa sztucznego ESD lub palety higieniczne. Kiedy prowadzona działalność wymaga specjalnych rozwiązań, profesjonalni wytwórcy proponują palety dostosowane do indywidualnych potrzeb, np. do transportu beczek.

Gdzie sprawdzają się palety higieniczne?

Palety z tworzyw sztucznych znajdują szczególne zastosowanie w obszarach wrażliwych higienicznie. Tego rodzaju produkty muszą posiadać specjalne atesty, które są potwierdzeniem spełnienia wielu norm i obowiązujących przepisów. Palety higieniczne to palety wykorzystywane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, gdzie należy przestrzegać wysokich standardów jakości i czystości. W rzeczywistości, w której obowiązują rygorystyczne zasady przechowywania jedzenia lub leków to rozsądne rozwiązanie, które wspiera ochronę odbiorcy przed skażonym produktem.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu