contecline spina procesy intralogistyczne w magazynie Orbico

Created by Monika Sojka | |   Produkty bekuplast

W lutym 2021 r. firma Panattoni zakończyła budowę hal magazynowych o powierzchni 25 tys. m2 (w tym 1 tys. m2 części biurowej) w Teresinie pod Warszawą. Inwestycja typu BTS (built-to-suit) została zrealizowana na zlecenie przedsiębiorstwa Orbico Supply należącego do grupy Orbico, dystrybutora globalnych marek z wielu branż. Za sprawne działanie intralogistyki magazynowej odpowiada sieć przenośników i wind o wysokim stopniu automatyzacji obsługujących 46 tys. pojemników magazynowo-transportowych contecline firmy bekuplast.

Nie czekaj z pytaniami!

Jesteśmy tu, aby na nie odpowiedzieć i pomóc Ci poznać naszą ofertę bliżej. Twoje zainteresowanie naszą firmą bekuplast to dla nas priorytet. Kliknij przycisk obok – zapraszamy do kontaktu!

Obiekt przeznaczony jest głównie do magazynowania towarów przed wysyłką do klientów. Ponieważ Orbico Supply specjalizuje się w dystrybucji szerokiej gamy produktów: od

  • FMCG,
  • małego AGD,
  • pielęgnacji ciała,
  • kosmetyków,
  • chemii gospodarczej,
  • produktów spożywczych,
  • butów,
  • ubrań i zabawek,

kluczowe było odpowiednie zaprojektowanie powierzchni magazynowej, linii transportowych, jak również wybór najbardziej odpowiedniego dostawcy pojemników do składowania. Inwestor zdecydował się na podwyższenie wysokości hali do 12 metrów, wprowadzenie surowych przepisów antypożarowych oraz dostosowanie przestrzeni dla zaawansowanej automatyki. Inwestycja została zaprojektowana według certyfikacji BREAAM na poziomie GOOD. W przyszłości, w miarę potrzeby, możliwa stanie się rozbudowa magazynu o kolejne 13 tys. m2.

Orbico stawia na niezawodność = pojemniki contecline w megamagazynie

Dla uzmysłowienia skali przedsięwzięcia warto wymienić kilka liczb. Magazyn został wyposażony w dwa korytarze o długości 85 m po 27 poziomów składowania każdy. Każdy poziom jest obsługiwany przez jeden system shuttle (który składa się ze specjalnej konstrukcji regałowej i ruchomej platformy). W każdym korytarzu działają dwie windy: inbound i outbound (dowożąca i odwożąca), poruszające się z maksymalną prędkością 5 m/s. Każdy poziom składa się ze 15 lokacji z jednej strony i 148 lokacji z drugiej strony (wszystkie lokacje są potrójne); całkowita pojemność magazynu to 48600 lokacji. Przepisy bezpieczeństwa dopuszczają zapełnienie jednorazowo 95% lokacji pojemnikami magazynowymi o masie nie większej niż 30 kilogramów. BTS Navo Orbico położony jest w trzeciej strefie regionu warszawskiego, w gminie Teresin. Nieopodal obiektu znajdzie się droga krajowa nr 92, która 26 km dalej łączy się z autostradą A2. Z podwarszawskiego magazynu firma będzie zaopatrywała sieci handlowe i punkty sprzedaży. Nowe centrum pozwoli zoptymalizować i zwiększyć efektywność działań dystrybucyjnych prowadzonych przez naszą firmę. Powierzchnia magazynu jest większa aniżeli dzisiejsze zapotrzebowanie, ze względu na plany rozszerzenia obecnej działalności dystrybucyjnej o dodatkowe usługi logistyczne dla partnerów zewnętrznych. Obiekt ten stanowi przełom w logistyce grupy Orbico, ponieważ część magazynu zostanie w pełni zautomatyzowana. Dla Orbico jest to projekt pilotażowy i pierwszy krok do świata automatyzacji – tłumaczył Igor Šprajcar, wiceprezes Orbico Group, decyzję o rozpoczęciu budowy. Panattoni specjalizuje się w realizacji obiektów przemysłowych szytych na miarę. Ważnym elementem tego projektu był wybór pojemników służących do transportu i przechowywania towarów. Ich dostawę zlecono firmie bekuplast, jednemu z wiodących europejskich producentów opakowań wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych, która zaoferowała serię pojemników contecline przeznaczonych do zautomatyzowanych magazynów drobnych elementów oraz systemów „Shuttle” i spełniających wyśrubowane wymagania stawiane nowoczesnym przenośnikom magazynowym oraz technologii składowania.

Kilka słów o pojemnikach contecline od Bekuplast

Contecline wykonywane są z polipropylenu lub z wysokiej jakości mieszanki firmy bekuplast o nazwie BQC, która jest bardziej ekologiczna i tańsza w porównaniu z pierwotnym PP. Wykorzystanie wysokiej jakości tworzywa gwarantuje wysoką trwałość pojemników, które mogą służyć użytkownikom nawet przez kilka lat. Do innych ich zalet należą również łatwość utrzymania w czystości oraz możliwość składowania w stosach (cecha niezwykle istotna z punktu widzenia oszczędności cennej przestrzeni magazynowej). Pojemniki z serii contecline wyposażono w zamkniętą na obwodzie podstawę typu miniload; dzięki temu pomimo niskiej masy własnej pojemniki charakteryzują się wysoką wytrzymałością i możliwością składowania towarów o masie do 50 kg. Specjalna konstrukcja ich dna zapewnia idealne właściwości eksploatacyjne i – co kluczowe w przypadku ogromnych hal magazynowych obsługiwanych przez zautomatyzowane przenośniki – umożliwia ciche przemieszczanie się w ciągach komunikacyjnych. Sprawny transport na liniach automatycznych jest możliwy również dzięki stabilnej, dwuściennej budowie narożnika, która doskonale sprawdza się przy pokonywaniu zakrętów.

Jakie warianty pojemników contecline oferuje Bekuplast?

Bekuplast oferuje contecline w wersji o długości 600 mm i 400 mm szerokości oraz w trzech wariantach wysokości (220 mm, 270 mm i 320 mm). Oprócz wersji ze ścianami pełnymi do użytku w magazynach wysokiego składowania pojemniki są również dostępne w wersji z umieszczonymi w podstawie i ścianach bocznych otworami odprowadzającymi wodę; w przypadku ścian bocznych można wybrać między otworami drenażowymi zgodnymi z wytycznymi ochrony przeciwpożarowej VDS lub FM Global. Ponadto pojemniki intralogistyczne są standardowo wyposażone w zintegrowany system ścianek działowych, dzięki którym możliwy jest elastyczny podział wnętrza pojemnika na komory o zróżnicowanej pojemności (podział 1/8 do 1/2). Przegrody są pewnie mocowane i nie ślizgają się ani nie hałasują podczas transportu. W gestii klienta pozostaje również wybór wersji uchwytu na ręce – zamkniętego lub otwartego. Nowy magazyn firmy Orbico, który zaczął działać na przełomie kwietnia i maja 2021 r., już zbiera pierwsze branżowe laury. Centrum dystrybucyjne z Teresina zostało wyróżnione przez magazyn Forbes jako jeden z najlepszych tegorocznych operatorów logistycznych na terenie naszego kraju. Swoją cegiełkę do tego sukcesu dołożyła również firma bekuplast, bez której pojemników nawet najbardziej zaawansowana intralogistyka nie poradziłaby sobie z konfekcjonowaniem, magazynowaniem i wysyłką ogromnej masy towarów.

 

Autor wpisu:

Monika Sojka - Specjalista ds. marketingu