Jak dobrze wyposażyć magazyn? Organizacja oraz przechowywanie.

Created by Monika Sojka | |   Logistyka

Odpowiednia organizacja oraz magazynowanie różnych przedmiotów zwłaszcza w wielkopowierzchniowych budynkach pomimo ogromnej przestrzeni są dość trudne. W jaki sposób optymalnie wykorzystać przestrzeń? Jak zwiększyć dostępność do poszczególnych elementów umieszczonych na regałach magazynowych, by zawsze były pod ręką i na swoim miejscu? Oto kilka wskazówek, które sprawią, że półki magazynowe będą uporządkowane. Sprawdź to!

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Chcesz optymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową w firmie? Sprawdź, jak dobrze wyposażyć magazyn. Składowanie oraz organizacja mogą być proste!

Postaw na dopasowane regały magazynowe

Współczesne systemy, które są projektowane z myślą o swobodnym i uporządkowanym składowaniu, często niewiele mają wspólnego z klasycznymi regałami magazynowymi. Najczęściej wyróżniamy regały przesuwne, dynamiczne oraz automatyczne. Jednak główny podział tych produktów dotyczy ich wysokości. Aby móc optymalnie wykorzystać przestrzeń magazynu, warto dopasować wysokość tych elementów wyposażenia właśnie do wysokości ścian lub całkowitej wysokości pomieszczenia. Powszechnie wiadomo, że każda firma ma swoją specyfikę pracy oraz funkcjonowania. Jednak odpowiednio dobrane regały magazynowe oraz idealna odległość pomiędzy poszczególnymi półkami magazynowymi mają w tym przypadku kluczowe znaczenie. Jeśli zależy Ci na tym, by Twój magazyn był dopasowany do przechowywania wszystkich typów produktów, a do tego kadra pracownicza mogła z niego swobodnie korzystać, to zdecyduj się na nowoczesne rozwiązania w postaci skrzynek lub pojemników z tworzywa sztucznego. Dlaczego warto je mieć? O tym przeczytasz za chwilę.

Tworzywo sztuczne jako najlepszy materiał do przechowywania

Technologie produkcyjne są już tak bardzo zaawansowane, że obecnie z tworzywa sztucznego można wytworzyć dowolny kształt pojemnika. Dzięki idealnie skomponowanym mieszankom do lamusa odeszły kruche i delikatne pojemniki, których zastosowanie było mocno ograniczone. Dziś do dyspozycji firm transportowych, logistycznych oraz tych, które wykorzystują w swoim działaniu proces magazynowania, z pomocą przychodzą mocne i odporne na obciążenia skrzynki i pojemniki magazynowe z tworzywa sztucznego. Dzięki możliwości składania indywidualnych zamówień z łatwością można dobrać wielkość oraz formę pojemników do zapotrzebowania firmy działającej w danej branży. Możliwość dopasowania pomocnych przegród lub funkcja sztaplowania to czynniki, które w znacznym stopniu ułatwiają przechowywanie produktów w magazynach. Ponadto do niewątpliwych zalet pojemników wykonanych z tworzywa sztucznego należy zaliczyć ich wagę. Są one również łatwe w czyszczeniu i mogą pełnić różne funkcje.

Przechowywanie na regałach

Przechowywanie na regałach stało się niezwykle proste, gdy poszczególne pojemniki mogą mieć zróżnicowane wymiary, różne kolory lub można je opisać. Do tego segregacja drobnych elementów ma pozytywny wpływ na organizację pracy kadry pracowniczej. Dobrze zaplanowane składowanie z wykorzystaniem regałów magazynowych z pewnością skraca czas wykonywania poszczególnych czynności.

#1 Półki magazynowe

Regały magazynowe wiążą się również z posiadaniem półek. Zastanawiasz się, czy taka forma sprawdzi się w Twojej firmie? Nie każda branża może przechowywać poszczególne partie produktów na paletach. W przypadku większości firm niezbędne są półki w regałach, a także dodatkowo warto skorzystać z mniejszych pojemników, które pomagają zachować porządek oraz sprawiają, że produkty są posortowane.

#2 Kuwety magazynowe

Świetnym rozwiązaniem w przypadku drobnych elementów są kuwety magazynowe. Taki rodzaj pojemników wykonanych z tworzywa sztucznego znajdzie swoje zastosowanie niemal w każdej branży. Charakteryzują się one trzema zabudowanymi bokami oraz zamkniętym spodem. Natomiast ich przód jest otwarty, by zawartość była dobrze widoczna. Ponadto ogromną zaletą kuwet magazynowych jest ich dostosowanie do ustawiania jedna na drugiej. Dzięki temu przechowywanie drobnych przedmiotów staje się łatwe i zajmują one znacznie mniej miejsca.

Optymalizacja pracy magazynu

W magazynach wielkopowierzchniowych, ale też w tych znacznie mniejszych, warto uwzględnić wewnętrzną numerację regałów oraz charakterystyczne nazwy, które odzwierciedlą ich zawartość. Dzięki temu praca będzie znacznie łatwiejsza, a zlokalizowanie nawet drobnych przedmiotów zajmie mniej czasu. Efektywność pracy przekłada się na wydajność, z tego powodu warto podejmować przemyślane decyzje i zadbać o łatwość wykonywanych czynności bez względu na staż pracy w firmie.

Procesy logistyczne i załadunek

Bardzo dobra organizacja pracy magazynu, wyposażenie go w regały magazynowe z półkami oraz kuwety lub pojemniki plastikowe to pewność, że proces logistyczny podczas załadunku będzie przebiegał sprawnie. W czasie realizacji planów sprzedażowych praca magazynu nie może opóźniać wysyłki produktów. Załadunek towarów oraz rozładunek, aby trwały optymalnie krótko, powinny być odpowiednio zaplanowane. A wdrożone rozwiązania mają zawsze na celu zwiększenie wydajności pracy oraz zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa. Odpowiednie przechowywanie produktów na regałach magazynowych zmniejsza ryzyko wypadków, związanych np. z przeładowaniem półek magazynowych lub nieodpowiednim ustawieniem kolejnych paczek jedna na drugiej. Wykorzystanie w magazynach logistycznych, przemysłowych lub spożywczych odpowiednich pojemników zapewnia również bezpieczny transport tych produktów bezpośrednio pod wskazany adres. Praca magazynów powinna być dobrze zorganizowana już od poziomu najmniejszych detali aż po załadunek. Ma to ogromny wpływ na wypracowywanie optymalnych zysków.

Sprawdź również, na jakie pojemniki oraz skrzynki postawić podczas wyposażania magazynu z towarami.


Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu