Co to jest automatyzacja magazynu? Definicja i dlaczego warto.

Created by Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu | |   Automatyzacja

Większy poziom bezpieczeństwa, brak przestojów i problemów z kadrami oraz możliwość pracy 24/7. Dodatkowo, ta sama czynność, ale wykonana 10 razy szybciej i bez żadnych błędów. To tylko kilka elementów, o którym marzą wszystkie osoby zarządzające tradycyjnymi magazynami, a które z łatwością oferują te oparte na działaniu nowoczesnych technologii.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

W tym artykule przyjrzymy się zagadnieniom związanym z tzw. magazynami automatycznymi. Czym jest, na czym polega i jak działa ich automatyzacja? Jakie są ich poziomy? Aż wreszcie – co zaliczamy do ich głównych zalet? Tego wszystkiego dowiesz się już za moment – w dalszej części wpisu.

Czym jest magazyn automatyczny?

Mianem magazynu automatycznego nazywamy obiekt, w którym większość procesów logistycznych odbywa się w pełni automatycznie (dowiesz się jak z wpisu Automatyzacja procesów składowania: kiedy warto rozważyć jej wdrożenie?), czyli bez lub z minimalnym udziałem człowieka. Dotyczy to takich operacji, jak: przyjmowanie towarów z zewnątrz, transport i magazynowanie (składowanie) wewnątrz, a także ich komplementacja i przekazywanie do dalszej wysyłki. Za cały ten obszar odpowiadają specjalistyczne maszyny i urządzenia, w tym: regały, windy, linie transportowe oraz oprogramowanie. Rola osób pracujących w tego rodzaju magazynach schodzi zdecydowanie na “dalszy” plan. W większości przypadków ogranicza się zazwyczaj do nadzorowania pracy automatów oraz wykonywania obowiązków, z którymi maszyny nie są sobie w stanie poradzić.

Zalety automatyzacji magazynów. Dlaczego warto?

Do kluczowych obszarów świadczących o korzyściach wynikających z działania magazynów automatycznych zaliczamy takie aspekty, jak:

  • Poprawa jakości i szybkości funkcjonowania magazynu

Maszyny nie męczą się, działają szybciej, mogą pracować 24/7 i co równie ważne - eliminują problem związany z brakiem kadr. Istotną zaletą tego rodzaju technologii jest wysoki poziom precyzji i powtarzalności. Automatyzacja magazynu pozwala na eliminowanie błędów powstających na skutek czynnika ludzkiego.

  • Znaczący wzrost bezpieczeństwa i komfortu ludzi pracujących w magazynie

Wspomniane wyżej - większa precyzyjność i powtarzalność, mają swoje przełożenie na inne obszary funkcjonowania automatycznego magazynu. W tym tak ważne kwestie, jak ergonomia oraz bezpieczne warunki pracy. Liczne firmy, które już zainwestowały w automatyzację magazynów wskazują, że nowe technologie przyczyniły się do istotnego ograniczenia liczby wypadków oraz innych niepożądanych zdarzeń.

  • Optymalne wykorzystanie całej posiadanej przestrzeni

Kolejnym elementem, który warto wziąć pod uwagę (zwłaszcza w dobie rosnących cen każdego metra kwadratowego), są realne oszczędności powierzchni magazynowej. Automatyzacja magazynów eliminuje konieczność pozostawiania dużych, wolnych przestrzeni (dotychczas zarezerwowanych dla wózków widłowych). Dzięki temu znacząco powiększają powierzchnię składowania, co przekłada się na wzrost rentowności całych magazynów.

A jeśli już o finansach mowa...

  • Ograniczenie kosztów i wzrost zysków

Nie ma co ukrywać. Jednym z zasadniczym powodów przemawiających na rzecz automatyzacji magazynów są oczywiście pieniądze. Każda z wyżej wymienionych zalet realnie obniża wydatki, a także podnosi opłacalność funkcjonowania tego rodzaju obiektów.

Jakie są poziomy automatyzacji magazynów?

W fachowej nomenklaturze z zakresu intralogistyki wyróżniamy 3 podstawowe etapy automatyzacji, na których mogą znajdować się magazyny.

  • Niski poziom automatyzacji polega na wykorzystaniu tradycyjnych metod składowania czy transportu towarów. Większość prac powierza się zatrudnionym specjalistom, którzy do swoich zadań wykorzystują odpowiednie sprzęty. Jednak cały proces operacyjno-decyzyjny nadal spoczywa “na barkach” ludzi.
  • Średni poziom automatyzacji charakteryzuje się wprowadzeniem do magazynu systemu zarządzania WMS, a także tym, że część obowiązków (zarezerwowanych do tej pory dla ludzi) przejmują maszyny.
  • Wysoki poziom automatyzacji, czyli ten, któremu poświęciliśmy znaczą cześć tego artykułu - świadczy o tym, że większość operacji mających miejsce w magazynach odbywa się przy użyciu maszyn, urządzeń i oprogramowania.

Jakich pojemników warto używać do zautomatyzowanego magazynu?

Zautomatyzowane, a co za tym idzie – nowoczesne magazyny, wymagają zastosowania odpowiednich pojemników służących zarówno do transportu, jak i składowania towarów. W tej roli doskonale odnajdą się pojemniki transportowe bekuplast. W naszej ofercie znajdziesz 4 linie pojemników, które są dostępne w najbardziej popularnych wymiarach. Każda z nich cechuje się wysokim poziomem wytrzymałości, a także solidną budową pozwalającą transportować towary o wadze nawet do 50 kilogramów.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu