Dlaczego lepiej wybrać plastikowe pojemniki transportowe niż drewniane?

Created by Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu | |   Porady bekuplast

Plastik czy drewno – oto jest pytanie. Przeróbka fragmentu słynnego monologu Makbeta może wydawać się nie na miejscu, bo czymże jest prozaiczny wybór lepszego materiału na skrzynki transportowe w porównaniu z kwestią być albo nie być tytułowego bohatera szekspirowskiego dramatu?

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

A jednak najlepsza nawet literatura blednie wobec problemów, z jakimi boryka się współczesny świat:

  • z zanieczyszczeniem środowiska,
  • zrównoważonym pozyskiwaniem surowców
  • wdrażaniem zasad gospodarki obiegu zamkniętego na czele.

W tym kontekście kwestia „drewno kontra plastik” nabiera zupełnie innej mocy. Na pierwszy rzut oka trudno uznać za bardziej ekologiczne rozwiązanie materiał, który rozkłada się w naturze kilkaset lat. Warto jednak pamiętać, że tak jak nie w każdym przypadku plastik szkodzi środowisku, tak i nie nie zawsze drewno najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu. Pojemnik wykonany z tworzyw sztucznych nie ma przecież nic wspólnego z plastikową słomką czy sklepową torebką, które – po jednorazowym użyciu – lądują często w trawie albo strumieniu zamiast w koszu na śmieci i wysypisku. W niezamierzchłych czasach drewniane skrzynki dominowały w naszym krajobrazie. Często byle jak pozbijane, noszące lepkie ślady ostatniego transportu, niedomyte i popękane. Potem zjawiły się ich plastikowe odpowiedniki: lżejsze, trwalsze, czystsze, bardziej higieniczne i tańsze. Stały się naturalnym wyborem dla większości firm, usprawniając transport produktów w łańcuchu dostaw wielu branż, pozwalając przedsiębiorstwom redukować wydatki i optymalizować swoją działalność. Dostępne w różnych rozmiarach i wysokościach, ułatwiają dobranie najlepszego rozwiązania dostosowanego do wielkości przewożonych elementów i dostępnej przestrzeni.

No więc jak jest z tą ekologią? Solidnie wykonany pojemnik z plastiku służy użytkownikom przez długie lata. W przypadku skrzynek transportowych z dobrego jakościowo polipropylenu gwarancja przydatności zazwyczaj obejmuje co najmniej 5 lat od daty zakupu (odpowiednio używane często dożywają dekady). Dzięki odporności na promienie UV i wilgoć zachowują one trwałość niezależnie od miejsca przechowywania i użytkowania. Czyż zatem wytrzymała plastikowa skrzynka magazynowa nie staje się bardziej zrównoważoną alternatywą dla nietrwałych i trudnych w konserwacji – także drewnianych – pojemników? Tu trzeba dodać, że po zużyciu lub uszkodzeniu takie pojemniki można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać – a to czyni z nich doskonały przykład gospodarki obiegu zamkniętego, która jest obecnie celem wszystkich szanujących się przedsiębiorstw.

Pojemniki plastikowe są trwalsze od drewnianych? Tak!

Pojemniki plastikowe mają trwałą i sztywną konstrukcję. Nie są niezniszczalne, jednak nie łamią się i nie pękają tak szybko jak drewniane. Nie zawierają w sobie wkrętów i innych metalowych elementów, które mogłyby się poluzować i doprowadzić do rozpadu całej skrzyni. Są gładkie, bez zadziorów i ostrych drzazg. Są zatem bezpieczne i dla używających je osób, jak i dla produktów przechowywanych w ich wnętrzu.

Czy pojemniki plastikowe są uniwersalne?

Pojemniki z tworzyw sztucznych są dostępne w standardowych rozmiarach, co sprawia, że pakowanie produktów odbywa się w prosty i zautomatyzowany sposób. W efekcie większa ilość produktów może być wyprodukowana i przewieziona w krótszym czasie. Z drugiej strony, z uwagi na łatwość ich formowania, zapewniają możliwość dostosowania konstrukcji do indywidualnych potrzeb i wyposażenia jej w rozwiązania ułatwiające obsługę. Współpracują bezproblemowo z większością typów szybkich zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Można je w dowolny i wygodny sposób ustawiać i przemieszczać w magazynie - również z pomocą wózków widłowych czy suwnic, gdyż najczęściej wyposażone są w podstawki takie jak w paletach, ułatwiające chwycenie skrzyni transportowej widłami wózka. Dzięki wzmocnionym narożnikom zapewniają bezpieczeństwo w transporcie i sztaplowaniu oraz zmniejszają ryzyko uszkodzenia.

Czy pojemniki plastikowe są odporne na działanie temperatur?

Wysoki zakres dopuszczalnych temperatur pozwala na bezproblemowy transport w ich wnętrzu różnych produktów, od świeżych wypieków po mrożone mięso. Bardzo ważna jest również dostępność szerokiej gamy wykończeń: różnych typów dna (perforowanego, podwójnie wzmacnianego etc.) i ścian, dzięki czemu, w zależności od potrzeb, zapewniają szczelność lub właściwą wentylację produktu, zapobiegając utracie jego świeżości. Takie kontenery, jeśli są szczelnie zamknięte i nienaruszone, nie poddają się wpływowi zewnętrznych czynników; są przy tym odporne na uszkodzenia powodowane przez insekty, rdzę i korozję oraz na tłuszcze czy oleje. Do innych ich zalet należą również łatwość utrzymania w czystości (można je sterylizować, co w czasach pandemii koronawirusa jest ich ogromną zaletą!) oraz możliwość składowania w stosach (co zapewnia korzyść w postaci oszczędności cennej przestrzeni magazynowej).

Możliwość personalizacji pojemnika plastikowego? Tak! 

Warto również nadmienić, że skrzynki plastikowe mogą mieć kolorystykę dopasowaną do potrzeb klienta. Niekiedy ma to tę dodatkową zaletę, że pozwala utrzymać dłużej ich estetyczny wygląd (dla przykładu pojemniki bakeline firmy bekuplast są utrzymane w jednolitych, beżowych barwach, na tle których mąka osypująca się z pieczywa jest mniej widoczna). Ciekawą opcją jest także możliwość personalizacji pojemników, która – obok funkcji marketingowej oraz brandingowej - ułatwia identyfikację skrzynek, a tym samym zabezpiecza je przed zgubieniem i kradzieżą. Dzięki szerokiej gamie dostępnych technologii etykietowania/znakowania (np. sitodrukowej) istnieje możliwość umieszczania na nich nie tylko prostych tekstów, ale również skomplikowanych, wielokolorowych grafik, które oprócz funkcji informacyjnej mogą podnosić ich estetykę. Przejrzyste oznaczenia przydają się także w łańcuchu dostaw – dzięki nim pracownicy mogą bezproblemowo zidentyfikować umieszczone w pojemnikach produkty - czy to w sklepie, czy w magazynie – a tym samym znacznie wydajniej zarządzać całym inwentarzem. Na zakończenie kilka uwag: nie odmawiamy zalet skrzyniom drewnianym. Dobrze użytkowane, wykonane z wysokiej jakości materiału, przechowywane w klimatyzowanych pomieszczeniach zapewnią ich użytkownikom wiele satysfakcji. Nie gwarantują jednak równej wszechstronności co pojemniki z tworzyw sztucznych. Wybór pozostawiamy jednak naszym czytelnikom. Tym, których zainteresowały zalety pojemników z tworzyw sztucznych, zachęcamy do kontaktu z firmą bekuplast – uznanym producentem pojemników transportowo-magazynowych i przeznaczonych do nich akcesoriów z wieloletnim rynkowym doświadczeniem.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu