Skrzynki motoryzacyjne, pojemniki VDA – czym się charakteryzują, gdzie są wykorzystywane?

Created by Monika Sojka | |   Wiedza bekuplast

Transport i magazynowanie w przemyśle motoryzacyjnym jest trudnym logistycznie przedsięwzięciem. Jednym z elementów, na który trzeba zwrócić uwagę, są wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu skrzynki do artykułów technicznych. Jak je wybrać?

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Pojemniki z tworzyw sztucznych czyli magazynowanie i transport w przemyśle motoryzacyjnym

W przemyśle motoryzacyjnym wykorzystuje się przede wszystkim skrzynki z tworzywa sztucznego, które nie dość, że są wytrzymałe, to jeszcze odporne na działanie wody oraz wilgoci, a także bardzo łatwe w czyszczeniu. Mogą być wielokrotnie stosowane do magazynowania oraz transportowania różnego typu towarów. Jednocześnie pojemnik magazynowy powinien być lekki i poręczny. Ważne jest, aby był przystosowany zarówno do ręcznego przenoszenia (co zapewniają ergonomiczne uchwyty), jak i do automatycznych przenośników taśmowych, które w przemyśle motoryzacyjnym zwykle są już standardem. Wybierając pojemniki transportowe, należy sprawdzić ich maksymalne obciążenie, a także bezpieczeństwo użytkowania. Co to oznacza? Plastikowe skrzynki powinny być tak zaprojektowane, aby po ułożeniu ich w stos, nie zsuwały się. Aby spełnić wszystkie te wymagania, w przemyśle motoryzacyjnym najczęściej wykorzystuje się pojemniki VDA oraz ESD. Czym się charakteryzują i gdzie mają zastosowanie? Zanim do tego przejdziemy, zobacz, co ma w swojej ofercie producent opakowań bekuplast.

Pojemniki VDA-KLT czyli standard branży producyjno-motoryzacyjnej

Standardem w tej branży są pojemniki VDA-KLT, które dzielą się na dwa główne rodzaje: RL-KLT oraz R-KLT. Nie martw się, zaraz przedstawimy, czym się różnią. Pojemniki do artykułów technicznych, skrzynki plastikowe VDA są projektowane zgodnie z wymaganiami, jakie stawia przemysł motoryzacyjny, dzięki czemu są funkcjonalne, ściśle dopasowane do potrzeb zakładów produkcyjnych oraz magazynowych. Tutaj warto dodać, że swoją nazwę wzięły od Verband der Automobilindustrie, czyli od stowarzyszenia, które stworzyło standardy w tym zakresie. Skrzynki transportowe motoryzacyjne VDA przeznaczone są przede wszystkim do przechowywania oraz przewożenia drobnych elementów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że posiadają otwory opływowe, a dzięki stosowanym przez producenta skrzynek plastikowych ukośnym wzmocnieniom, są stabilne. Wypełnione, można układać w stos bez obawy, że się przewrócą. Aby zoptymalizować łańcuch dostaw, pojemniki VDA tworzone są w znormalizowanych wymiarach, które łatwo dopasować do powszechnie stosowanych palet. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, skrzynki plastikowe dla przemysłu motoryzacyjnego można myć, nawet mocnymi detergentami. Oprócz tego są odporne na działanie promieni słonecznych, a także bardzo trwałe. A czym się różnią pojemniki VDA-RL-KLT oraz VDA-R-KLT? Oba posiadają gładkie dno, aczkolwiek pojemniki VDA-R-KLT oprócz tego są wyposażone w stopki, które zwiększają stabilność całej konstrukcji.

Pojemniki VDA ESD

Specyficznym typem motoryzacyjnych skrzynek plastikowych, są pojemniki ESD, będące tak naprawdę odmianą wersji VDA-KLT. To, co je wyróżnia, to własność przewodzenia ładunków elektrostatycznych. W praktyce oznacza to, że można w nich bezpiecznie przewozić urządzenia oraz drobne elementy elektryczne, bez obawy, że w trakcie transportu lub magazynowania dojdzie do wyładowania elektrostatycznego. Oprócz tego chronią cenny towar przed uszkodzeniem oraz zabrudzeniem, aczkolwiek tutaj ważne jest, aby stosować do nich dedykowane pokrywy z tworzyw sztucznych. Od razu podpowiadamy też, że takie skrzynki plastikowe lepiej składować oraz przewozić na paletach z tworzyw sztucznych ESD.

Gdzie wykorzystywane są skrzynki motoryzacyjne?

Skrzynki motoryzacyjne wykorzystywane są przede wszystkim zakładach produkujących części do samochodów, a także w samych zakładach samochodowych. Są intensywnie eksploatowane, najbardziej liczy się ich trwałość, a także odporność na działanie kwasów i środków chemicznych. Ich wymiary są standardowe, co ułatwia oraz przyśpiesza przeładunek, aczkolwiek tutaj warto od razu zaznaczyć, że producent pojemników transportowych może wykonać skrzynki na indywidualne zamówienie. Oprócz tego skrzynki motoryzacyjne są często wykorzystywane w sklepach samochodowych do przechowywania drobnych części. Dzięki temu można mieć pewność, że się nie zgubią, a także nie wysypią, gdy opakowanie w najmniej oczekiwanym momencie ulegnie uszkodzeniu. Gdy posiadasz sklep motoryzacyjny i chcesz zakupić do niego pojemniki VDA, zwróć uwagę na to, czy posiadają boczne kieszonki. Będzie można potem schować do nich kartkę z opisem tego, co znajduje się w środku i szybko podmienić ją, gdy skrzynka zmieni zastosowanie. Nierzadko można też spotkać opakowania na artykuły techniczne w warsztatach, ponieważ nie dość, że ułatwiają zachowanie porządku, to jeszcze dzięki możliwości układania w stos, oszczędzają miejsce. Natomiast w pojemnikach ESD o większych wymiarach można wygodnie przechowywać elektronarzędzia wykorzystywane w pracy.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu