Opakowania w logistyce: co zrobić, aby łańcuchy dostaw były ekologiczne, a rozwój przedsiębiorstw transportowych – jeszcze bardziej zrównoważony?

Created by Monika Sojka | |   Procesy w przedsiębiorstwie

Globalne ocieplenie, rosnące zanieczyszczenie wód, gleby oraz powietrza, a do tego coraz nowsze choroby cywilizacyjne. Za powstanie oraz rozwój wszystkich tych czynników odpowiadamy my – ludzie. A mówiąc konkretniej – nasze działania, które za nic mają dobro otaczającego nas środowiska.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Eksperci są w tej materii zgodni. Jeśli nie weźmiemy się “do roboty” i nie zaczniemy dbać o planetę już dziś, tu i teraz – skutki ludzkiej aktywności na Ziemi będą bardzo opłakane. Dotyczy to każdego aspektu życia i działalności, w tym również procesów związanych z logistyką, transportem oraz funkcjonowaniem magazynów.  Dowiedz się więcej na temat zrównoważonego rozwoju w branży transportowo-magazynowej, a także sprawdź, co mają z tym wspólnego opakowania.

Procesy logistyczne a ekologia – jak to wygląda w praktyce?  

Choć funkcjonowaniu obszarów transportu i magazynowania w obecnym kształcie, daleko do ideału - z roku na rok “światełko widoczne w tunelu” zdaje się być bliżej. Coraz bardziej wyśrubowane normy i wymagania “narzucane” przez właściwe organy, a także rosnąca świadomość samych przedsiębiorców. To wszystko sprawia, że zdecydowanie więcej ich uwagi kieruje się nie tylko na pogoń za zyskami i optymalizacją finansową firmy, ale również na to, jak wpływa ona na całe środowisko naturalne.

Jakie formy przyjmuje zrównoważony rozwój w wydaniu przedsiębiorstw logistycznych?

Jednym z nadrzędnych celów jest skuteczna redukcja emisji CO2. Do kluczowych obszarów, które mają realny wpływ na ekologię, zaliczamy więc takie, jak:

Optymalizacja łańcuchów dostaw

Nie ma co ukrywać. Jednym z podstawowych czynników odpowiadających za obecny stan środowiska jest wysoka emisja dwutlenku węgla, za którą odpowiadają... samochody. Dlatego niezwykle ważną rolę w walce o lepsze jutro stanowi tytułowa optymalizacja skupiająca się na dostawach. 

Wykorzystanie zaawansowanych technologii

Mowa przede wszystkim o 2 obszarach takich, jak:

  • Stopniowe eliminowanie czynnika ludzkiego (który skupia się na kontrolowaniu maszyn, a nie wykonywaniu samej manualnej pracy) powoduje, że firmy działają płynniej, ograniczają ryzyko przestojów, błędów i innych czynników hamujących (do tej pory wywoływanych najczęściej przez “żywych” pracowników).
  • Wsparcie technologii AI (tzw. sztucznej inteligencji), która agreguje i analizuje dane, na podstawie których ułatwia i optymalizuje wiele procesów logistycznych.

Stosowanie odpowiednich opakowań

Jednak zmiany na rzecz popraw sytuacji naszej planety nie ograniczają się wyłącznie do technologii. Ekologicznemu postępowi towarzyszy, chociażby rozwój w obszarze stosowanych opakowań oraz produktów służących do składowania i transportu. Doskonały przykład w tej materii stanowią wszelkiego rodzaju pojemniki, skrzynki oraz palety wykonywane z tworzyw sztucznych. Oferują zdecydowanie lepsze parametry użytkowe od swoich drewnianych czy też papierowych (tekturowych) odpowiedników. A dodatkowo, gdy już nie są potrzebne – mogą trafić do recyklingu i zostać ponowne wykorzystanie do produkcji tych samych lub innych elementów.

W jaki sposób w ten trend wpisują się produkty bekuplast?

Podążanie w stronę zmniejszenia śladu węglowego, ograniczenia emisji CO2, a także minimalizowania skali produkcji odpadów to droga, z której już nie da się zawrócić. W Bekuplast zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego tworzymy rozwiązania, które wspierają zarówno firmy transportowe, jak i same magazyny. Nasza starania opieramy na trzech głównych filarach, które stanowią:

Po pierwsze: surowce

Stosujemy przyjazne, nietoksyczne i ekologiczne surowce, które łatwo poddają się procesom recyklingu. Dzięki temu większość pojemników na drobne elementy i nie tylko może zostać wykorzystana ponownie. Oczywiście, dopiero wtedy, gdy już spełnią swoje zadanie ?.

Po drugie: jakość

Stawiamy na rozwiązania, które są trwałe, a co za tym idzie - nadają się do wielokrotnego użytku - i to przez wiele długich lat. Dbałość o środowisko wymaga podejścia nastawionego na niemarnowanie tego, co już mamy. Dlatego nasze plastikowe pojemniki wykonujemy z przyjaznych, aczkolwiek solidnych surowców. W ten sposób służą długo i bezproblemowo i to nawet wówczas, gdy są narażone na wiele negatywnych czynników (zarówno mechanicznych, jak i atmosferycznych).

Po trzecie: uniwersalność

Dbałość o ekologie wymaga również holistycznego podejścia do projektowania naszych produktów w taki sposób, aby były kompatybilne nie tylko z asortymentem, ale również technologią danego magazynu. W naszej ofercie znajduje się cały szereg pełnych pojemników plastikowych, skrzynek, palet oraz wielu innych elastycznych rozwiązań, które z łatwością można dopasować do specyfiki konkretnego magazynu. Z łatwością odnajdują się w magazynach manualnych, półautomatycznych, jak i w pełni zautomatyzowanych jednostkach.

Poznaj wszystkie możliwości produktów bekuplast, dzięki którym zadbasz o zrównoważony rozwój swojego przedsiębiorstwa

Jeżeli chcesz wykonać kolejny krok w stronę zdrowszej, czystszej i po prostu lepszej przyszłości - koniecznie rozważ wdrożenie do swojej firmy ekologicznych rozwiązań. Zapoznaj się z szerokim portfolio marki Bekuplast, a jeśli zapragniesz dodatkowego wsparcia – skorzystaj z porad naszych ekspertów.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu