Rodzaje regałów magazynowych: wszystko o typach systemów składowania

Created by Monika Sojka | |   Produkty bekuplast

Jedną z kluczowych decyzji, która ma wpływ na wydajność, bezpieczeństwo, jak i ogólną charakterystykę pracy magazynów, jest ta dotycząca wyboru właściwego systemu składowania asortymentu. To właśnie od tego, jakie regały zagoszczą w Twojej firmie, może zależeć Twoje “być albo nie być” w biznesie magazynowo-logistycznym. Zanim ją podejmiesz – warto przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Poznaj podstawową klasyfikację regałów wykorzystywanych w magazynach oraz przekonaj się, do czego służą poszczególne systemy składowania towarów.

Regały magazynowe – czym są i do czego służą?  

Regały magazynowe stanowią nieodzowny element każdego magazynu. Najczęściej przyjmują formę metalowej konstrukcji o wielu poziomach, a co za tym idzie - pozwalają na składowanie różnego rodzaju towarów (o różnej wadze, rozmiarach, parametrach itp.). Odpowiadają za poprawianie wydajności tego typu jednostek, ułatwiają szybki i sprawny transport towarów, a dodatkowo - stanowią rozwiązanie zabezpieczające. 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje regałów, które wykorzystujemy w magazynach?

To, jakie towary można magazynować, zależy w głównej mierze właśnie od typu zastosowanych regałów. Mogą się od siebie różnić rozmiarami, charakterystyką pracy, budową, zastosowanymi materiałami, a nawet samym sposobem montażu. Jedno jest jednak pewne - umiejętny wybór i zastosowanie tego typu elementów, pozwala zadbać o kilka istotnych aspektów. W tym: porządek, wpłynąć na poprawę wydajności i wyeliminować ewentualne błędy przy kompletacji, a także zoptymalizować całą pracę magazynu. Skoro już wiesz, czym są i do czego służą - pora na przejście do głównego tematu tego artykułu. Systemy składowania w magazynach mogą być wyposażone w następujące rodzaje regałów:

Regały przepływowe

Tego rodzaju konstrukcje są wyposażone w specjalne rolki, które znacznie przyspieszają transport oraz sprawiają, że staje się on bardziej “płynny”. Z uwagi na charakterystykę swojej pracy - używa się ich głównie w magazynach obracających towarami o krótkim terminie przydatności (m.in. lekami oraz produktami spożywczymi). 

Regały wjezdne

Stanowią doskonałą receptę na ograniczoną przestrzeń magazynową. Wszystko przez fakt, że są jedną “zbitą” bryłą. Ich obsługa polega na tym, że wózki widłowe (lub inne pojazdu transportowe) wjeżdżają nie “obok”, a do samego “wnętrza” regałów.  Ich ogromną zaletą jest znaczna oszczędność przestrzeni magazynowej, w której drogi transportowe są ograniczone wyłącznie do niezbędnego minimum. Ich słabszą stroną jest natomiast fakt, iż są dedykowane zwłaszcza magazynom wyspecjalizowanym w składowaniu jednolitego asortymentu.

Regały przesuwne

Innym typem dynamicznych konstrukcji regałów są tzw. przesuwne. W tym rozwiązaniu to nie towary przemieszczają się po regałach, a same regały przemieszczają się po magazynie. One natomiast doskonale sprawdzają się również przy najbardziej zróżnicowanym asortymencie.

Regały paletowe

Zaliczają się do tzw. regałów statycznych i jak łatwo odczytać po samej ich nazwie – wykorzystuje się je do składowania towarów, które są umieszczone na paletach. Inne nazwy, pod którymi można je spotkać, to tzw. regały bezpółkowe lub znacznie częściej - regały wysokiego składowania (pozwalające na magazynowanie towarów w wysokich halach). Do tego typu rozwiązań stosuje się między innymi palety z tworzyw sztucznych, które są dostępne także w ofercie marki Bekuplast.

Regały półkowe

W tym przypadku ich nazwa również mówi “sama za siebie”. Regały półkowe to nic innego, jak konstrukcje wyposażone w specjalne półki, które pozwalają wydzielić dużo mniejszych płaszczyzn przeznaczonych do składowania towarów. Z uwagi na swoją charakterystykę - tego rodzaju rozwiązania sprawdzają się podczas magazynowania asortymentu o stosunkowo małych gabarytach.

Jak wybrać właściwy regał magazynowy?

Dobrze dobrany system regałów magazynowych powinien być bezpiecznych i wydajny, co wynika bezpośrednio z jego dopasowania do konkretnych potrzeb oraz możliwości samej firmy. W związku z tym, podczas dokonywania odpowiedniego regału, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Rodzaj asortymentu – kluczowym krokiem jest zastanowienie się, jakie towary będą przepływały przez dany magazyn. W głównej mierze to ich rozmiary, waga oraz ogólna specyfika (np. termin przydatności) zadecydują o tym, jaki regał należy wybrać. To pozwoli określić maksymalne obciążenie, liczbę i rozstawienie poszczególnych półek, a nawet wymiary całej konstrukcji.
  • Powierzchnia do dyspozycji – dotyczy to zarówno obszaru liczonego “po podłodze”, jak i tego odnoszącego się do samej wysokości hali bądź magazynu. Warto również przeanalizować ten aspekt. Bowiem zupełnie inaczej można podejść do wyboru regałów, jeśli dysponuje się ogromną wolną przestrzenią, a zgoła inaczej, jeśli jest ona bardzo mocno ograniczona.
  • Sposób działania magazynu – warto pamiętać, aby regały były kompatybilne (lub możliwie jak najbardziej dopasowane) do charakterystyki pracy danej jednostki. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę, chociażby zastosowane technologie (magazyn manualny, półautomatyczny lub automatyczny), a także wykorzystywane sprzęty (wózki widłowe, paleciaki i inne).

Uzupełnij swoje regały o trwałe, wydajne i niezawodne rozwiązania Bekuplast

Chcesz dowiedzieć się więcej lub od razu zamówić palety, pojemniki oraz skrzynki, które sprawdzą się na regałach w Twoim magazynie? Zapoznaj się z pełną ofertą produktów naszej firmy lub skorzystaj ze wsparcia wykwalifikowanych doradców. Z chęcią wysłuchają Twoich potrzeb, aby zaproponować najbardziej adekwatne i kompatybilne rozwiązania magazynowe.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu