Automatyzacja procesów składowania: kiedy warto rozważyć jej wdrożenie?

Created by Monika Sojka | |   Automatyzacja

Automatyzacja procesu składowania polega na wykonaniu szeregu działań mających na celu poprawę efektywności, sprawności, szybkości oraz bezpieczeństwa funkcjonowania magazynów. Zmierzają one do tego, aby dotychczasowa praca ludzkich rąk oraz sterowanych za ich pomocą różnorakich sprzętów, urządzeń i pojazdów - została zastąpiona przez same maszyny.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Automatyczne składowanie jest również działaniem polegającej na zmianie dotychczasowych zadań samych pracowników. Dąży bowiem do tego, aby z roli “manualnych operatorów” przechodzili na stanowiska związane z bieżącą kontrolą oraz zarządzaniem procesami intralogistycznymi. Cały proces zdecydowanie pomaga we wdrożeniu automatyzacji procesów składowania.

Jakie są główne korzyści płynące z automatycznego procesu składowania?

Automatyzacja magazynów, a co za tym idzie, automatyzacja procesów składowania dotyczy całego szeregu zalet, ale także obszarów, które warto wziąć pod uwagę, zanim podejmie się ostateczną decyzję o przeprowadzeniu inwestycji. Dowiedz się, kiedy warto wprowadzić automatyzacje procesu składowania do swojego magazynu, a także przekonaj się, z jakimi korzyściami wiąże się inwestycja w automatyzację magazunu. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej.

Automatyczne składowanie poprawia wydajność i przyspiesza procesy na magazynie

Wdrożenie systemów automatycznego składowania stanowi doskonałą receptę na zwiększoną rotację towarów, a co za tym idzie – potrzebę wzrostu wydajności funkcjonowania procesów magazynowych. Aby jednak tego rodzaju inwestycja była uzasadniona ekonomicznie – warto dokładnie ją przeanalizować. Najlepiej poprzez wnikliwe zbadanie bieżącego, jak i przyszłego zapotrzebowania. Jeśli prognozy wskażą, że będzie się ono utrzymywało na dotychczasowym poziomie, z którym radzą sobie obecnie wykorzystywane procesy - może się okazać, że automatyzacja magazunu nie jest najlepszym pomysłem. Z kolei, jeżeli z analiz wyniknie, że zapotrzebowanie będzie rosło w czasie - wówczas automatyzacja procesów składowania może stanowić jedyne wyjście pozwalające sprostać oczekiwaniom odbiorców, a także umożliwiającym rywalizowanie z konkurencją.

Automatyka podnosi poziom bezpieczeństwa i ochrony towaru

Technologia automatycznego procesu składowania opiera się na precyzji i powtarzalności. Co równie ważne - w istotnym stopniu ogranicza działanie czynnika ludzkiego, dzięki czemu sprawia, że środowisko pracy staje się bezpieczniejsze. Jeżeli podczas wykorzystywania tradycyjnych procesów składowania dochodzi do wielu (mniej lub bardziej groźnych) wypadków - to znak, że przyszła pora na zainwestowanie w nową technologię. To samo dotyczy kwestii związanych z uszkodzeniami towarów. Automatyka pozwala chronić je w znacznie większym stopniu. Dlatego, jeśli u Ciebie regularnie notuje się straty z tego tytułu - z pewnością warto wziąć pod uwagę przeprowadzenie automatyzacji magazunu. [Dowiedz się co to jest automatyzacja magazynu z wpisu "Co to jest automatyzacja magazynu? Definicja i dlaczego warto]

Wdrożenie automatycznego składowania zapewnia szybki zwrot z inwestycji

Mając na względzie wszystkie powyższe czynniki, należy podkreślić, że decyzja o tego rodzaju przedsięwzięciu powinna być podyktowana także względami ekonomicznymi. Każdy z wyżej wymienionych aspektów prowadzi do wzrostu wydajności i ograniczenia kosztów, a co za tym idzie – w istotnym stopniu przyczynia się do poprawy rentowności całego magazynu.

Jakie pojemniki są najlepsze do automatycznego magazynu?

Warto pamiętać, że magazyn to nie tylko odpowiednich rozmiarów obiekt, wyposażony w nowoczesną technologię i wspierany przez doświadczonych specjalistów. Aby praca w jego wnętrzu przebiegała płynnie, bezpiecznie i bez żadnych zakłóceń - potrzebne są pojemniki przemysłowe silverline oraz skrzynki magazynowe. W ofercie bekuplast czeka na Ciebie szeroki wybór produktów, które ułatwiają transport i składowanie, a także doskonale chronią znajdującą się w nich zawartość.

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu