Jak bezpiecznie zabezpieczyć ładunki podczas transportu?

Created by Monika Sojka | |   Porady bekuplast

Bezpieczne dostarczenie produktów do odbiorcy to trudne wyzwanie, zwłaszcza w przypadku transportu masowego na znaczne odległości. Postępująca globalizacja sprawiła, że wiele towarów produkowanych lokalnie trafia do odbiorców odległych o setki, a nawet tysiące kilometrów. W związku z tym pojawia się szereg kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, aby przewóz towarów odbył się w bezpieczny sposób, bez uszkodzeń. Odpowiednie zapakowanie/zapaletowanie i zabezpieczenie frachtu oraz dobór właściwych opakowań to tylko część czynników, które należy uwzględnić, jeśli chcemy ograniczyć do minimum ryzyko uszkodzeń towaru na drodze (a także w powietrzu i na wodzie).

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Przewiduj nieprzewidywalne

Jeśli zależy nam, by towar dotarł do odbiorcy w idealnym stanie, musimy dokładnie zaplanować każdy etap przewozowej procedury. Niezbędne jest uwzględnienie wszystkich czynników, które mogą wpłynąć na warunki transportu i zagrażać produktom, a także charakterystyki samego frachtu (w rozumieniu przewożonego ładunku): ilości/liczby towarów, stanu skupienia i wrażliwości na czynniki zewnętrzne oraz – co szczególnie istotne – ich gabarytów. Ma to kluczowe znaczenie dla opracowania sposobu zapakowania i rozlokowania produktów, inaczej bowiem przewozi się towary luzem lub w sztukach, artykuły trwałe lub delikatne, małe lub duże. Taka wiedza pozwoli wybrać odpowiedni środek transportu i uwzględnić optymalną trasę jego przewozu (w pewnych okolicznościach wskazane jest unikanie dróg gorszej jakości, nawet jeśli zapewniają oszczędność czasu i wydatków). Brak wystarczającej wiedzy na temat przewożonego ładunku lub jego rozmiarów zwiększa ryzyko, że wybierzemy niewłaściwy sposób mocowania i zabezpieczenia. Tym samym nie mamy pewności, że ładunek podczas transportu nie ulegnie poluzowaniu lub rozlaniu.

Materiały przewożone luzem – począwszy od surowców takich jak rudy, węgiel, piasek, na produktach spożywczych w rodzaju zbóż, cukru, soli czy pasz skończywszy – należy rozmieścić równomiernie w przestrzeni ładunkowej. Jeśli istnieje ryzyko, że materiał zostanie zdmuchnięty przez wiatr, konieczne jest przykrycie go plandeką. Dobrym rozwiązaniem jest również workowanie materiałów sypkich.

Rozwiązania skrojone do potrzeb

W przypadku towarów stałych prawidłowe zabezpieczenie ładunku również zapobiega ich uszkodzeniom w czasie transportu. Dotyczy to zwłaszcza produktów, które zazwyczaj przewożone są w zabezpieczonych paczkach, pojedynczo lub zbiorczo. Podczas przewożenia delikatnych towarów wymagana jest większa ostrożność i stosowanie się do zaleceń producenta, np. przechowywania ich we właściwej pozycji. Jeśli chcemy uniknąć zderzeń jednostek towaru i przypadkowego przemieszczania się ich wewnątrz pojazdu, należy pozostawić szczeliny między pudłami/paletami z towarem; w takim przypadku puste przestrzenie powinno się wypełnić choćby zwykłymi paletami ustawionymi bokiem lub workami. W zależności od rodzaju towaru, jego masy oraz sposobu składowania, możemy dodatkowo zabezpieczyć ładunek klinami lub związać go odciągami.

Niekiedy towar wymaga zabezpieczenia poprzez wiązanie łańcuchami, paskami mocującymi, taśmami stalowymi lub drutem. W takim przypadku warto związać go zarówno w poprzek, jak i wzdłuż, co najmniej dwukrotnie w każdym kierunku. Należy także sprawdzić, czy wiązania są odpowiednio naciągnięte.

Właściwe opakowanie to podstawa

Kluczowy dla zapewnienia bezpiecznego transportu towarów jest dobór odpowiedniego opakowania.  Rodzaj materiału, z którego jest wykonane opakowanie, zależy od indywidualnych potrzeb i musi być dostosowane do rodzaju przewożonego produktu. W przypadku lekkich i niewymagających towarów mogą to być opakowania foliowe lub tekturowe, w określonych sytuacjach stosuje się również rozwiązania drewniane lub metalowe. Niezwykle wszechstronnym rozwiązaniem są skrzynki z wytrzymałych tworzyw sztucznych, które znacznie ograniczają ryzyko uszkodzeń produktów podczas transportu.

Warto zadbać, by opakowanie transportowe było w rozmiarze zbliżonym do wielkości nadawanych przedmiotów. Pozwoli to ograniczyć niebezpieczeństwo przemieszczania się towaru w pustej przestrzeni opakowania.

Bezpieczeństwo w skrzyni i na palecie

Zarówno pakowanie paczek, jak i przygotowywanie większych towarów do transportu wymaga przemyślanego rozmieszczenia ich wewnątrz opakowania, a także zastosowania środków zmniejszających ryzyko i amortyzujących wszelkie wstrząsy i uderzenia. Czasami wystarczy zastosowanie prostych wypełniaczy w rodzaju foliowych poduszek napompowanych powietrzem lub konwencjonalnej folii bąbelkowej. Wolną przestrzeń można ograniczyć również stosując małe elementy piankowe. Sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana w przypadku większych opakowań – np. skrzyń z plastiku. Wówczas towar można zabezpieczyć specjalnymi pasami, za pomocą których towar zostanie przypięty do skrzyni. Jest to szczególnie ważne w przypadku transportu lotniczego.

Podczas transportu towary luzem lub w skrzynkach często układa się na paletach w formie stosów (sztapli). Do mocowania takich ładunków zwykle stosuje się folię stretch, taśmy zaciskowe, siatki zabezpieczające, przekładki i narożniki tekturowe, pianki i poduszki powietrzne. Ważne jest, aby dobrze dobrać ilość i rodzaj materiałów zabezpieczających w zależności od rozmiaru i charakteru towaru. Kluczowe jest także równomierne rozłożenie towaru na palecie, aby zapobiec skrzywieniu się ładunku lub przesuwaniu podczas jazdy. W przypadku ładunków, które nie mają jednolitej kształtu lub są nieregularne, należy zastosować dodatkowe elementy stabilizujące, takie jak np. boczne ściany z tektury, które zabezpieczą ładunek przed przesuwaniem się podczas transportu.

Znakowanie towarów wrażliwych

Wszystkie wspomniane działania mogą okazać się dalece niewystarczające, jeśli nie zadbamy o czytelne oznakowania informujące przewoźnika, jaki rodzaj towaru oddajemy w jego ręce. Ma to szczególne znaczenie w przypadku produktów wymagających szczególnego traktowania; dla firm zajmujących się przewozem będzie to sygnał do zachowania szczególnej ostrożności podczas załadunku i rozładunku. Przyklejenie na pudełkach/skrzyniach/stosach specjalnych oznakowań stanowiących jasną instrukcję dla firm przewozowych nie ograniczamy jednak wyłącznie do przesyłek z delikatnych materiałów (np. szkła), ale również wszelkich nietypowych substancji, sprzętu elektronicznego itp. szczególnie w przypadku transportu morskiego, a tym bardziej lotniczego.

Podsumowanie

Prawidłowe zabezpieczenie ładunku przeznaczonego do transportu w dużej mierze uzależnione jest od jego specyfikacji. Najważniejszym jest zawsze zadbanie o to by nie zawierał żadnych luźnych elementów, był stabilny, opakowanie nie miało uszkodzeń, a przewoźnik znał wszystkie szczegóły niezbędne do właściwego zorganizowania transportu. Chociaż nikt nie jest w stanie zagwarantować, że transport dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie – choćby z powodu wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń komunikacyjnych, np. wypadków – stosowanie się do powyższych zasad ogranicza ryzyko do akceptowalnego minimum.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu