Usprawnianie procesów i wydajności, czyli zalety automatyzacji magazynów

Created by Monika Sojka | |   Automatyzacja

Automatyzacja magazynu to przedsięwzięcie, które wiąże się z wieloma korzyściami wynikającymi z oszczędności pieniężnych, poprawy funkcjonowania procesów czy też wzrostu ogólnej wydajności całej firmy.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Warto jednak pamiętać, że jest to także ogromna inwestycja mogąca przybrać rozmiary kilkudziesięciu, a nawet kilkuset milionów złotych. Dlatego, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na zasadność takiego wydatku. W związku z tym, w treści tego artykułu przedstawimy kluczowe korzyści wynikające z przeprowadzenia takiej inwestycji. Czy i dlaczego warto zautomatyzować magazyn? Sprawdź, czytając ten wpis do końca!

Co to jest magazyn automatyczny?

Magazyn automatyczny to obiekt, którego działanie opiera się na procesach wykonywanych w skoordynowany, zaplanowany i jak sama nazwa wskazuje – automatyczny sposób. W zależności od konkretnego poziomu automatyzacji, praca takiego magazynu może przebiegać z dużym, średnim, a także całkowicie minimalnym udziałem człowieka. Więcej na temat samych magazynów, a także poziomów ich automatyzacji przeczytasz w naszym poprzednim artykule pt.: Co to jest automatyzacja magazynu?

Automatyzacja magazynów - jakie korzyści przynosi inwestycja w rozwój technologii?

Powodów przemawiających za tym, dlaczego warto zautomatyzować magazyn, jest co najmniej kilka. Do kluczowych z nich zaliczamy między innymi mówiące o tym, że:

Zautomatyzowany magazyn wpływa na zmniejszenie kosztów utrzymania

Bez wątpienia jednym z najważniejszych czynników przemawiających “za” tego typu rozwiązaniami są oczywiście finanse. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Po pierwsze – automatyzacja pozwala ograniczać lub całkowicie eliminować wiele kosztów związanych z “żywymi” pracownikami. Nie trzeba ponosić wydatków związanych ze szkoleniami, wyposażeniem stanowiska, składkami i podatkami, a także szeregiem innych elementów typowych dla tradycyjnych form zatrudnienia.
  • Po drugie – zautomatyzowane magazyny to zdecydowanie więcej miejsca, które można przeznaczyć na działania komercyjne. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na znacznie efektywniejsze wykorzystanie posiadanej przestrzeni.
  • Po trzecie – automaty ograniczają wypadki i kolizje (o których szerzej opowiemy sobie za chwilę), czym przyczyniają się do ograniczania wydatków związanych z naprawami czy koniecznością zakupu nowych towarów lub sprzętów.

Magazyn automatyczny - czy to się opłaca?

Choć mogłoby się wydawać, że automatyzacja procesów logistycznych wiążę się z wydatkami, których zwrot następuje po wielu latach – liczne badania wskazują, że prognozy są zdecydowanie bardziej optymistyczne. Według firmy Deloitte na pierwsze wyniki, a co za tym idzie – istotne ograniczenie kosztów - można liczyć już po 3 latach od wdrożenia technologii automatyzującej pracę magazynu.

Automatyzacja magazynów wpływa na poprawę wydajności pracy

Jak łatwo się domyślić, praca automatycznych robotów pracujących w magazynach może odbywać się w sposób ciągły - przewidujący niewielkie przerwy związane z ich serwisem, naprawami, konfiguracją oraz ładowaniem. Znika więc problem zwykłego ludzkiego zmęczenia, zwolnień i urlopów, wzmożonej rotacji kadr, a co za tym idzie - konieczności przeprowadzania regularnych szkoleń.

Zautomatyzowane magazyny podnoszą poziom bezpieczeństwa

Warto również pamiętać o tak ważnej kwestii, jak bezpieczeństwo ludzi oraz maszyn pracujących wewnątrz zakładów. Ze względu na fakt, iż czynności wykonywane przez roboty są powtarzalne oraz bardzo precyzyjne – w magazynach automatycznych zdecydowanie rzadziej dochodzi do jakichkolwiek kolizji lub wypadków.

Pojemniki jako nieodzowny element każdego zautomatyzowanego magazynu

Automatyczne magazyny nie mogą obyć się bez prądu, nowoczesnej technologii, jak również wyposażenia, które jest niezbędne do tego, aby wszystkie zachodzące w nich procesy odbywały się zgodnie z planem. Do tej ostatniej grupy zaliczamy chociażby pojemniki magazynowe od bekuplast, które odpowiadają za sprawny transport oraz skuteczne zabezpieczenie każdego ładunku.

W ofercie naszej firmy czekają na Ciebie aż 4 linie dedykowanych produktów. Wszystkie z nich są dostępne w rozmiarach dopasowanych do większości systemów transportowych. Poza wszechstronnością oraz kompatybilnością, zapewniają również niezwykłą trwałość, dzięki której mogą swobodnie pomieścić oraz zabezpieczać ładunki, których waga sięga do 50 kg.

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu