Jak transportować i przechowywać pieczywo? Skrzynki plastikowe na pieczywo najlepszym wyborem

Created by Monika Sojka | |   Logistyka

Skrzynki dla piekarni i cukierni są niezbędne do zapewnienia prawidłowego i bezpiecznego przewozu delikatnych produktów. Takie pojemniki muszą być wyprodukowane z odpowiednich materiałów, posiadać certyfikaty dopuszczające je do kontaktu z żywnością, mieć bardzo dobre właściwości higieniczne, ale nie tylko. Skrzynki na pieczywo powinny spełniać szereg wymagań, by móc transportować w nich chleb, bułki czy wyroby cukiernicze. Czym więc powinny wyróżniać się pojemniki plastikowe na pieczywo? Jakie skrzynki cukiernicze proponuje producent?

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Jak transportować pieczywo?

Pieczywo i wyroby cukiernicze to produkty niezwykle delikatne. Aby zostały dostarczone do sklepów w nienaruszonym stanie, powinny być przewożone w bezpiecznych skrzynkach transportowych , które są do tego przeznaczone. Takie skrzynki plastikowego wyróżniać się muszą wytrzymałością, wysoką odpornością na temperatury, wysokimi właściwościami higienicznymi. Oprócz tego kosze na pieczywo plastikowe powinny mieć perforowane ściany, dzięki którym produkty będą miały zapewnioną wentylację i nie stracą na świeżości podczas transportu. Właściciele piekarni i cukierni zobowiązani są do przewożenia wyrobów w określonych warunkach. Wybrane skrzynki z tworzyw sztucznych na pieczywo muszą być przede wszystkim czyste. Ważne więc, by łatwo było zachować w skrzynkach czystość, by nie gromadziły się w nich resztki żywności, nie osiadały bakterie lub inne drobnoustroje. Zachowana musi zostać również odpowiednia temperatura. Niektóre wyroby cukiernicze, np. ciasta z masą, nie mogą być przewożone w takich samych warunkach jak produkty trwalsze. Przewożenie produktów żywnościowych w nieodpowiednich warunkach może poskutkować nawet nie tyle ewentualnymi karami, co zwykłymi stratami finansowymi. W momencie, gdy transportowane ciasta ulegną zepsuciu lub zostaną uszkodzone w trakcie przewozu, nie będą mogły trafić do sprzedaży.

W czym przewozić pieczywo i wyroby cukiernicze?

Skrzynki plastikowe na chleb i wyroby cukiernicze powinny być wykonane z najlepszej jakości tworzyw sztucznych. Najlepiej takich, które będą wyróżniały się wytrzymałością, będą odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, nie będą się odkształcały ani pękały. Takie właściwości mają pojemniki wykonane z polietylenu. W dodatku tworzywo te zostało dopuszczone do kontaktu z żywnością. Bardzo ważne jest również to, żeby zapewnione zostały dobre właściwości higieniczne. W przypadku przewozu żywności, zachowanie czystości i łatwe oraz szybkie umycie skrzynek plastikowych ma znaczenie kluczowe. Ponadto producent tworzyw sztucznych powinien zadbać o to, by skrzynki transportowe dla branży piekarniczo-cukierniczej miały ergonomiczne uchwyty na ręce. To szczególnie istotne w przypadku ręcznego przenoszenia skrzynek. Nie bez znaczenia są również wymiary takich skrzynek na pieczywo. Przeważnie producenci dbają o to, by pojemniki dostępne były w różnych wymiarach. Jeżeli chodzi o standardowe skrzynki transportowe na pieczywo i wyroby cukiernicze, mają one 600 x 400 mm. Ich ściany i dno są perforowane, by zapewnić produktom cyrkulację powietrza. Bekuplast w swoim asortymencie posiada również kasty do odroczonego wypieku z perforowanym lub pełnym dnem. Przydają się one do przewożenia wyrobów do hipermarketów, kawiarni czy cukierni. W sprzedaży są również składane skrzynki na pieczywo, które po wykonanym transporcie można złożyć. Ich powierzchnia zmniejsza się o 70%, bez problemów można układać je w stosy.

Jak wybrać skrzynki plastikowe na pieczywo i ciasta?

Wybierając skrzynki transportowe na chleb i wyroby cukiernicze, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość. Najważniejsze jest to, z jakiego tworzywa zostały one wykonane i czy są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Transportowana żywność nie może odbywać się w warunkach, które osłabią jej walory pod względem smaku czy zapachu. Warto zwrócić też uwagę na to, że dane skrzynki są wykonane z tworzyw, które w 100% podlegają recyklingowi, aby w przyszłości nie zaszkodziły one w żaden sposób środowisku i można było je przetworzyć ponownie. Nie bez znaczenia jest również żywotność skrzynek. Muszą być więc one wytrzymałe na działanie skrajnych temperatur. Ważne, by nie pękały i nie zniekształcały się. Istotne są również uchwyty na ręce, które powinny zapewnić maksymalny komfort podczas przenoszenia pełnych i ciężkich pojemników. Wybierając skrzynki transportowe, należy zwrócić uwagę również na ich wymiary. Producenci pojemników oferują nawet wyprodukowanie skrzynek w określonym rozmiarze na życzenie klienta. Przeważnie jednak wybierane są skrzynki na pieczywo mające 600 x 400 mm z perforowanymi ścianami i pojemniki składane, których powierzchnia po złożeniu znacząco się zmniejsza.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu