Jak bezpiecznie transportować warzywa i owoce?

Created by Monika Sojka | |   Logistyka

Rosnący popyt coraz bardziej zurbanizowanych społeczeństw na świeże płody rolne sprawia, że owoce i warzywa są przewożone na coraz większe odległości. Jednocześnie rosną wymagania konsumentów odnośnie jakości towarów, zaostrzane są też regulacje dotyczące bezpieczeństwa żywności oraz warunków jej przewozu i przechowywania.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

To, w jakim stanie warzywa i owoce dotrą do konsumenta, zależy od szeregu zmiennych, zwłaszcza takich jak zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Ważną rolę w tym procesie odgrywają również skrzynki transportowe, które dzięki swej konstrukcji zabezpieczają owoce i warzywa przed uszkodzeniami w trakcie spedycji.

Transport obwarowany przepisami

Transport warzyw i owoców, analogicznie jak w przypadku innych świeżych produktów wrażliwych na temperaturę, wilgoć, tlen i upływ czasu – a więc także mięsa, produktów nabiałowych, pieczywa etc. - wymaga zagwarantowania odpowiednich warunków przewozu. Zasady związane z transportem są normowane przez rozporządzenia Parlamentu Europejskiego dotyczące materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością,  a także przez zapisy w w ustawach krajowych dotyczących warunków zdrowotnych oraz bezpieczeństwa żywności i żywienia. Naturalnie od skrzynek i pojemników do przewozu przewozu żywności (w tym produktów owocowo-warzywnych) wymaga się także atestów potwierdzających ich jakość oraz dopuszczających je do kontaktu z żywnością.

Najważniejsza jest niska temperatura

Trzeba pamiętać, że w świeżo zebranych owocach i warzywach nadal przebiegają procesy życiowe – oddychanie i transpiracja (parowanie), które przyspieszają dojrzewanie i starzenie się, a tym samym wpływają na pogorszenie jakości i wyglądu produktów. Dzięki ograniczeniu dostępu tlenu i utrzymaniu pożądanego poziomu dwutlenku węgla procesy dojrzewania można zahamować. Najłatwiejszym sposobem na spowolnienie procesu oddychania jest przechowywanie owoców i warzyw w temperaturze zbliżonej do ich temperatury zamarzania (od 0ºC do 3ºC).

Transpiracja przebiegająca w naturalnych warunkach chroni roślinę przed przegrzaniem oraz ułatwia przewodzenie wody i substancji mineralnych wewnątrz rośliny. Z drugiej strony powoduje utratę masy produktu, pogarsza jego jakość i wygląd (charakterystyczna pomarszczona skórka). Spowolnienie parowania jest możliwe przy zachowaniu właściwej wilgotności względnej powietrza (dla większości roślin powinna być utrzymywana na poziomie 90-95%) oraz niskiej temperatury. To kolejny powód tłumaczący, dlaczego do przewozu świeżych owoców i warzyw wykorzystuje się samochody wyposażone w profesjonalny sprzęt chłodniczy i izotermiczny.

Jakie wymagania powinien spełniać pojemnik transportowy?

Aby utrzymać niską temperaturę produktów chłodniczych w komorze chłodniczej owoce i warzywa warto składować w specjalnych wentylowanych pojemnikach i skrzyniopaletach, które zapewnią przepływ powietrza i utrzymają świeżość produktów przez dłuższy czas. Jeszcze niedawno rolę tę spełniały skrzynki wykonane z drewna, jednak ostatnio zdecydowanie rośnie popularność pojemników z tworzyw sztucznych, które pod wieloma względami są lepsze i bardziej niezawodne.

Wykonuje się je z wysokiej jakości polietylenu o dużej gęstości (HDPE) dopuszczonego do kontaktu z żywnością, który jest lekkim, ale jednocześnie wytrzymałym materiałem, odpornym zarówno na fizyczne odkształcenia, jak i na wahania temperatur oraz na wilgoć. Ta ostatnia cecha przydaje się w trakcie wodnego rozładunku jabłek, gdy skrzynie zanurza się w specjalnej wannie z wodą, owoce wypływają na powierzchnię i taśmociągami są transportowane dalej - drewniane pojemniki nasiąkają wówczas wodą, zmieniając swój rozmiar i masę.

Co istotne, trwałe i wytrzymałe pojemniki plastikowe, charakteryzujące się dużą odpornością na obciążenia umożliwiającą bezpieczne układanie w stosy, a także w zoptymalizowaną konstrukcję boków i podstaw dostosowaną do transportu świeżych towarów, ograniczają ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Skrzynki pomagają zachować świeżość warzyw i owoców

W przypadku pojemników wchodzących w bezpośredni kontakt ze świeżymi owocami i warzywami bardzo ważne jest zachowanie najwyższych standardów czystości. Plastikowe pojemniki – takie jak te, które w swojej ofercie posiada firma bekuplast – są łatwe w czyszczeniu i nadają się do automatycznych systemów myjących; dzięki temu mogą być wielokrotnie wykorzystane w łańcuchu dostaw świeżych towarów. Łatwość przystosowania palet z plastiku do kolejnego transportu, nawet po okresie wykorzystania ich do magazynowania towaru, pozwala na znaczące ograniczenie kosztów związanych ze spedycją. Plastik nie rdzewieje i nie gnije, co najwyżej może popękać pod wpływem obciążeń lub niewłaściwego użytkowania – ale wówczas nadaje się do ponownego recyklingu, zaś pozyskany w ten sposób materiał można wykorzystać choćby do produkcji kolejnych skrzynek.

Kolejną zaletą pojemników z tworzyw jest możliwość ich dopasowania do rodzaju transportu oraz do przewożonych produktów. I tak przy przy spedycji produktów wymagających szybkiego rozładunku (np. jabłek czy gruszek) dobrym pomysłem jest skorzystanie ze skrzyń z uchylnymi ściankami, pozwalającymi na samoczynny rozładunek. Warzywa okopowe z kolei powinny mieć zapewniony stały dostęp do powietrza, dlatego do ich przewozu często wykorzystuje się skrzynki plastikowe na warzywa wyposażone w specjalne otwory/perforacje zapewniające właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz pojemnika.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu