Wyposażenie magazynu wysokiego składowania

Created by Monika Sojka | |   Magazynowanie

Jeśli prowadzisz firmę i dysponujesz wielkopowierzchniowym magazynem, koniecznie sprawdź, czym jest wyposażenie magazynu wysokiego składowania. W jaki sposób wykorzystać potencjał wolnej przestrzeni i co można w niej przechowywać?

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Czym jest wyposażenie magazynu wysokiego składowania? Definicja.

Magazyn wysokiego składowania to obiekt, który jest przeznaczony do magazynowania towarów, a w jego wnętrzu znajdują się maszyny do obsługi konstrukcji regałowych oraz same regały w różnej formie. Mogą to być regały paletowe oraz solidne regały konstrukcyjne. W przypadku tych drugich konieczne jest zaopatrzenie obiektu w specjalne pojemniki do przechowywania, o różnej wielkości i zróżnicowanych parametrach. Co ważne, w przypadku magazynów wysokiego składowania istotną rolę odgrywa wysokość obiektu. W tym przypadku systemy regałowe mają od 7,2 do nawet 45 metrów wysokości. Dzięki specjalnym systemom regałowym nie tylko powierzchnia magazynu jest wówczas optymalnie wykorzystana, ale także jego objętość, co pozytywnie wpływa na potencjał całego obiektu. Obsługa regałów może odbyć się w dwojaki sposób: przy wykorzystaniu odpowiednich maszyn lub w wersji zautomatyzowanej.

Jak działa wyposażenie magazynu wysokiego składowania?

Wyposażenie magazynu wysokiego składowania to przede wszystkim regały, które umożliwiają przechowywanie materiałów w formie palet lub mniejszych pojemników zbiorczych. Ponadto kluczowym elementem w takich obiektach są systemy do obsługi regałów, których wysokość może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów. Obiekty wyposażone w takie regały najczęściej mają system automatyczny, który dzięki specjalnym układnicom magazynowym umożliwia zdjęcie wybranej palety lub paczki z dokładnie określonej w systemie lokalizacji. W mniej nowoczesnych magazynach, które wciąż stanowią większość na terenie naszego kraju, stosuje się specjalne maszyny, np. wózki widłowe wysokiego składowania lub przenośniki magazynowe.

Magazyn wysokiego składowania — co się w nim przechowuje?

Magazyny wysokiego składowania pod względem przechowywanych produktów mogą się znacznie od siebie różnić. Można je wykorzystywać w wielu różnych sektorach gospodarczych. Najczęściej powstają one przy drogach szybkiego ruchu jako punkty logistyczne, z których towary trafiają bezpośrednio pod adres klientów indywidualnych i firmowych. Wówczas ich wyposażenie może być bardzo zróżnicowane. Są jednak również takie magazyny, które powstają bezpośrednio przy zakładach produkcyjnych. Przechowuje się w nich wytwarzane przez daną firmę produkcyjną towary. Mogą to być np. wyroby ze szkła, metalu lub drewna, ale również produkty wykonane z plastiku oraz wiele innych towarów, które są dostępne w sprzedaży. Ponadto towary w magazynach wielkopowierzchniowych, które są określane jako wysokiego składowania, umożliwiają umieszczanie towarów zarówno na paletach, jak i w drobnych opakowaniach zbiorczych, np. w postaci sztaplowanych pojemników do magazynowania.

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie magazynu wysokiego składowania

Odpowiednie wyposażenie magazynów wysokiego składowania odgrywa kluczową rolę, ponieważ umożliwia dysponowanie towarem w sposób sprawny i bezpieczny bez względu na wysokość magazynu wielkopowierzchniowego. Sprawne działania kadry pracowniczej, która pracuje w magazynie, z pewnością zwiększają wydajność całej firmy i skracają czas realizacji poszczególnych zamówień. Warto zatem inwestować w nowoczesne maszyny, które umożliwiają zdejmowanie towarów umieszczonych w górnych partiach regałów. Jeśli obiekt nie jest wyposażony w zautomatyzowany system do umieszczania i zdejmowania towarów z wyższych stref magazynów, wykorzystuje się w tym celu klasyczne maszyny. Mogą one być obsługiwane przez operatora lub całkowicie zdalnie. Kluczowe jest jednak, by cały proces odbywał się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Magazyn wysokiego składowania a zasady BHP

Wbrew pozorom nie zawsze towary przechowywane bezpośrednio na podłodze stanowią mniejsze zagrożenie dla kadry pracowniczej. Wysokie regały umieszczone w magazynach wysokiego składowania mają odpowiednie zabezpieczenia. Ponadto są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują stabilność konstrukcji oraz zapewniają bezpieczeństwo potencjalnym pracownikom lub operatorom maszyn. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dokładnie określa, w jaki sposób powinny być przechowywane towary w magazynach standardowych oraz tych określanych jako magazyny wysokiego składowania.

Automatyzacja magazynu wysokiego składowania

Automatyzacja magazynów wysokiego składowania to inwestycja w nowoczesny system, który usprawnia prowadzone w magazynie działania. Specjalne konstrukcje regałowe połączone z układnicami, które są nawigowane zdalnie, to pewność, że kompaktowe roboty szybko poradzą sobie z dostarczeniem właściwego ładunku do wyznaczonego miejsca. Wadą nowoczesnych systemów jest ich koszt oraz zależność od dostępu do sieci elektrycznej, oraz internetowej. Bez wątpienia jednak takie rozwiązania skutecznie zwiększają wydajność pracy magazynu i usprawniają załadunki. W takich magazynach rzadziej dochodzi również do pomyłek.

Podsumowanie: wyposażenie magazynów wysokiego składowania usprawnia pracę firmy

Wybór odpowiedniego wyposażenia do magazynów wysokiego składowania to pewność, że towary będą łatwo dostępne oraz uporządkowane. Te dwie kwestie bez wątpienia mają wpływ na organizację pracy w firmie, czas realizacji zamówień oraz liczbę popełnianych błędów. Organizacja pracy w magazynach jest kluczowa, dlatego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania przeznaczone dla sektora zajmującego się magazynowaniem. Jeśli szukasz ciekawych propozycji lub zależy Ci na stworzeniu indywidualnej linii pojemników do magazynowania, skontaktuj się z nami. bekuplast to firma mająca ogromne doświadczenie w produkcji różnego typu pojemników, które z łatwością można dopasować również do potrzeb Twojej firmy!


Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu